Nosnice

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
Peter

IP:  244.223

Nosnice

13 Mar 2021, 13:14

Chovatelia a záhradníci, čím kŕmite svoje nosnice? Používate kŕmnu zmes, prípadne zmes obilia? Strávi žalúdok nosnice celé zrno kukurice alebo je potrebné zošrotovanie?
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Nosnice

13 Mar 2021, 16:09

Tak ja sice nosnice nemam, len "obycajne sliepky" ale jedia normalne cele zrna aj kukuricne. Srot ked, tak zniesany s vodou.
Peter

IP:  244.223

Nosnice

14 Mar 2021, 18:01

Ďakujem, plánujem kúpiť vysokoznáškové nosnice a na začiatok som kúpil aj kŕmnu zmes. No časom by som možno prešiel na čistú pšenicu s trochou kukurice, hrachom a taktiež by som dával podrvené škrupiny. Myslíte, že by tá zmes bola vhodná ako náhrada KKZ? Ak sa môžem opýtať na Váš recept domácej KZ pre vaše nosnice?
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Nosnice

14 Mar 2021, 21:08

Pro Petra: mamka taky nemá žádné supernosnice ;) má je u babči a ta jim léta kupovala nějakou tu směs pro nosnice. Teď už babča není, máma malý důchod, ale velký pozemek, takže slepice se ,,pasou" a k tomu pytel pšenice. Na rozdíl od tchánů, kteří mají slepice zavřené v malém, takřka betonovém výběhu, jí slepice celkem dobře nesou, krásně oranžové žloutky. Oni nakupují stále nové a lepší směsi, šrotují, strouhají kde co...jenže tu přirozenou stravu asi jen tak nenahradí...slepice nenesou, žloutky bledé, člověk ani nemá chuť takové vajíčko jíst.
Neregistrovaný

IP:  244.223

Nosnice

16 Mar 2021, 19:42

Tak nosnice sú doma, doniesol som ich a počas hodiny tri vajcia v hniezde, dnes ráno 8 vajec.
Dal som im jeden diel granulovanej zmesky jeden diel pšenice a do rohu som vysypal kôpku škrupín, tie zmizli ako prvé...
Uvidím, ako sa im bude dariť a aká bude znáška, mám ich 12ks.
Na zem som dal kvalitné seno, najviac sa im páči hrabanie a zobanie lístkov zo sena.
Seky
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 12 Mar 2020, 21:23

Nosnice

17 Mar 2021, 09:03

Jak staré nosnice jste si pořídil, že hned nesou? Máte fotku?🙏👍
Neregistrovaný

IP:  244.223

Nosnice

17 Mar 2021, 11:42

Hybrid Lohman, 20-ty týždeň. Dnes 10 vajec.
Peter

IP:  244.223

Nosnice

21 Mar 2021, 16:02

Tak, nosnice mám doma necelý týždeň, kŕmim 1 diel pšenice a 3/4 dielu granúl, toto majú nonstop v kŕmitku, samozrejme voda a keď je odpad z kuchyne, dám ho osobitne do misky a to majú takú zábavku ako doplnok. Plus pridávam vaječné škrupiny a tie taktiež miznú hneď.
Čo sa týka znášky, zatiaľ som spokojný, včera 12 vajec z 12 :), niekedy 8 niekedy 11, zatiaľ som nadmieru spokojný.
Chcem sa opýtať, keď začnú sliepky v jeseni preperovať, počul som, že je vhodné pridať do kŕmenia myslím repku? Resp. čo by mal chovateľ urobiť aby prebehlo preperovanie kvalitne a v krátkom čase opäť sliepky začali znášať?
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Nosnice

21 Mar 2021, 18:35

Neviem, ci ma zmysel riesit preperovanie. Ja im sice davam repu od jesene, az kym vsetku neskrmim, ale nie preto, aby sa "kvalitne" preperili ale proste preto, lebo ju mam a viem, ze im to chuti. Skor mi pride divne, aby mali sliepky krmivo nonstop k dispozicii. Jednak zbytocne plytvate krmivom (pripadne krmite vrabce), ale hlavne ked ich budete prekrmovat, tak zbytocne priberu a tym padom vam klesne znaska. Sliepka zozerie cca 120g krmiva denne (viac info google) a skoro tolko im aj davam + odpad z kuchyne + sem-tam si nieco pozbieraju po dvore. Co sa tyka prekrmovania, hovorim z osobnej skusenosti, ale zase na 2. strane, taky vypeceny tuk zo sliepky nie je zly - na nerozoznanie od kacacieho:)
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Nosnice

21 Mar 2021, 20:24

aha, to som nevedel. ja mam ale doma len obycajne sliepky, ale aj tak mi to pride zvlastne, ze pri nepretrzitom pristupe ku krmivu nepriberu, no ale hadat sa nebudem;)
Napísať odpoveď