Hruška Isolda

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Hruška Isolda

22 Dec 2021, 20:11

Avranšskou bych chuťově z letos konzumovaných odrůd hrušek hodnotil snad nejvýše.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hruška Isolda

22 Dec 2021, 23:49

Mikeš13 napísal:
22 Dec 2021, 20:11
Avranšskou bych chuťově z letos konzumovaných odrůd hrušek hodnotil snad nejvýše.
Plodnost Avranšské je obdivuhodná (překoná ji snad jen Konference), rovněž malé nároky a dobrý zdravotní stav. Chuť sice není úplný top, ale pochutnám si. Největší vadou tak je krátká konzumní zralost - rychlé přezrávání.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Hruška Isolda

06 Feb 2022, 18:11

Mari napísal:
06 Mar 2021, 16:06
Ďakujem pekne za radu určite to bude v tých podpníkoch, lebo Wiliamsová a Clápová mi tiež vyhynuli. Vysádzal som ich keď som dostaval dom a o podpníkoch som nič nevedel . Odrody mi odporučil jeden starší záhradkár , ktorému sa tu držali . Opätovne som sa ich bál vysadiť, že sú malo odolné ale na tých semenáčoch to zrejme skúsim.
Mám otázku , zakúpená hruška v záhradníctve na podpníku semenáč je - ozaj podpník vypestovaný z jadierka alebo vegetatívne z odrezkov. Pýtam sa preto lebo pri generatívnom podpníku sa uvádza začiatok rodivosti až okolo 10 a viac rokov. A kúpený výpestok na podpníku semenáč začína rodiť o niečo skôr.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hruška Isolda

06 Feb 2022, 18:25

Mari napísal:
06 Feb 2022, 18:11
Mari napísal:
06 Mar 2021, 16:06
Ďakujem pekne za radu určite to bude v tých podpníkoch, lebo Wiliamsová a Clápová mi tiež vyhynuli. Vysádzal som ich keď som dostaval dom a o podpníkoch som nič nevedel . Odrody mi odporučil jeden starší záhradkár , ktorému sa tu držali . Opätovne som sa ich bál vysadiť, že sú malo odolné ale na tých semenáčoch to zrejme skúsim.
Mám otázku , zakúpená hruška v záhradníctve na podpníku semenáč je - ozaj podpník vypestovaný z jadierka alebo vegetatívne z odrezkov. Pýtam sa preto lebo pri generatívnom podpníku sa uvádza začiatok rodivosti až okolo 10 a viac rokov. A kúpený výpestok na podpníku semenáč začína rodiť o niečo skôr.
Nemůžete ty informace brát tak absolutně, záleží na odrůdě. Williamsova naštěpovaná na semenáč umí zakvést již ve školce. Některé odrůdy hrušek vstupují do plodnosti opravdu pozdě, Clappova, Solanka, Muškatelka šedá si dávají na čas, ani Boscova není žádný rychlík.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hruška Isolda

06 Feb 2022, 18:57

Mari napísal:
06 Feb 2022, 18:11
Mám otázku , zakúpená hruška v záhradníctve na podpníku semenáč je - ozaj podpník vypestovaný z jadierka alebo vegetatívne z odrezkov. Pýtam sa preto lebo pri generatívnom podpníku sa uvádza začiatok rodivosti až okolo 10 a viac rokov. A kúpený výpestok na podpníku semenáč začína rodiť o niečo skôr.
Mám pocit, že nemáte celkom jasno v pojmoch. Hruškový semenáč je jedným z generatívnych podpníkov (teda dopestovaných z jadierok). Teda semenáčový a generatívny podpník znamenajú to isté. Generatívne podpníky pre hrušky sa dopestovávajú zo semien, väčšinou hrušky planej (Pyrus pyraster). Ten neskorší termín rodivosti sa týka najmä stromov-semenáčov (teda ak celý strom vyrastie zo semienka, čiže nie je naštepovaný). V prípade, ak je kultúrna odroda naštepená na semenáčový=generatívny podpník, nástup do rodivosti je výrazne ovplyvnený danou odrodou. Ako už uviedol dr.Vysloužil - kratšie to trvá napríklad pri Williamsovej alebo Konferencii (môžu mať prvé plody už v 2.-3.roku), dlhšie trebárs pri Boscovej či Clappovej (prvé plody väčšinou až v 5.-6.roku). Rozbeh do plnej rodivosti potom trvá niekoľko rokov.
Dôležité je zdôrazniť, že v prvých 4-5 rokoch je prioritou výchovný rez a vytvarovanie pevnej, symetrickej a vzdušnej koruny. Obzvlášť ak ide o hrušku naštepenú na plánke=semenáči.Rodivosť je až druhoradá, tá príde, ale mala by prísť na "architektonicky" pripravený strom. Nemá zmysel, aby sa mladý stromček v štádiu zakoreňovania a rastu zbytočne vyčerpával nadmernou násadou, prípadne aby mu táto polámala ešte slabé kostrové konáre. Správne a trpezlivé vybudovanie kompaktnej koruny sa v ďalších rokoch mnohonásobne vráti vo forme bohatých úrod. Ovocinárčenie je do značnej miery aj o trpezlivosti. IH
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Hruška Isolda

