Semenáče plané hrušky

Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Semenáče plané hrušky

26 Mar 2024, 22:51

Někdo si stěžuje, že mu neklíčí myrobalán, tak napíšu o svém pokusu.
U zdi mi narostla hrušeň a předloni měla kulaté mrňavé nejedlé plody. Tak jsem vyndala semínka a na jaře zasadila do foliáku, to je záruka, že budou mít vlhkost. Nic.
Vyklíčily před 14 dny, tak jestli nezmrzly, budu moci potrestat potomky pořádným stromem.
charles91
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Semenáče plané hrušky

28 Mar 2024, 10:33

Je to semenac hrusky planej? Alebo semenac hrusky domacej?
Aspon na Slovensku je hruska plana dost raritna, zopar nadsencov si vymiena plody.

Zaujimalo by ma, ako je to s variabilitou rastu semenacov uslachtilich odrôd. Ci plati aj to co pri jabloniach, alebo nie.

Inak hruska ma dost tvrde drevo, ale velmi dobre sa vruble ujimaju.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Semenáče plané hrušky

28 Mar 2024, 10:52

Podle trnů a plodů se domnívám, že ptáci přinesli planou hrušku. Je to úplně u sousedovy zdi, roste velmi pomalu. Plody trpké, zhruba 4-5 cm velké, téměř kulaté.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Semenáče plané hrušky

28 Mar 2024, 11:04

Našla jsem fotky
Prílohy
Hruška
Hruška
Hruška
Hruška
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Semenáče plané hrušky

28 Mar 2024, 13:29

charles91 napísal:
28 Mar 2024, 10:33
Je to semenac hrusky planej? Alebo semenac hrusky domacej?
Aspon na Slovensku je hruska plana dost raritna, zopar nadsencov si vymiena plody.

Zaujimalo by ma, ako je to s variabilitou rastu semenacov uslachtilich odrôd. Ci plati aj to co pri jabloniach, alebo nie.

Inak hruska ma dost tvrde drevo, ale velmi dobre sa vruble ujimaju.
Ušlechjtilé odrůdy jsem nevyséval, vždy jen pláně. Ale i u jejich semenáčků byly patrné rozdíly. Např. ne všechny měly trny, různá byla i velikost listů (plody jsem samozřejmě neměl).
Předpokládám, že s ušlechtilými to bude podobné. Potomstvo cizosprašných ovocných druhů bude vždy variabilní.
Docela by mě zajímaly výsledky s výsevem semen slaběrostoucích odrůd (např. Madame Verté, Karina, Celeste), a jestli by jejich semnáče byly vhodné jako podnože pro nižší tvary. Kdoulové podnože u nás špatně prospívají.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Semenáče plané hrušky

28 Mar 2024, 19:21

Určitě tam variabilita bude, ale člověk to zjistí časem. Takhle máme na volném prostranství třešeň na semenáči, která je do 3 m. Současně s ní udělané stromy rostou jako třešně - mají dvojnásobný průměr kmene a dvojnásobnou výšku.
Nebo jako jsem já vysela meruňky do řádků, tam byly rozdíly taky vidět už po prvním roce.
Mám tady nejakého pazgřivce pod hruškou a když jsem ho seřízla, aby šel naroubovat, nebo naočkovat, tak udělal výhon jako náplň do propisky...
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Semenáče plané hrušky

28 Mar 2024, 20:17

Jitka napísal:
28 Mar 2024, 19:21
Určitě tam variabilita bude, ale člověk to zjistí časem. Takhle máme na volném prostranství třešeň na semenáči, která je do 3 m. Současně s ní udělané stromy rostou jako třešně - mají dvojnásobný průměr kmene a dvojnásobnou výšku.
Nebo jako jsem já vysela meruňky do řádků, tam byly rozdíly taky vidět už po prvním roce.
Mám tady nejakého pazgřivce pod hruškou a když jsem ho seřízla, aby šel naroubovat, nebo naočkovat, tak udělal výhon jako náplň do propisky...
Ten slabý růst semenáče může být způsoben i tím že je pod starým stromem - půda je jím prokořeněná. Měl jsem pod korunou jabloně na okraji záhonu podnože - nerostly i když jsem zaléval, druhý rok jsem je přesadil jinde - opět k záhonu a už narostly pěkně k roubování.

