Vykopať mladú hrušku alebo nechať ?

Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Vykopať mladú hrušku alebo nechať ?

01 Dec 2022, 15:12

Na jar prestepena hruška a našiel som na nej toto . Zrejme je to na vykopanie..čo by ste urobili ? Ďakujem
..Obrázok
BB kraj 465 mnm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Vykopať mladú hrušku alebo nechať ?

01 Dec 2022, 17:19

Peb napísal:
01 Dec 2022, 15:12
Na jar prestepena hruška a našiel som na nej toto . Zrejme je to na vykopanie..čo by ste urobili ?
Na tej fotke to nie je úplne jasne vidieť - je tam ešte priesvitná páska ? (šípka na foto 1).
Ak áno - pásku ste dávali dolu len teraz ?
Je tam nejaká huba, a huby sa väčšinou 'uchytia' na mŕtvom dreve. Z tohto pohľadu to nie je optimistický nález.
Ja by som ale túto hrušku teraz ešte nevykopával. Na to bude dosť času na jar - ak to bude potrebné. Tá hnedá farba kôry v mieste, kde bola páska (resp.ešte je ? ...v čase fotenia bola ?) môže signalizovať nekrózu, ale - v tom lepšom prípade - je to len následok dlhšieho ponechania pásky. Dôležitejšie je, či je živé kambium pod kôrou.
Ja by som teraz len odstránil (vyrezal) tú hubu a spravil 'diagnostický' rez - nožom by som odstránil tenký kúsok kôry v rozsahu ako je to označené červenou na foto 2. Živé kambium je zelenožlté, odumreté má hnedú farbu - môžete to vidieť na foto 2, kde je ich hranica označená šípkou. Ak bude mať kambium hnedú alebo hrdzavohnedú farbu, tak prognóza nebude dobrá. S vykopaním by som ale ešte počkal - až do doby rašenia na jar. IH

Screenshot_20221201-170046_Chrome.jpg
Screenshot_20221201-170308_Chrome.jpg
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Vykopať mladú hrušku alebo nechať ?

01 Dec 2022, 18:37

Ďakujem Vám ta páska je obojstranná lepiaca páska proti mravcom ..páska po stepeni je už preč dávnejšie ..môžem to skúsiť vyrezať do zdravého prípadne aj zatriet octom a balzamom ale či na zimu je to vhodné ..?
BB kraj 465 mnm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Vykopať mladú hrušku alebo nechať ?

01 Dec 2022, 18:47

Peb napísal:
01 Dec 2022, 18:37
Ďakujem Vám ta páska je obojstranná lepiaca páska proti mravcom ..páska po stepeni je už preč dávnejšie ..môžem to skúsiť vyrezať do zdravého prípadne aj zatriet octom a balzamom ale či na zimu je to vhodné ..?
Tak to dosť mení situáciu a asi máme príčinu stavu - tieto 'protimravcové' prípravky niekedy samy osebe spôsobujú nekrózu kôry. Jednoznačne to často robí lep nanesený priamo na kôru, je možné že aj páska, ak je 'obojstranná'. Je to veľmi pravdepodobné. Teraz už mravce nehrozia - tú pásku by som urýchlene dal preč a už ju nepoužíval (a lep priamo na kôru už vôbec nie). Keďže je to takto, tak 'diagnosticky' rezať teraz netreba, len odstrániť dôkladne ložiská tej huby a zatrieť balzamom. A počkať do jari - tá ukáže, ako je na tom stromček s vitalitou.

Na fotkách: následky priameho nanesenia lepu proti mravcom na kôru kmeňa. IH


Screenshot_20221201-185600_Chrome.jpg
Screenshot_20221201-185615_Chrome.jpg
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Vykopať mladú hrušku alebo nechať ?

01 Dec 2022, 19:31

Už takú jednu skúsenosť žiaľ mám zastepeny stromček s páskou uschol odrezal som ho az pri zemi cca 10 CM a tam prestepil ..tiez po lepidle ktoré bolo nanesene na strešnej paropriepustnej fólii a predsa to kôra nedala ..preto som vymenil za pásku..takze mate určite pravdu ..skúsim vyrezať ak to pôjde ešte ..ďakujem
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Vykopať mladú hrušku alebo nechať ?

03 Dec 2022, 17:17

S vyhodnocením MUDr. Hlavatého příčiny nekrózy kůry pod páskou plně souhlasím. Jiný názor mám na ponechání stromku. Dřevokazné houby asi nenapadají pouze mrtvé dřevo. Velice často i zeslabené stromy. Vstupní branou je obvykle nějaké mechanické poškození / Neošetřená řezná rána, mrazová deska, poškození drtníkem a podobně/. Často i nesprávně ošetřené řezné rány po roubování. Pokud se již objeví na dřevě plodnice houby, podle mých zkušeností se strom již nezachrání. Je to otázka času. Dřevo je již vevnitř prorostlé myceliem houby. Dochází k bílé či hnědé hnilobě dřeva. Je křehké a velmi snadno lomivé. Odstranění plodnice je pouze sanitarní opatření, aby se výtrusy nešířily na okolní dřeviny. Plodnice další sezónu obvykle znovu naroste. Rozhodně nejsem mykolog, takže druh houby pouze odhaduji na Outkovku chlupatou. Já osobně bych stromek vykopal a spálil. Veškerý jiný boj , vedoucí k záchraně stromku považuji za ztrátu času.
Napísať odpoveď