Nosnice

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Nosnice

19 Apr 2023, 14:18

Hawkeye napísal:
19 Apr 2023, 13:52
Vlasatej napísal:
19 Apr 2023, 08:44
...Objevuje se tu jestřáb, krahujec a krahulík - tedy podle mého odhadu.
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na toho 'krahulíka'. České názvoslovie vtákov dokonale neovládam, ale nie je 'krahujec' a 'krahulík' jedno a to isté ? (V slovenčine Jastrab krahulec, lat. Accipiter nisus). H.
Přiznám se dobrovolně že nemám myslivecké ani sokolnické zkoušky , takže to čemu říkám "krahulík" je poloviční velikosti jako krahujec a má to jinou barvu než krahujec a to rezavohnědej proužek zespodu. Krahujec je jednou tak velkej a zespoda šedivě proužkovanej. Pro mě jsou to dva rozdílní ptáci a to pojmenování mám tady místní jak se tu říká. Jednoho z nich mam na te fotce o ktere jsem mluvil, přímo na dvorku hoduje na holubovi. Až najdu tak ji sem dám.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Hawkeye
Príspevky: 2385
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Nosnice

19 Apr 2023, 14:24

Vlasatej napísal:
19 Apr 2023, 14:18
...to čemu říkám "krahulík" je poloviční velikosti jako krahujec a má to jinou barvu než krahujec a to rezavohnědej proužek zespodu. Krahujec je jednou tak velkej a zespoda šedivě proužkovanej. Pro mě jsou to dva rozdílní ptáci a to pojmenování mám tady místní jak se tu říká...
Myslím si, že to čomu hovoríte 'krahulík' je samček 'krahujca'. Ten je výrazne menší než samička a zospodu má hrdzavé (oranžové) pásikovanie. Samička je väčšia a pásiky má sivé. Takže to čomu hovoríte 'krahujec' a 'krahulík' sú dve pohlavia toho istého druhu.
V prílohe viď podrobnejšie. H.

Screenshot_20230419-142016_Chrome.jpg
Screenshot_20230419-142024_Chrome.jpg
Mimmo
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Nosnice

19 Apr 2023, 14:36

Mám za to, že krahujec, krahulec a krahulík jsou synonyma. Krahujec je nejsprávnější označení jmenovaného ptáka. Označení "krahulík" také používá jeden známý masokombinát na Vysočině, který patří jednomu bývalému Slovákovi. Ve svém logu mají siluetu krahujce. Taky se tak jmenuje jedno české pivo a mnoho českých mužů.

Více na str. 33 přiloženého odkazu
chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle ... sAllowed=y
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Nosnice

19 Apr 2023, 14:44

:thumbup: asi to tak bude. Rád sem se přiučil. :thumbup: , ono pozorovat dravce při útoku nedává moc času si ho prohlédnout, vidíte velikost, barvu, někdy tvar zobáku a oko. Je to diverzant takže tak jak udeří tak i zmizne :thumbup:
Omlouvám se pokud sem někoho zmátl :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Nosnice

19 Apr 2023, 19:07

Tedy dámy, dostala jsem v práci záchvat smíchu, když jsem si tu přečetla jak jedna z Vás dělá slepicím na záda barvou kříže a druhá bude mít na zahradě nafukovací panny :D :thumbup: Spolu s těmi mými sklenicemi :D
Je vidět, že člověk ze zoufalství udělá lecos. :D
Ale jak jsem hledala na internetu, jaké barvy asi vidí dravci, jsem přes různé oslí můstky a fóra našla informaci, že polští chovatelé závodních poštovních holubů opravdu používají růžový sprey. https://www.krmitkanapajecky.cz/potreby ... bwehrspray
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Nosnice

19 Apr 2023, 21:45

tak hlavně dejte pozor, aby si dravec obluzen reflexním křížem na zádech kořisti , nebo oduševnělým výrazem tváře nafukovací panny nezpůsobil nějaké zranění nebo smrt. Mladý krahujec - údajně cena 45000,- , hnízdící samice jestřába 75000,- atd. :thumbup:
https://zpravodajstvi.sumpersko.net/Muz ... 102/clanek
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
kvas
Príspevky: 586
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Nosnice

