Nosnice

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Nosnice

08 Feb 2022, 12:58

Ivan Hlavatý napísal:
08 Feb 2022, 10:55

Pri konzumácii mäsa zo psa alebo líšky hrozí prenos nepríjemného parazitárneho ochorenia - trichinelózy. Spôsobuje ho hlístovec menom svalovec špirálovitý (Trichinella spiralis). Nakaziť sa je možné aj konzumáciou mäsa z diviaka. Každý skolený diviak je síce kontrolovaný, ale istotou je dostatočná tepelná úprava mäsa (foto 1). Psa alebo líšku asi nikto konzumovať nebudete, ale nie každý sa tým riadi a potom to môže zle dopadnúť (foto 2). IH
Ještě mě napadlo, že dříve se i uvádělo, že smrtelnou dávkou může být i 1 g trichinelózního masa (nezkoušel jsem).
Z tepelně neopracovaného vepřového je i lovecký salám a pršůt. Tedy samé dobroty. Tak dobrou chuť. JG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Nosnice

08 Feb 2022, 15:48

Liška.jpg
Liška.jpg (40.38 KiB) 2091 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nosnice

08 Feb 2022, 17:42

Návštěvník napísal:
08 Feb 2022, 12:58
Ivan Hlavatý napísal:
08 Feb 2022, 10:55

Pri konzumácii mäsa zo psa alebo líšky hrozí prenos nepríjemného parazitárneho ochorenia - trichinelózy. Spôsobuje ho hlístovec menom svalovec špirálovitý (Trichinella spiralis). Nakaziť sa je možné aj konzumáciou mäsa z diviaka. Každý skolený diviak je síce kontrolovaný, ale istotou je dostatočná tepelná úprava mäsa (foto 1). Psa alebo líšku asi nikto konzumovať nebudete, ale nie každý sa tým riadi a potom to môže zle dopadnúť (foto 2). IH
Ještě mě napadlo, že dříve se i uvádělo, že smrtelnou dávkou může být i 1 g trichinelózního masa (nezkoušel jsem).
Z tepelně neopracovaného vepřového je i lovecký salám a pršůt. Tedy samé dobroty. Tak dobrou chuť. JG
Riziko trichinelózy je zejména u uzeného masa z divočáka, které nemusí být řádně tepelně ošetřené. Z podobného důvodu jsme náš studentský liščí guláš vařili v papiňáku. Většina laiků by se bála vztekliny, ta ale nepřichází v úvahu. Pokud nakažené zvíře vystydne, už riziko nákazy není. Při stahování teplého zvířete (a pořezání se při tom) by to nebylo vyloučené. Ale o žádném případu nevím.
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

08 Feb 2022, 17:54

Kolem pozemku mám stavby a zdi. Navíc tohle je bývalý vikýř, takže musím mít 20cm pod sebou, abych na kraj dosáhla. Potkan, nebo kuna.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nosnice

08 Feb 2022, 18:16

Jitka napísal:
08 Feb 2022, 17:54
Kolem pozemku mám stavby a zdi. Navíc tohle je bývalý vikýř, takže musím mít 20cm pod sebou, abych na kraj dosáhla. Potkan, nebo kuna.
Potkan asi nie, ten nezvykne robiť 'zbytočnosti' ani sa len tak hrať. Okrem kuny by prichádzal do úvahy ešte medvedík čistotný (mýval). Možno si z misiek niekde spravil "umyváreň"...😀😀😀. IH
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

09 Feb 2022, 00:31

Zase dělá si zásoby, třeba si nechtěl nosit granule po jedné. :D U minulé kuny mi soused vracel okousané podkladky, ale plechové misky? Navíc ťuk,ťuk, vajíčka se neztrácí a slepice taky v pohodě.
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

17 Apr 2022, 19:46

Tak záhada rozřešena, může za to ten Němec. Někdo dal misku jinam, aby chudinka kočička nemusela chodit, tam jí shodila buď ona, nebo cizí příživníci, a to celé dvakrát na různých místech. :?
Slepice nesou pravidelně a asi tu létá dravec, protože se hodně schovávají pod opřené palety u kompostu.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Nosnice

28 Júl 2022, 16:30

Tak se lišky dočkala i mamka, pár týdnů po tom, co jsme dokoupily tři nové nosnice. Den předtím mi volala, že hurá, začíná některá nést, našla malé vajíčko. Kurník nezavírá, protože ho nemá doma, ale u domku po babči. Liška vybrala slepice všem kolem, jen tam, se z nějakého pro mě záhadného důvodu, neobjevila. Po x letech až teď. Výsledek: tři mrtvé slepice s ukouslou hlavou, jedna mladá se zachránila přeletem vedle ke strejdovi, dvě si odnesla. Sranda byla, když šla večer teda raděj zavřít tu jednu zbylou. Nemohla ji najít a slepice seděla na ořechu. Myslela si, že ji sundá a zavře v kurníku. Slepice po neblahé zkušenosti patrně jiného názoru - přeletěla vedle do druhého opuštěného humna, kam se mamka pro ni neměla jak dostat. Tak si řekla, že je i po této, že si ji tam liška jen ,,vyzvedne" ;) Liška ji buďto nenašla, nebo spíš už slepici po slepičích hodech nemohla ani vidět a šla na myši ;) Mamka byla nucená ty tři nebožky, co tam na lišku ,,čekaly" celý den a noc...dneska ráno pochovat. Nadávala, že se nebude kopat s hrobem pro tři slepice v takovém horku, nakonec jí to strejda, kterému ty mrtvoly vadily nejvíc, šel pomoct vykopat. Řešíme co dál, jestli investovat do automatických dvířek, nebo tam bude muset lítat zavírat-otevírat. Kdybych věděla, že se nikam neodstěhuju(je to v plánu) a slepice zdědím, tak ta dvířka koupím i za tu nehoráznou cenu, co to stojí a pak bych si je přemontovala na svůj kurník.
Překvapilo mě, jak se zdegenerovaná slepice ze slepičárny najednou dokázala vrátit ke svým instinktům a schovala se před liškou na strom :thumbup:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Nosnice

04 Aug 2022, 16:38

Pokračování: přeživší slepice se dál odmítá nechat nahnat do kurníku, prostě tam ani nepáchne a přespává na stromech. V úterý jsme byly koupit nové slepice. Zatím měly zaracha v kurníku, aby si zvykly, dneska je mamka chtěla pustit ven, no ty zase nechtějí z kurníku ani za nic. Říkám mamce: ta stará jim to o té lišce vykecala?!? ;) Néé, ta tam vůbec nebyla, jde se jen poblíž nazobat zrní a zase šupe do humna. Mamka chodí zavírat-otevírat, ale nevím, jak dlouho jí to vydrží, jestli je dostatečně motivovaná. Zatím jo, líčila sousedce, jak strašný byl pohled na slepice bez hlav válející se po dvorku..Tyto jsou hezké, šedý dominant.
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Nosnice

05 Sep 2022, 20:11

Kolko Vam priemerne vydrzia znasat nosnice? Resp kedy treba rozmyslat nad vymenou?
Napísať odpoveď