A už jsem se tady taky ptal jaké máte zkušenosti s vzrůstností semenáčů vypěstovaných z broskví, meruněk, jabloní..... U těch meruněk taky vidím vzrůst okamžite po vyklíčení ... už teď některé rostou bujně ,,1. třída" a hned vedle semenáč vyklíčil a roste ani né poloviční intenzitou 2. třída" - přitom vyklíčily ve stejnou dobu.

U broskvoní se mi zdá, že ty slaběji rostoucí podnože ,,2. třídy" po pár letech doženou ty bujně rostoucí 1. kategorie, sice né v plné míře, ale když napočátku v první rok byl rozdíl mezi vzrůstem semenáčů dvojnásobný, tak po letech už to je tak 80:100% , ale těžko se to objektivně posuzuje, protože všechny semenáče se naroubují různýma odrůdama a tím je hodnocení vzrůstnosti ovlivněno.

Pak tu byla ta úvaha, jestli semenáček Jaderničky moravské, v prvním roce slabě narostlý jako 3. třída to je tak 15cm proutek... jestli vyřadit, nebo to naopak bude cenná slabě až maximálně středně rostoucí podnož s bonusem kůlovitých kořenů - i do špatných půd. To samé hrušně, meruňky, třešně?

U hrušní jsem měl vloni semenáče z Hardyho máslovky - údajně doporučené? Dnes už jsou všechny naroubované v ruce po vyrytí v zimě - různé velikosti narostly ze semen od 30cm až po 80cm, pokud některé semenáče tvořily silně kůlovité kořen/y tak radikálně zakrátím. Letos jsem vysadil semena Boscovy Lahvice ... strom Boscovy roste docela bujně a zdravě odpočátku ... Semena Hardyho jsem neměl, snad ta Boscova není chyba ... semena už vyklíčily a mají i pravé listy ... polovinu semenáčků do té doby sežrali slimáci - miniaturní 1cm potvory nejdou ani vidět, pod každou hrudkou hlíny ... poznám sežrané podle slizu kolem.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Semenáče plané hrušky

29 Mar 2024, 08:30

Pak tu byla ta úvaha, jestli semenáček Jaderničky moravské, v prvním roce slabě narostlý jako 3. třída to je tak 15cm proutek... jestli vyřadit, nebo to naopak bude cenná slabě až maximálně středně rostoucí podnož s bonusem kůlovitých kořenů - i do špatných půd. To samé hrušně, meruňky, třešně?

To je samozřejmě otázka. Nevíme, jestli slaběji rostoucí semenáč bude vykazovat ty správné vlastnosti - menší vzrůst stromku, dřívější a vyšší úroda naštěpované odrůdy. Anebo je to nepovedený kříženec vajíčka a pylu s poruchou růstu, špatnou asimilací či jiným defektem.
Proto bych volil spíš semenáčky málo vzrůstných odrůd než mezi potomky bujné jaderničky hledal a používal ty nejvíc neduživé.
charles91
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Semenáče plané hrušky

29 Mar 2024, 10:02

Mam to iste, semenaciky jadernicky vyrastu v prvom 15-25 cm, ale mam za to, ze to nic nehovori o celkovom raste a vzraste. On sa rozbehne... .
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Semenáče plané hrušky

31 Mar 2024, 14:23

vysloužil napísal:
29 Mar 2024, 08:30
Pak tu byla ta úvaha, jestli semenáček Jaderničky moravské, v prvním roce slabě narostlý jako 3. třída to je tak 15cm proutek... jestli vyřadit, nebo to naopak bude cenná slabě až maximálně středně rostoucí podnož s bonusem kůlovitých kořenů - i do špatných půd. To samé hrušně, meruňky, třešně?

Anebo je to nepovedený kříženec vajíčka a pylu s poruchou růstu, špatnou asimilací či jiným defektem.
Tak to mě nenapadlo, že něco takového je možné.

Ta zakrslost se týká všech druhů i jaderniček, po výsevu je tak 20% slaběrostoucích. Největší brakovitost je asi u meruněk, cca 50% zakrslých.

Na fotce meruňky z pecek VP, přitom vyklíčené ve stejnou dobu.
Prílohy
Semenáčky z pecek Velkopavlovické - ten menší půjde asi vyřadit.
Semenáčky z pecek Velkopavlovické - ten menší půjde asi vyřadit.
Napísať odpoveď