kurin - kurnik

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

kurin - kurnik

23 Jan 2021, 20:36

My mame z ytong tehal 10cm, nezatepleny. Sliepky v pohode zvladli mrazy, do snehu sa im nechcelo, ale nakoniec sa isli prejst do byvalej garaze, kde si spravili popolisko. Cely den tam a potom pred zotmenim naspat do kurnika. Akurat co ma udivilo je, ze jedli cez mrazy ovela menej ako zvycajne😲
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

kurin - kurnik

23 Jan 2021, 20:45

No, jo, snesou asi hodně, ale jak jim omrznou hřebínky ve špatbých prostorách....

Asi přímo neumřou, ale je to jejich trápení a ztráty snůšek pro chovatele.
*
Osobně mám zvířátka rád ale do něčeho podobného bych nikdy rozhodně nešel!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

kurin - kurnik

23 Jan 2021, 21:04

slepicím namrzají především lalůčky protože při pití si je namáčejí a není na nich peří. řeší se to přidáním jedlého oleje do vody ktera plave na hladině a lalůčky se namastí a jsou pak po pití suché. Namrzlý hřebínek- a to jen špičky sem viděl jen jednou v životě a to u kohouta který ho měl jak kouzelník Žito :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

kurin - kurnik

23 Jan 2021, 21:09

Soused si kdysi pochvaloval, když musel při ptačí chřipce zakrýt kurník fólií. Slípkám bylo hned tepleji a snůšky byly dvojnásobné. I epidemie může mít svá pozitiva. Ovšem ta negativa to bohužel většinou přebijí.
Neregistrovaný

IP:  240.192

kurin - kurnik

01 Mar 2021, 14:59

Má niekto predstavu akú trvanlivosť má znesené slepačie vajce v lete? Uvažujem nad chovom nosníc, no chodil by som k nim raz denne. Choval by som ich voliérovým systémom v ktorom by mali výbeh okolo 12 m2, vyvýšené hniezda na znášku a tiež kurín s bidlami. Celý priestor je prekrytý strechou, je to akoby podkrovná miestnosť vonku. Tým pádom odpadá ranné vypustenie a večerné zatváranie, vo voliére by si žili nosnice voľným životom. Raz denne by som prišiel napríklad na hodinu, doplnil by som napájačku vodou, kŕmitko, doplnil rozomleté škrupiny a drobný štrk, pozbieral vajcia. Nosnice by som pustil zatiaľ na záhradu ako prilepšenie, následne by som ich zatvoril a odišiel domov.
Čo myslíte, fungoval by takýto spôsob chovu? Ake množstvo sliepok je možné normálne chovať na takomto priestore 12 m2 plus samozrejme nad podlahou bidlá na hradovanie a pod..?
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

kurin - kurnik

01 Mar 2021, 17:02

neviem kolko vydrzi slepacie vajce v lete v kurine/hniezde, ale vajcia odoberam rovnako 1xdenne, vzdy pri poobednom (okolo 15:00-16:00) krmeni a nikdy sa mi nestalo, ze by bolo pokazene - sliepky mam za domom. myslim, ze tento vas planovany system bude bez problemov fungovat, sliepka nie je pes :) co sa tyka vybehu: mam 12+1ks a k dispozicii maju cca 18m2 + cca 90m2, na ktore ich pustam sa napast nepravidelne, cez zimu vobec, pocas roka striedavo, podla stavu "paše", na 2-4hod, niekedy cely den a pod.... ak to zoberiem matematicky, moje maju 100% k dispozicii cca 1,5m2 na sliepku, takze vasich 12m2 staci na 8 ks. mozno viac/menej - podla toho ako velmi im chcete dopriat.

povodne som planoval, ze tych celych 108m2 budu mat na pasenie k dispozicii cely den, zial, boli schopne to totalne znicit. ak tu niekto vie, kolko m2 potrebuje sliepka, aby to totalne neznicila, rad sa poucim, mojim cca 10m2 na ks je zalostne malo. teraz ich na zvysnu cast (90m2) nepustam, ale ked trochu podrastie trava, bude im tam pustat po poobednom krmeni az do "'vecierky".
Neregistrovaný

IP:  240.192

kurin - kurnik

03 Mar 2021, 18:30

Ďakujem a čím kŕmite vaše nosnice? A akú máte znášku?
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

kurin - kurnik

03 Mar 2021, 19:58

cez zimu to bolo slabsie, ale teraz mam tak cca 8-10 vajec denne. zmesku si miesam sam: psenica, hrach, kukurica, slnecnica, pivovarnicky kvasnice, uhlicitan vapenaty, roboran D a susena zihlava( prip. drobne kusky/prach zo sena) a plus pasa na cerstvej trave, par hodin "pred spanim". presny pomer neviem z hlavy, ale mozem dohladat.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

kurin - kurnik

28 Aug 2022, 12:28

Tento prispevok je trochu ako zo zleho sna😀 Musela som docasne prestahovat sliepky z kurnika do foliaku lebo som vcera zistila ze sa tam rozmnozili parazity.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

kurin - kurnik

28 Aug 2022, 12:29

Tento prispevok je trochu ako zo zleho sna😀 Musela som docasne prestahovat sliepky z kurnika do foliaku lebo som vcera zistila ze sa tam rozmnozili parazity.
Prílohy
Potom :) :)
Potom :) :)
Predtym
Predtym
Napísať odpoveď