Nosnice

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
Rudo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Dec 2021, 22:15

Nosnice

24 Dec 2021, 23:06

kvas napísal:
24 Dec 2021, 10:12
Rudo napísal:
23 Dec 2021, 22:20
Sliepky mám pustené vo veľkom výbehu celé jar,leto im dávam len vodu... žijú na zelenom...
tak to Vam v dobrom zavidim. aky velky je ten vybeh a kolko mate sliepok, resp. aku plochu ma k dispozicii 1 sliepka? ako ich mate chranene proti predatorom (chodiacim a lietajucim)?

každý rok okolo 40... a ochranu nemám žiadnu zatial sa stalo len raz že mi sa stratila jedna sliepka... jedine ochrana je pes, ktorý môže ku nim chodiť...
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

26 Dec 2021, 14:41

Ale taky kolik dají vajec? Pokud mých 5 běhá po celém pozemku cca 900 m čtv. (dvůr, záhony, pod stromy) nemusím sekat v době, kdy sousedi mají posekáno 3x. Prostě oštípou a oďobou nakrátko. Pak, jak jsem psala jinde, je zavřeme na cca 100m čtv. A když jsou to do dvou let nosnice, funguje co den, to vajíčko, ale musí dostat krmení. Teď jim na zmrzlou zem dávám strouhanou mrkev, zbytky atd. protože mají bídu + pšenici a směs pro nosnice a skořápky.
Mladé nesou a staré čekají na mezeru v zásobování kuchyně.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Nosnice

27 Dec 2021, 12:53

Taky už jsem psala někde výš: mamka 6 slepic, humno a dvůr mají k dispozici, z kurníku a do kurníku si chodí, jak je napadne, mají otevřený průchod. Pes tam není, přesto o první slepici přešla před 14dny - jestřáb. Našla ji oškubanou a vyklovanou v humně. Zbytek uvařila psu. Byla to bohužel z těch mladých. Kupuje jen žito, dostávají zbytky z kuchyně, od sousedů suché rohlíky a chleba, nebo třeba nepovedenou buchtu ;) Jinak co si vyhrabou. Velikost pozemku ...netuším, cca 3000m2. Nesou asi obden to vychází, sbírá teďka od těch 5, z toho tři staré, 2-3 vajíčka denně.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Nosnice

27 Dec 2021, 22:47

Mladé a staré slepice dohromady to u nás nefungovalo, když jednu mladou staré uklovaly, tak jsme je museli zabít.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Nosnice

28 Dec 2021, 10:49

Máme to tak odjakživa, ještě babča měla, mladé jen dokupovala k důchodkyním. Ty také postupně zabíjela. No mamka nezabije nic, takže důchodkyně musí dožít, bohužel jastřáb si chytře vybral mladou ;) Jak jsou na velkém prostoru, tak si na sebe zvyknout, pokud se některá hned nezačlení, zůstane spávat v ,,předsíni" v kukaních, kam chodí snášet. Nikdy se nic nestalo, tedy žádný hrozný teror se nekonal.
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

28 Dec 2021, 22:34

Kupovala jsem po dvou a vždycky ty dvě držely spolu. Dravec si vždycky vybere ty nejmladší, není to žádny blbec. No a ta jedna loňská, co zbyla sama, je pořád vyháněná z party, pořád jí dávají najevo, ať se k misce nehrne. A protože jí zase protežujeme, drží se nás. Na začátku října jsem koupila 5 kuřic, že to vyměním najednou a je to rozdíl, těch 5 je hejno, spí spolu na hřadu, spolu jdou ke krmení. Ze starých nese jen ta osamělá loňská a ty kuřice v roznášce 3-4 vajíčka denně. U mne namočené pečivo razantně snižuje snůšku. Asi se nacpou vody a nemají dost živin na vajíčko. Prodejce mi řekl: "Žádné podstrojování zbytky a změny, to je nejhorší, co můžete dělat. Pořád stejně směs a případně pšenici." Jenže když teď nemají trávu, tak jim strouhám mrkev a na kosti jsou taky samy, protože kocourům je nedáváme.
Potřebuju to pozabíjet, ale nebaví mě škubání a kuchání, muž dělá jen králíky. Vývar z domácí slepice je luxusní záležitost, sice většinu masa a kosti dostanou zbylé soudružky, ale ta polévka :)
Vyšlechtěné nosnice opravdu od března do prosice zvládnou nést jedno vajíčko denně, jen musí dostat živiny. Pokud budou v zimě někde uvnitř a prodlouží se jim den, zvládnou to i v lednu a únoru. To jsme měli dřív, že jsme kurníček šoupli do chléva a svítili jim. A první slepice, vynesená z Těhule, držela snůšku 3 roky v kuse. Muž jí říkal Poslušnica :D A naše slepice nejsou žádné chudinky, spíš těžší, než lehké.

Máti má zkušenost, že létajícím dravcům lépe uniknou tmavě červené, ostatní barvy od bílé po černou více berou. Nechává výmladky pod švestkami, aby se měly kde schovat. A kvůli kunám důsledně zavírá kurník, měla na to nějakou mašinku, ale asi už to nefunguje.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Nosnice

29 Dec 2021, 15:45

Tvrdé pečivo nenamáčíme(nevím, jestli je v tom nějaký rozdíl) ale mamka jim ho na betonu rozšlape.
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

29 Dec 2021, 17:55

Soused ho strouhá do míchání, taky možnost. Taky bych jim ho mohla jen roztlouct paličkou v sáčku.
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

13 Jan 2022, 13:39

Tak díky za nakopnutí, klepnu housku párkrát paličkou a když zbudou nějaké kousky, doklepnu je při cestě kolem. Oschlý knedlík jsem natrhala a to zvládly, jen mrkev chtějí strouhanou, i když je vařená :(
A slepičí důchodkyně jsem darovala Vietnamcům, co mají v sousední vesnici obchod. Ještě nechtěla zaplatit nákup :shock: , i když jsem nic nechtěla.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Nosnice

29 Jan 2022, 11:36

Takže vývoj od nás ;) Myslivec hlásil mamce, že kousek nad ní je liščí nora. jak liška na jaře vyvede mladé, má se na co těšit :? No slepice v průběhu tohoto týdne objevily díru v plotě k sousedům(opuštěný dům, nikdo tam nebydlí) první tam byla jedna, ta se ráno vrátila domů. Za dva dny tam byly dvě, ráno je mamka vyzvednula, no díru nenašla. Další den tam brácha viděl večer jednu a....ráno se nevrátila a nebylo z ní nalezeno ani pírko...asi ji liška už objevila. Je myslím otázkou času, kdy chytrá kmotra liška přijde na to, kde bydlí zbytek slepic a na to, že mamka kurník nezavírá :o
Napísať odpoveď