Nosnice

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
ariadna30
Príspevky: 2885
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Nosnice

29 Mar 2023, 11:26

"Netřeba mít takový konfrontační tón. Diskuze slouží k tomu, abychom se něco dozvěděli, případně si vyjasnili nesrovnalosti."

Toto by sme mali dat vytesat do kamena👍
Nech ostane tato mudrost aj pre buduce generacie.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Nosnice

29 Mar 2023, 13:10

vysloužil napísal:
29 Mar 2023, 11:17

Klidně své slepice i sebe krmte, čím chcete. Jsou to vaše peníze a váš život.

Netřeba mít takový konfrontační tón. Diskuze slouží k tomu, abychom se něco dozvěděli, případně si vyjasnili nesrovnalosti.
Kde tady prosím vidíte konfrontační tón? Vyjádřil jsem svůj názor podepřený získanými poznatky, některé se pokusil vysvětlit, stejně jako vy. Neberu vám váš názor a vaše zkušenosti, nenutím použít pouze ty mé.
Něco jsme se dozvěděli, někteří se možná zamysleli, někteří si dohledají další informace a souvislosti, mnozí neudělají nic a karavána jde dál.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

29 Mar 2023, 14:41

Co mi poradila, tuším, Ariadna, tak pečivo suché rozšlápnu a slepicím dávám. Výkony mám lepší, vajíčko od slepice denně, letošní zima byla slabší, ale nestěhovali jsme je do chléva, než na chvíli a zase se vrátily do letního kurníku jen z OSB desek.
Kukuřičný šrot je čistá energie, takže v zimě ho měly denně, teď už ho nedávám, stejně jako slunečnici. S těmi zbytky z kuchyně je problém, rozmlsají se a nesežerou pak tolik směsi a jsou mezery ve snášce. Máti jim drožďuje šrot, dělá míchání a výsledek je, že bez toho nenesou. (Hodnocení kukuřice i zbytků přebírám od prodejce kuřic a vajec)
Jestli je acidko mléko, tak je to dost drahé vylepšení, běžně se nechávalo obilí namočené do vody, až k naklíčení. Máti vzpomínala, že někdo měl i bedničky na klíčení zeleného během zimy.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nosnice

29 Mar 2023, 15:14

ChlapeczDediny napísal:
29 Mar 2023, 13:10
vysloužil napísal:
29 Mar 2023, 11:17

Klidně své slepice i sebe krmte, čím chcete. Jsou to vaše peníze a váš život.

Netřeba mít takový konfrontační tón. Diskuze slouží k tomu, abychom se něco dozvěděli, případně si vyjasnili nesrovnalosti.
Kde tady prosím vidíte konfrontační tón? Vyjádřil jsem svůj názor podepřený získanými poznatky, některé se pokusil vysvětlit, stejně jako vy. Neberu vám váš názor a vaše zkušenosti, nenutím použít pouze ty mé.
Něco jsme se dozvěděli, někteří se možná zamysleli, někteří si dohledají další informace a souvislosti, mnozí neudělají nic a karavána jde dál.
Máte pravdu.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Nosnice

29 Mar 2023, 15:29

Na samotné klíčení nejsem prostorově vybaven, a loni venku bylo povětšinou moc teplo a sucho. Pokud se zadařilo, tak to žraly jako divé.

Na jeden den dám pšenici do vody, druhý den do vody s 1 dl acidka, roztok využívám dva dny. Litr tedy mám na tři týdny, to mi drahé nepřijde. I když jak jsem už psal, letošní ceny jsem ještě nepočítal.

Kyselé prostředí v žaludku je dobré proti chorobám, kvašení by mělo částečně štěpit lepek, tedy zlepšit výtěžnost pšenice. Vlhké obilí navíc se dobře obaluje práškovou smesí Roboran D, Plastin a krmné vápno. Není třeba míchat šrot s vodou, ze suchého slepice nevyhazují, snižují se tak ztráty krmiva. Nešrotováním se šetří čas i energie, namáčení urychluje trávení, pokud je to žádoucí a směs se podává ve vhodnou dobu.

