hrušeň ohryzaná od hryzců

lipoti
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26 Mar 2023, 13:25
Bydlisko: Poberouní 280 m.n.m.

hrušeň ohryzaná od hryzců

26 Mar 2023, 13:47

Chtěl bych se poradit ohledně ohledně pětileté hrušně (Clappova s mezištěpením na kdouloni) se zbytkem minima kořenů - viz foto. Hryzci se na zahradě objevily poprvé, proto jsem dosud neřešil ochranu stromků. Má smysl zkoušet hrušeň zakořeňovat (zatím jsem ji radikálně ořezal), nebo raději pořídit rovnou novou?

P1230697.JPG
P1230698a.JPG

A co ostatní stromky, podobně staré - mělo by smysl je zkusit všechny vykopat a zasadit znova, do jam vystlaných králičím pletivem? Hrozí, že přijdeme o většinu stromků vysázený před +- pěti lety (cca 15 jich je ohrožených), které zrovna začínaly plodit. Tak váhám, zda obětovat na rok či dva úrodu po přesázení nebo to risknout a doufat, že hryzce vytlačím nazpátek k potoku.
Neregistrovaný

IP:  11.241

hrušeň ohryzaná od hryzců

26 Mar 2023, 17:32

Bude asi lepšie zaobstarať novú hrušku. Ohľadom vytlačenia hryzcov to závisí od mnoha vecí. Ak máte záhradu pri dome a ste tam často, tak to možno pôjde. Ak je to niekde na chalupe, kde dochádzate a hryzce majú kľud, tam to bude ťažšie.
My doma chováme tlupu mačiek, takže v každom kúte záhrady aktívne operujú. Nikdy sme nemali problémy s hlodavcami. Nejde len o to, že ich lovia, ale mačky zanechávajú aj pachovú stopu. Hlodavci potom idú radšej o dom ďalej. Nie sú blbé, nenasťahujú sa do teritória predátora. Ale chápem, že nie každý má chuť chovať tlupu mačiek.
Ako prvé by som do diery po stromku dal jed. Bohužiaľ, ale ochrániť ďaľšie stromky je priorita. Potom možno použiť rôzne pasce, plašičky...
Sírne knôty do diery som kedysi skúšal a nemalo to žiadny efekt. R.
Lída
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

hrušeň ohryzaná od hryzců

26 Mar 2023, 21:04

Asi bys zkusila tam někde umístit i past SWISS (na hraboše a hryzce), ta nám u nás v osadě jediná zabrala, dost zahrádkářů si ji postupně pořídilo. Jen se musí osazovat v rukavicích, aby nebyla cítit člověkem, po umístění je dobré přiklopit kbelíkem, aby tam případně nešlo světlo. Funguje ale spolehlivě, zvládla i několik kousků za odpoledne.
SW-Past-Hrabosi (002).jpg
SW-Past-Hrabosi (002).jpg (21.89 KiB) 918 zobrazení
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

hrušeň ohryzaná od hryzců

26 Mar 2023, 23:03

lipoti napísal:
26 Mar 2023, 13:47
Chtěl bych se poradit ohledně ohledně pětileté hrušně (Clappova s mezištěpením na kdouloni) se zbytkem minima kořenů - viz foto. Hryzci se na zahradě objevily poprvé, proto jsem dosud neřešil ochranu stromků. Má smysl zkoušet hrušeň zakořeňovat (zatím jsem ji radikálně ořezal), nebo raději pořídit rovnou novou?
Určite jej dajte šancu. Predpokladám, že ked ste ju radikálne zrezal, ( ja by som nechal cca 50 cm pahýl), mala by sa ujať, ostalo jej ešte dosť korenov.

Sadenie do pletiva - su 2 nazory. Ze bud to pomože, alebo to pomože na istý čas, kym hryzce neohlodajú prerastajúce korene.

K hryzcom: Ročne vychytám 30-40 kusov s pascou Swisino super cat, ktora bola spomnenutá v príspevku. (mám 2 kusy) Aj tak sa stale od potoka nasťahujú. Ročne ohlodajú nielen ovocne stromy, ale aj vrby a dokonca živý plot z hrabu.
Jediny ovocný strom, ktorý mi zatiaľ neohlodali bola hruška na podpníku dula a tiež samotnú dulu.
lipoti
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26 Mar 2023, 13:25
Bydlisko: Poberouní 280 m.n.m.

hrušeň ohryzaná od hryzců

27 Mar 2023, 21:57

Děkuju za rady a zkušenosti.

Zahradu máme u domu, takže mám možnost hryzce pravidelně plašit. Vyhledal jsem si na internetu, co komu kdy zabralo a budu to zkoušet. Kočku máme sice jen jednu, ale toulají se tu i další od sousedů, což ale hryzcům podle všeho moc nevadí, přestože už byl jeden odloven. Uvažuju pořídit vertikutátor, ten by hryzcům mohl dost znepříjemňovat život - i když pravidelný projíždění by asi trávníku moc neprospělo.

No a na podzim uvidím, jestli máme ještě nějaké stromky nebo už nemáme...
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

hrušeň ohryzaná od hryzců

30 Mar 2023, 22:16

Tak jsem dnes odstranil zlomený opěrný kůlu u 3 roky zasazeného stromku Gascoyneho šarlatové na sem. a bohužel zjistil že mu nějací hlodavci podežrali kořeny, takže se klinká a jde asi o 2 cm nadzdvihnout. Prosím o radu, co byste s tím teď udělali? První co mě napadlo je koupit tu doporučenou past, nalíčit vedle a zjistit kam vedou chodby.

Před asi 4 lety mi ty potvory už úplně sežraly kořeny Rubinoly na M26 asi o 40 metrů dál. Od té doby nic, ale mám tám asi 25 nových stromků na středně bujných a bujných podnožích, tak mám docela obavu, aby neskončily podobně.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

hrušeň ohryzaná od hryzců

30 Mar 2023, 22:40

Jaroslav - Pear Man napísal:
30 Mar 2023, 22:16
Tak jsem dnes odstranil zlomený opěrný kůlu u 3 roky zasazeného stromku Gascoyneho šarlatové na sem. a bohužel zjistil že mu nějací hlodavci podežrali kořeny, takže se klinká a jde asi o 2 cm nadzdvihnout. Prosím o radu, co byste s tím teď udělali? První co mě napadlo je koupit tu doporučenou past, nalíčit vedle a zjistit kam vedou chodby.

Před asi 4 lety mi ty potvory už úplně sežraly kořeny Rubinoly na M26 asi o 40 metrů dál. Od té doby nic, ale mám tám asi 25 nových stromků na středně bujných a bujných podnožích, tak mám docela obavu, aby neskončily podobně.
Jestli se 3letý stromek klinká, vyryjte ho a zasaďte nový do pletiva.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 15:48

vysloužil napísal:
30 Mar 2023, 22:40
Jestli se 3letý stromek klinká, vyryjte ho a zasaďte nový do pletiva.
Děkuji za radu. Už se neklinká, lehce (!) šel vytáhnout, mám ze stromku oštěp. :( Kdybych tam tu mrchu viděl, nejradši bych ji tím zapíchl! Ty hryzci nenažraní jsou jak bobři! :?
GS2.png
GS1.png
GS3.png
GS4.png
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 15:54

Neskutečné :(
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 17:41

Presne takto dopadol môj Admirál a len o niečo lepšie Orion.
Doteraz som s koreňožravými hlodavcami problém nemal.
Človeka to naštve (hlavne stratený čas) ale netreba sa nechať znechutiť :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď