Brambory zemiaky 2023

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Brambory zemiaky 2023

17 Apr 2023, 18:06

Uz sa to tu niekto v nejakom vlakne pytal ale spytam sa este raz nech je to potom na jednej kope takze:

Kto uz ake zemiaky pre tento rok kedy posadil? Pripadne co a kedy sa chystate?

Ja sa chystam posadit odrody Impala, Agria, Laura, Megan, Violet Queen, Bellarosa, Georgina, Riviera.
Mam plan posadit az prvy majovy tyzden. Jednak nestiham skor, jednak nech dodrzim tuto neskoru tradiciu a jednak pojdu mandolinky k susedom lebo oni uz vsetci posadili. Ja budem mat potom mandoliniek menej. Aspon zatial to tak vzdy fungovalo😀😀
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Brambory zemiaky 2023

17 Apr 2023, 22:25

Zemiaky som dal predklicit odrodu Soraya ešte by sa zišlo ich na plytšie rozložiť, ale nechám ich takto ..minulý rok boli vo vreckách 25 kg a mali takmer všetky na tomto istom mieste pekne hrubé zelené klíčky ..teplota v miestnosti je okolo 10 ..12 st ..,sadiť by som chcel koncom apríla začiatkom mája ..mal som objednanu aj odrodu Victoria ale po mesiaci mi napísali že už ju nemajú ..možno o rok skúsim aj tú ak bude ..

Soraya zo skúseností mala dobru nasadu ,zemiaky kôli sucham boli iba stredne veľké ..na Soray sa mi páči že byl držala dobre vo vetre aj po búrke ..bola pevná ,bytelna ,mandelinky ju do poslednej chvíle obchádzali ..škoda toho sucha ..skúsim možno tento rok kvapkovu závlahu ..

Obrázok

Soraya dva radky vľavo a zvyšné tri do prava boli belana..taktiež chutné ..s o trochu menšou úrodou ..a slabšou bylou..ale chuť veľmi dobrá

Obrázok
BB kraj 465 mnm
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Brambory zemiaky 2023

18 Apr 2023, 07:17

Soraya je brambora s vysokou násadou hlíz. Takže střední velikost nemusí být dána jen suchem, ale i nižší zásobou živin v půdě.
Kdybych měl srovnat třeba Bellarosa a Soraya, dal bych tu první na 25 cm, tu druhou nejméně na 30. Podnik od kterého Sorayu míváme si pochvaluje, že má takovou úrodu, že rozvaluje hrůbky. To ale jen pokud má výtečně naloženo. Dělá dost hlíz na jídlo i na sadbu. U Bellarosa je problém s tím, že hlízy jsou všechny velké, pokud je na dobrém místě neudělá žádné menší.
Belana má přirozeně menší úrodu, prostě udělá určitý počet hlíz a víc neumí. Ale po uvaření zůstane bez barevné změny i do druhého dne, patří k těm kvalitním, chutným. Kdybych měl nějak vyjádřit rozdíl Soraya a Belana, tak první je na všední dny, druhá pro svátek.
Letos poprvé uvidím a ochutnám odrůdy Emina (od Pacova) a Bella (z Velhartic). Jinak Belana, Anuschka, Vysočina, Antonie, Manuka, Tylda, Ronja, možná Axa a Red Anna. Poohlížíme se po českých odrůdách. Občas sáháme po jméně, takže mě bude příští sezonu zajímat jaká bude Gabreta. Je z Velhartic. A kvízová otázka: K čemu patřilo jméno Gabreta? Jak je to dnes?
ilo
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Brambory zemiaky 2023

18 Apr 2023, 09:06

U nás je na brambory stále zima. Držím se pravidla že brambory se sází do půdy aspoň 8C prohřáté - musí být teplo, jinak tam jen nečinně leží. Letos jako loni Antonie.
Gabretu - Šumavu, zcela vysvětluje toto - https://m.youtube.com/watch?v=QKmewG8jF5k :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Brambory zemiaky 2023

18 Apr 2023, 17:22

okenkodozahrad napísal:
18 Apr 2023, 07:17
Belana má přirozeně menší úrodu, prostě udělá určitý počet hlíz a víc neumí. Ale po uvaření zůstane bez barevné změny i do druhého dne, patří k těm kvalitním, chutným. Kdybych měl nějak vyjádřit rozdíl Soraya a Belana, tak první je na všední dny, druhá pro svátek.
Viete prosím este o nejakej odrode podobnej chuťovo belane ktorá dobre rodí aj má dobrý zdravotný stav ? Ďakujem
BB kraj 465 mnm
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Brambory zemiaky 2023

18 Apr 2023, 20:28

Výnosově podobně jako Belana, s možná lepší chutí, konzistencí je Goldmarie. Od firmy Norika. Dost pozdě raší, ze země leze o týden později než ostatní, ale dožene to.
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Brambory zemiaky 2023

