Zemiaky s kvapkovou závlahou

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
Peb
Príspevky: 1978
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zemiaky s kvapkovou závlahou

14 Jún 2023, 16:54

Už dlhšie som plánoval polievať zemiaky kvapkovou zavlahou ..pred rokom som ich polieval provizórne
radovým postrekovačom na trávnik ale nepáčilo sa mi to lebo vietor bral veľa krát všetko bokom + mokrá vňať ..pred mesiacom som objednal kvapkovou zavlahu bez kompenzacie ..rozteč kvapkačov 25 cm ..žiaľ nebolo času a keď bolo pršalo a všetko bolo rozbahnene ..dnes som stál pri poli asi hodinu s nechuťou pustiť sa robiť zavlahu na zemiaky ktoré majú už niekde 60 ..CM na výšku ..odroda je to soraya žiaľ sadena na hustejšie ,aj keď Soraya samotná má hustejší porast ..po hodine som sa rohodol ísť do toho ..voda je pitná z nášho rezervoára ..tlak je samospad cca 1.8 bar hadice sú cca 30 metrov dlhé rozdelené na 2 vetvy po 3 radky .. foto ..prietok vody na prietokovom merači Gardena je prietok na prázdno a prietok s jednou vetvou ....myslim že by potiahla asi aj obe naraz ..jedna vetva vezme cca 650 l /hod. Bolo ťažké sa krútit ,zavlahu uchytavat hore na kopček, a narobiť čo najmenej škody ale plastové úchyty uľahčili o niečo túto prácu ..sucho pred rokom ma akosi presvedčilo skúsiť to nejak urobiť ..pred rokom boli niektoré zemiaky mäkké ako blato od horúčav .. niekde od spodu vidieť aj žltý list po dažďoch aj keď dostali Champion...

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Po asi 10 minútach
Obrázok


Spoje som robil na rychlospojky cez záhradnú hadicu
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Zemiaky s kvapkovou závlahou

17 Jún 2023, 12:13

Pěkná práce, není vidět nic polámané :thumbup: a teď bude pořád pršet ;)
Peb
Príspevky: 1978
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zemiaky s kvapkovou závlahou

17 Jún 2023, 17:44

Ďakujem vám .. :) presne mi to napadlo že prídu dažde ....zatiaľ to celkom ide aj keď stala sa mi z jari nemila vec ..akosi som pozabudol.na kvapkovou zavlahu v skleníku a pretieklo to zo skleníka až k zemiakom ..tam kde bolo podmocene sú zemiaky menšie ..aj som sa ich snažil prevzdusnit okopat až podkopať ..uvidim co to urobí ..žiaľ človek sa učí na vlastných chybách .. paradajky v skleníku sú po tomto zásahu tiež chytene aj uhorky .... paradajky už provizórne riešim pazuchovymi odrezkami ktoré som dal zakorenit ,v podstate ich potrebujem.viacej na jeseň ..človeka to ale mrzí ..musím povedať že tá kvapková závlaha na zemiakoch je výborná vec ..pomocou prietokomeru viem koľko vody dostanú ..len to nepreháňať a nezabudnúť
Naposledy upravil/-a Peb v 18 Jún 2023, 08:48, upravené celkom 1 krát.
BB kraj 465 mnm
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Zemiaky s kvapkovou závlahou

17 Jún 2023, 18:47

Pekny projekt a dobra praca👍👍
Peb
Príspevky: 1978
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zemiaky s kvapkovou závlahou

17 Jún 2023, 23:47

ariadna30 napísal:
17 Jún 2023, 18:47
Pekny projekt a dobra praca👍👍
Ďakujem :) hádam to niečo vydrží a už sa aj oteplí nad 25 st
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1978
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zemiaky s kvapkovou závlahou

01 Aug 2023, 23:11

Da sa povedať že sezóna zavlazovania zemiakov je na konci ..pri odrode Soraya vňať už ľahla k zemi a za 2..3 týždne to pôjde zrejme von ,pevne dúfam sa nejako nepokazí počasie a nebude blato ..
Po sezóne som nakoniec rád že som zavlahu natiahol ,polievanie je niečo iné ako roky predtým kedy som používal záhradný postrekovač na trávu ..kvapková závlaha tečie priamo ku koreňom ..s postrekovacom som túto hĺbku nedosiahol ani po niekoľkých hodinách zavlažovania..veľa bral aj vietor bokom ..pri kvapkovej závlahe mi stačí 40 minút ..
BB kraj 465 mnm
VJK

IP:  60.178

Zemiaky s kvapkovou závlahou

15 Aug 2023, 13:47

Brambory pod kapkovou závlahou pěstuji 2.rok. Vloni jsem s tím víceméně experimentoval, letos už v ostrém provozu. Nemít kapkovou závlahu, tak jsem kvůli suchu letošní rok bez sklizně.
Použil jsem kapkovou hadici 33cm, 2l/hod. Brambory sázím se stejnou roztečí jako kapky. Hadice instaluji až po vzejití brambor a přihrnutí, kapky přímo do srdíčka rostliny (Vloni jsem dal kapky přesně do středu vzdálenosti mezi rostlinami a příliš se mi to neosvědčilo). Celkem 7 řádků délky 10m, tj. po 30 rostlinách v řádku. Spotřeba vody na jednu zálivku 250-300l, před dovolenou 600l. Zalévám přímo z nádrže (IBC) přes filtr, převýšení pouze1m a stačí to, průtok je cca 10-15l/hod na jednu 10m hadici . Původně jsem zvyšoval tlak čerpadlem, ale při vyšším průtoku část vody stékala z hrůbku, nestačila se všechna vsakovat.
Za mě můžu jedině doporučit.
Napísať odpoveď