Ke kukuřici jsem se nedostal včas, abych ověřil namáčení místo šrotování, proto jsem přidával peletky s obsahem kukuřice. Myslím si, že voda bude stejně přínosná, ale levnější, než stroj a elektřina.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

29 Mar 2023, 18:38

Při mé spotřebě si ten šrot klidně koupím, vápenec nepotřebuju, mám dodávky skořápek, které sterilizuji v troubě. Slepice se pasou na dvoře a hrabou v záhonech až do výsadby. Je pravda, že vloni jsem sebrala dost pšenice na poli, vysypali z kombajnu a byla škoda to tam nechat.
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Nosnice

29 Mar 2023, 19:48

ChlapeczDediny napísal:
29 Mar 2023, 15:29
Na samotné klíčení nejsem prostorově vybaven, a loni venku bylo povětšinou moc teplo a sucho. Pokud se zadařilo, tak to žraly jako divé.

Na jeden den dám pšenici do vody, druhý den do vody s 1 dl acidka, roztok využívám dva dny. Litr tedy mám na tři týdny, to mi drahé nepřijde. I když jak jsem už psal, letošní ceny jsem ještě nepočítal.

Kyselé prostředí v žaludku je dobré proti chorobám, kvašení by mělo částečně štěpit lepek, tedy zlepšit výtěžnost pšenice. Vlhké obilí navíc se dobře obaluje práškovou smesí Roboran D, Plastin a krmné vápno. Není třeba míchat šrot s vodou, ze suchého slepice nevyhazují, snižují se tak ztráty krmiva. Nešrotováním se šetří čas i energie, namáčení urychluje trávení, pokud je to žádoucí a směs se podává ve vhodnou dobu.

Ke kukuřici jsem se nedostal včas, abych ověřil namáčení místo šrotování, proto jsem přidával peletky s obsahem kukuřice. Myslím si, že voda bude stejně přínosná, ale levnější, než stroj a elektřina.
tento postup ma zaujal. kedze mam kozy a pri vyrobe syra mam prebytok srvatky, mozno by stacilo to obilie namacat v nej - ved je bohata na rozne vitaminy a pod. dalej ma zaujalo, ze nesrotujete, ja srotujem, ale ak by som nemusel, opat zjednodusenie.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

29 Mar 2023, 19:51

Návod na klíčení v obrázcích z pinterestu. Děrované dno má výhodu, že se zeleň dá dát svisle a nevypadne.
Prílohy
klíčení2.jpg
klíčení2.jpg (145.33 KiB) 555 zobrazení
klíčení1.jpg
klíčení1.jpg (27.45 KiB) 555 zobrazení
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Nosnice

29 Mar 2023, 20:32

kvas napísal:
29 Mar 2023, 19:48
tento postup ma zaujal. kedze mam kozy a pri vyrobe syra mam prebytok srvatky, mozno by stacilo to obilie namacat v nej - ved je bohata na rozne vitaminy a pod. dalej ma zaujalo, ze nesrotujete, ja srotujem, ale ak by som nemusel, opat zjednodusenie.
Ja mať srvátku, dávám ju sliepkam piť.
Skúste pokusne namiesto šrotu máčané zrná, uvidíte rozdiel.
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Nosnice

29 Mar 2023, 20:57

ChlapeczDediny napísal:
29 Mar 2023, 20:32
Ja mať srvátku, dávám ju sliepkam piť.
Skúste pokusne namiesto šrotu máčané zrná, uvidíte rozdiel.
urcite skusim, hned ako skrmim to co mam teraz nasrotovane. Este by ma zaujimalo, cim okrem psenice krmite? ak sa nemylim, nosnice by mali v krmive dostavat cca 16-17% bielkoviny. Ja tych 11% v psenici doplnam este hrachom, aby som sa dostal aspon na 16%. v srvatke tych bielkovin vela nezostane. nieco zivocisne si samozrejme najdu (nejaky chrobak, cervik a pod) ale asi to stacit nebude.
Napísať odpoveď