18 Apr 2023, 21:39

Vlasatej napísal:
18 Apr 2023, 09:06
U nás je na brambory stále zima. Držím se pravidla že brambory se sází do půdy aspoň 8C prohřáté - musí být teplo, jinak tam jen nečinně leží. Letos jako loni Antonie.
Gabretu - Šumavu, zcela vysvětluje toto - https://m.youtube.com/watch?v=QKmewG8jF5k :thumbup:
U nás taky teplo není, ale šoupla jsem je do země teď před těmi dešti, protože než to obeschne (sprašová cihlářská hlína), tak bude květen. A pak přestane pršet a z brambor nic nebude.
U Přerova, 270 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Brambory zemiaky 2023

18 Apr 2023, 23:09

IvaP napísal:
18 Apr 2023, 21:39
U nás taky teplo není, ale šoupla jsem je do země teď před těmi dešti, protože než to obeschne (sprašová cihlářská hlína), tak bude květen. A pak přestane pršet a z brambor nic nebude.
Rozumím Vám že to s bramborami myslíte dobře, ale pro výnos to nemá žádný význam. Je to obecně zažitý omyl , že na zasazené brambory musí pořádně napršet. Brambora si svoji vodu kterou potřebuje k vzejití "nese" sama v sobě, v samotné hlíze. Podstatná pro vzcházení je především teplota, pod cca 6-7C brambora neklíčí, neroste a je ve vegetačním klidu. Zbytečně tak leží v zemi a vystavuje se riziku že poslouží jako potrava někoho jiného. Dokonce je prokázáno že porosty sázené do suché půdy umí lépe hospodařit s vodou, mají rozsáhlejší kořenový systém a vyšší výnos.
O vodu začne jít až ve chvíli kdy se nasazují na rostlině poupata a přes období květu - tou dobou se tvoří i hlíza. V tu chvíli jsou deště prospěšné, ale ne zas moc jinak hlíza prudce přirůstá a praská. Kdy přesně rostlina nasazuje poupata záleží na odrůdě, vegetační době a termínu výsadby. Zpožděným termínem výsadby a vhodným výběrem odrůdy tak můzete ovlivnit Váš výnos. (trefit se termínem tvorby poupat do období kdy ve Vaší oblasti prší) Samozřejmě si tím posunute i termín sklizně na pozdější dobu.
Proto se také v praxi můžete setkat s tím, že máte nádhernou nať , ale žádné hlízy - v období kdy se tvoří hlíza byl nedostatek vody.
Všechno si to můžete lehce ověřit na zahrádce, zalévejte až se tvoří poupata a bude brambor habaděj :thumbup:
Samozřejmě musíte mít i dobře nahnojeno, především draslík. Síran draselný, nebo chlorid draselný ( ten musí jít do půdy s předstihem aby se stihl chlor ztratit, brambora chlor nemá ráda) , dusíku přiměřeně nebo naroste vysoká nať která pak vylehne a porost chytne brzy plíseň. Dobrý je vyzrálý hnůj, je komplexní a brambora ho snese hodně, dá se klidně rozhodit i dubnu před kypřením půdy a brambory lze sázet přímo tzv. "pod hnůj"
Tak hodně zdaru, já mám pole už rozdělané , ale finální kypření před sázením teprve bude, až se oteplí.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Brambory zemiaky 2023

19 Apr 2023, 10:11

Vlasatej napísal:
18 Apr 2023, 23:09
...... Samozřejmě si tím posunute i termín sklizně na pozdější dobu. .......
.......a zvýšíte pravděpodobnost napadení plísní bramborovou a nutnost postřiku. (Loni u nás)

Mám ráda velmi rané odrůdy, že se svou vegetační dobou dají vměstnat do období bez PB.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Brambory zemiaky 2023

19 Apr 2023, 16:04

ano, jistě , plíseň. Byla tu a bude, musíme se naučit s ní žít. Musíte mne číst v kontextu - psal jsem že je třeba zvolit vhodnou odrůdu.
Vy sklidíte brambory na uskladnění v červnu/červenci a vydrží Vám do další sklizně? U nás to tak nejde. z jara je málokdy teplo a rannější brambory mají nekvalitní slupku která skladovaní moc neumožňuje.
S plísní se dá naučit žít, člověk už má vypozorováno kdy zhruba plíseň "chodí" , tady kolem pouti, takže jsem ve střehu a kontroluju porost. Pokud se mi to nezdá , stříkneme to championem. Většinou stačí jednou. Loni taky jednou a brambory se vyorávaly na přelomu září/října. Do dnes je máme ve sklepě bez známek hnití.
Samozřejmě si dělám u domu u pár "ranných" , které beru průběžně zhruba od té pouti do sklizně těch na uskladnění.
V zemědělství je to prostě tak, že každý rok je člověk znovu začátečník, protože každý rok je originální.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď