Odrody zemiakov

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Odrody zemiakov

16 Feb 2022, 09:17

Guest napísal:
16 Feb 2022, 08:51
Skúšali ste aj naše slovenské odrody zo šľachtiteľskej stanice Veľká Lomnica? U mňa je neprekonateľná Spinela. Ružová hľuza, nižšia vňať, ale veľmi dobrá pokryvnosť pôdy, nepustí buriny. Nadštandardná odolnosť k plesni zemiakovej a čo je dôležité perfektná chuť. R.
Ta odolnost k plesni ma zaujala. Skusali ste tuto odrodu na rovnakom mieste a case aj s inou odrodou pre porovnanie vplyvu plesne? S plesnou zemiakovou mam kazdorocne velky problem, lebo u nas byvaju zrazky velmi caste pocas celeho roka. Ja uz niekolko rokov pestujem Sunitu, ale ta ma u mna velky problem prave s plesnou, preto by sa mi velmi hodila odroda, ktora sa "plesne neboji", pretoze striekat zemiaky kazdy tyzden nechcem.

Este mi kamarat spominal, ze on bude kupovat odrody Soraya a Red Anna - nepoznam ich, ale internet (alebo skor predajcovia) pise, ze Red Anna by "mala byt" voci plesni odolna.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Odrody zemiakov

16 Feb 2022, 10:48

Neviem ako sa bude dať zohnať Spinela. Pozerám, že vo veľkej Lomnici začali množiť a predávať zahraničné odrody a na svoje šľachtenie pomaly zabúdajú (typické Slovensko).
Spinelu som pestoval asi 7 rokov. 5 rokov úplne v pohode na pleseň. Posledné dva roky sa mi už sadba "opotrebovala", potreboval by som kúpiť novú.
Každopádne odolnosť k plesni bola vždy veľmi dobrá. Nie že by bola úplne bez bodky, ale vydržala podstatne dlhšie ako iné odrody. Väčšinou vňať vydržala v mokrých rokoch do konca augusta, v suchších rokoch do polovice septembra a to úplne bez chem. ochrany. Avšak pri nízkom tlaku plesne, v okolí neboli zemiačniská na ktorých sa pleseň namnoží a potom skočí aj na odolné odrody.
Pri tejto odrode je treba rátať s oneskoreným vzchádzaním. Susedovi som z nej dal sadbu a ten sa zľakol, že zemiaky mu nerastú, lebo iné odrody už boli dávno von a Spinela stále nič. Na jeseň už bol veľmi spokojný. Vňať je nižšia, listy sú široké, dobre kryjú pôdu, nepustia burinu. Pri hnojení ovčím hnojom na menšej záhumenke som z nej dostal po prepočte 60t/ha.
R.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Odrody zemiakov

16 Feb 2022, 12:01

Volal som do Velkej Lomnice, Spinelu ze uz nemnozia. Vraj mali vela ruzovych drod a chceli ich pocet znizit, tak Spinela dostala cierneho petra :( Pan, s ktorym som volal, mi ako nahradu doporucil Lauru a este nejaku, ktoru som si zial nezapamatal. Podla neho ani Spinela nebola 100% odolna voci plesni, co chapem, a co samozrejme netvrdi ani moj predrecnik, ale zrejme plesen znasala lepsie ako ine odrody. Nuz, skoda jej...
Neregistrovaný

IP:  11.241

Odrody zemiakov

16 Feb 2022, 13:10

Hej, nebola 100 % odolná, ale to asi žiadna odroda. To by sme mohli použiť termín rezistentná. Takáto odroda zemiakov ešte asi nebola vyšľachtená. No, veľká škoda Spinely. Pretože pred cca 7 - 10 rokmi to bol jednoznačne posun vpred. Susedia sa chodili pozerať na ten "zázrak". V tej dobe bolo treba sadbu vo Veľkej Lomnici objednávať na jeseň, aby sa človeku ušlo. A teraz jednoducho "už nemnožia". Proste zaspali udržiavacie šľachtenie a produkujú sadbu zahraničných odrôd.
Mali sme šľachtiteľaké stanice na marhule, broskyne, jablone, zemiaky, hrušky, ríbezle a teraz máme h*vno.
Mám v pivnici cca 50 kg sadby Spinely, hoci už ju točím siedmy či ktorý rok. Asi to s ňou ešte skúsim. Red Anna by mala byť podobná, ale ešte som neskúšal. R.
Napísať odpoveď