19 Apr 2023, 22:43

Lenkalor napísal:
19 Apr 2023, 19:07
Ale jak jsem hledala na internetu, jaké barvy asi vidí dravci, jsem přes různé oslí můstky a fóra našla informaci, že polští chovatelé závodních poštovních holubů opravdu používají růžový sprey.
Ano, mozem potvrdit, ze sa tak holuby znackuju. Minuly rok som u mna na luke nasiel "ruzoveho" holuba s vydobanym hrudnikom (ak si dobre pamatam). Zaver pre dravce: aj ruzove holuby su jedle ;)
Hawkeye
Príspevky: 2385
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Nosnice

20 Apr 2023, 07:09

kvas napísal:
19 Apr 2023, 22:43
Lenkalor napísal:
19 Apr 2023, 19:07
Ale jak jsem hledala na internetu, jaké barvy asi vidí dravci, jsem přes různé oslí můstky a fóra našla informaci, že polští chovatelé závodních poštovních holubů opravdu používají růžový sprey.
Ano, mozem potvrdit, ze sa tak holuby znackuju. Minuly rok som u mna na luke nasiel "ruzoveho" holuba s vydobanym hrudnikom (ak si dobre pamatam). Zaver pre dravce: aj ruzove holuby su jedle ;)
Tento spray je podľa môjho názoru len ďalší 'fejk' a snaha vylákať z ľudí peniaze za zbytočnosť. Ten údaj z popisu výrobku, že "růžové označení odráží světlo" je fyzikálny nezmysel. Navyše 'postriekaný' holub nie je celý ružový. Podstatné v celej záležitosti je ale to, že dravec zrakom reaguje najmä na pohyb koristi. Farba nehrá rozhodujúcu rolu. Preto aj mnohé živočíchy, nielen vtáky, majú inštinktívny obranný mechanizmus taký, že znehybnejú. Sokol sťahovavý loví tak, že hliadkuje vo veľkej výške a na vyhliadnutú korisť zaútočí strmhlavým letom zhora. Jastrab lesný je lovec z postriežky, prípadne z nízkeho 'náletu'. Okrem toho si myslím, že nastriekať nejakú farbu na letky alebo chvostové perá holubovi neprospeje ani z hľadiska letu. Vtáčie perá majú jemnú a prírodou geniálne prepracovanú 'štruktúru', nástrek farbou ju do určitej miery naruší. Výrobca tohto spreja zrejme kalkuluje s faktom, že drvivá väčšina poštových holubov sa počas svojej 'misie' s dravcom nestretne a šťastne dorazí do cieľa. "Vďaka" farbe...😀. Na druhej strane - vôbec sa chovateľom holubov nečudujem, pretože mnohé ich 'kúsky' sú nesmierne vzácne a ich cena sa pohybuje v číslach pre 'neholubára' až nepochopiteľných. Preto sa chytajú každej 'slamky', aby svojich miláčikov ochránili. H.


Screenshot_20230420-063812_Chrome.jpg
Screenshot_20230420-063812_Chrome.jpg (89.88 KiB) 1064 zobrazení
Screenshot_20230420-065022_Chrome.jpg
Screenshot_20230420-074115_Chrome.jpg
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Nosnice

20 Apr 2023, 13:31

Ano, i holubáři zkoušejí co se dá.
Tak teď už jedině slepice maskovat za psa, nebo jim nasadit ochranné vesty :D
Opravdu účinné jsou jen ty silné sítě na části pozemku, měli jsme to tak 2 roky.
https://www.kvrezac.cz/site-na-vagony/? ... 3eEALw_wcB#
Teď je používám na rozebíratelné konstrukci, když zrají kamčatky a pak je hned přendám na kanadské borůvky. Jsou velmi pevné.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Nosnice

20 Apr 2023, 15:27

Tak přesně tyhle vagónové mi doporučoval jeden chovatel.

Borůvky mám trvale zasíťované touto https://eshop.boruvky.cz/produkt/ochran ... i-ptactvu/
Napísať odpoveď