06 Feb 2022, 19:11

Rozhoduje aj výška vrúbľovania ušľachtilej odrody na podpník ak áno ako
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hruška Isolda

06 Feb 2022, 19:27

Mari napísal:
06 Feb 2022, 19:11
Rozhoduje aj výška vrúbľovania ušľachtilej odrody na podpník ak áno ako
Obecně platí, že čím výš naštěpujete bujnější odrůdu na slaběrostoucí podnož, tím větší je tlumivý účinek na růst a tedy teoreticky dřívější plodnost.
U hrušek štěpovaných na semennou podnož jsou rozdíly ve vzrůstnosti (podnož x odrůda) malé a když, tak v neprospěch odrůdy, takže ovlivnění plodnosti výškou naštěpování bude malé nebo žádné.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hruška Isolda

06 Feb 2022, 19:39

vysloužil napísal:
06 Feb 2022, 19:27
Mari napísal:
06 Feb 2022, 19:11
Rozhoduje aj výška vrúbľovania ušľachtilej odrody na podpník ak áno ako
Obecně platí, že čím výš naštěpujete bujnější odrůdu na slaběrostoucí podnož, tím větší je tlumivý účinek na růst a tedy teoreticky dřívější plodnost.
U hrušek štěpovaných na semennou podnož jsou rozdíly ve vzrůstnosti malé a když, tak v neprospěch odrůdy, takže ovlivnění plodnosti výškou naštěpování bude malé nebo žádné.
Existuje aj postup, pri ktorom sa bujný rast a neskorší nástup do rodivosti ovplyvnia tak, že na semenáčový podpník (plánku) sa naštepí kmeňotvorná odroda so slabším rastom (napríklad Konferencia) a na ňu sa potom naštepí vo výške korunky definitívna ušľachtilá odroda. Nazýva sa to medzištepenie, používa sa najmä ak samotná ušľachtilá odroda (naštepená v korunke) má sama o sebe bujnejší rast (napr. Clappova).
Ešte dodám, že v poslednej dobe sa okrem podpníkov z plánky (Pyrus pyraster) môžeme stretnúť aj s generatívnymi podpníkmi Kavkazská (Pyrus caucasica) a Kirchensaller (semenáč z nemeckej odrody Kirchensaller Mostbirne). Z ušľachtilých odrôd vyhovujú pre vznik generatívnych semenáčových podpníkov jadierka odrody Hardyho. IH
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hruška Isolda

07 Feb 2022, 09:09

Je zvláštní, že se v praxi nevyužívají semenáče slabě rostoucích hrušní - Williamsovy, Kariny, Konference aj. Jistě jednalo by se o křížence s opylující odrůdou a tedy nejistých vlastností. Přesto si myslím, že by užití našly. V minulosti, kdy nebyly stromky moc k dostání, jsem krom semenáčků plané hrušně použil i volně rostoucí "pláňky", což byly často semenáčky z odhozených ohryzků. Neměly trny jako plané hrušně, odrůdy na nich plodily stejně.
Peb
Príspevky: 1935
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Hruška Isolda

05 Mar 2022, 18:02

Mám doma dve Isoldy ...a dve červené wiliamsky ..červená wiliamska ma ale podľa mňa o dosť lepšiu chuť ..aj keď som nemal čas okostovat isoldu vo väčšom množstve ale mám pocit že aj začína od stredu skoro hniličkovieť..prestepili by ste isoldu červenou wiliamsovou ,alebo nie.?.. aký máte názor v porovnaní s isoldou ..ďakujem
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď