Brambory zemiaky 2023

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Brambory zemiaky 2023

19 Apr 2023, 22:59

Svou poznámkou jsem nechtěla negovat váš příspěvek, ale upozornit, že časná výsadba raných odrůd může pro někoho znamenat úlevu od postřiku proti PB.
Loni jsem sázela se zpožděním, až v květnu a sklízela v průběhu srpna. Některé odrůdy jsem stříkala jednou, pozdější dvakrát, podle aviza PB. Přesto mi přijde výhodné nemuset stříkat kvůli chemii i práci navíc. Pěstuju vždycky víc odrůd a rozdíl v odolnosti PB (větší, než jeden-dva dny), jsem nepozorovala.
Pokud necháte velmi rané odrůdy dokončit vegetaci, mají slupku stejnou jako ostatní brambory.
Loni jsem pěstovala:
velmi rané: Sunshine, Finka
rané: Marabel, Larisa
polorané: Bernina, Schwarze Ungarin (moučné)
Nejvíc naklíčená je ve sklepě Marabel, pak Finka, Bernina a Larisa jsou bez klíčků. Sunshine taky, ale byly tam poslední 4 brambory, tak to není příliš vypovídající.
Dnešní fotky se mi bohužel nedaří přiložit.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Brambory zemiaky 2023

19 Apr 2023, 23:09

okenkodozahrad napísal:
18 Apr 2023, 20:28
Výnosově podobně jako Belana, s možná lepší chutí, konzistencí je Goldmarie. Od firmy Norika. Dost pozdě raší, ze země leze o týden později než ostatní, ale dožene to.
Máte nejakú skúsenosť aj s odrodu Victoria ? ďakujem
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Brambory zemiaky 2023

22 Apr 2023, 21:16

Dnes som chystal pole na zemiaky a zeleninu .vlaha sa v zemi ešte celkom drží ..
Na niektorých miestach to nebolo ideálne ..

Obrázok
BB kraj 465 mnm
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Brambory zemiaky 2023

23 Apr 2023, 08:34

Peb napísal:
19 Apr 2023, 23:09
okenkodozahrad napísal:
18 Apr 2023, 20:28
Výnosově podobně jako Belana, s možná lepší chutí, konzistencí je Goldmarie. Od firmy Norika. Dost pozdě raší, ze země leze o týden později než ostatní, ale dožene to.
Máte nejakú skúsenosť aj s odrodu Victoria ? ďakujem
Za mne: odrůdu Victoria neznám, takže je to na dalších, jestli se ozvou
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Brambory zemiaky 2023

23 Apr 2023, 09:49

Pepina napísal:
19 Apr 2023, 22:59
Svou poznámkou jsem nechtěla negovat váš příspěvek, ale upozornit, že časná výsadba raných odrůd může pro někoho znamenat úlevu od postřiku proti PB.
Loni jsem sázela se zpožděním, až v květnu a sklízela v průběhu srpna. Některé odrůdy jsem stříkala jednou, pozdější dvakrát, podle aviza PB. Přesto mi přijde výhodné nemuset stříkat kvůli chemii i práci navíc. Pěstuju vždycky víc odrůd a rozdíl v odolnosti PB (větší, než jeden-dva dny), jsem nepozorovala.
Pokud necháte velmi rané odrůdy dokončit vegetaci, mají slupku stejnou jako ostatní brambory.
Loni jsem pěstovala:
velmi rané: Sunshine, Finka
rané: Marabel, Larisa
polorané: Bernina, Schwarze Ungarin (moučné)
Nejvíc naklíčená je ve sklepě Marabel, pak Finka, Bernina a Larisa jsou bez klíčků. Sunshine taky, ale byly tam poslední 4 brambory, tak to není příliš vypovídající.
Dnešní fotky se mi bohužel nedaří přiložit.
dělám to stejně, jako vy. Pěstuju jen velmi rané odrůdy, roky jsem věrný odrůdě Impala, vloni jsem přidal ještě odrůdu Monika. Snažím se o co nejranější výsadbu, abych sklidil pokud možno do poloviny července a vyhnul se napadení PB. Proti PB nestříkám. Brambory předkličuji, po výsadbě nedělám až do vzejití natě hrůbky a mám alespoň část brambor zakrytou zelenou zakrývací plachtou. Prohřeje rychleji půdu. Nedělám mnoho, jen něco přes 20 kg sadby, polovinu vlastní (Impala). Letos jsem sázel o více, než týden později, kvůli mrazům, postupně 9., 12. a ve vyšší poloze 640 mnm 19. dubna. Walter
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Brambory zemiaky 2023

23 Apr 2023, 14:35

Tak jsem dnes zasadil 25 kg opět marabel. Sadba letos špatná, hodně malých a taky plesnivých.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Brambory zemiaky 2023

25 Apr 2023, 12:37

Tuto část brambor, 1 řádek, mám pro co nejrychlejší vypěstování ke konzumaci. Nyní už se začíná tvořit nať. W.
Prílohy
20230424_163418.jpg
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Brambory zemiaky 2023

05 Máj 2023, 16:13

Včera byl konečně krásný den jako od starého Moneta :) , takže nastal čas brambor. Dvakrát rozděláno kultivátorem, naposledy předevčírem. Vrchní ornice krásně teplá a suchá,slehlá ornice vlhká. Nakonec sem vysázel 16 zelinářských beden po 20kg odrůdy Antonie. Dnes sem to ještě zašel urovnat na začátku a konci řádků hrábkama. Vyplatilo se počkat na počasí :thumbup:
IMG20230504161908_01.jpg
IMG20230504153831_01.jpg
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Brambory zemiaky 2023

05 Máj 2023, 17:11

Co děláte s tolika zemákama? :D U nás zatím nelezou,ale vše má svůj čas :thumbup:
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Brambory zemiaky 2023

06 Máj 2023, 09:41

Odpověď je jednoduchá. Využiju je. Zasázet takovou plochu trvá zhruba hodinu. Hodinu práce a trochu nafty.
Řekněme že potřebujete určité množství brambor na jídlo. Můžu je buď koupit , nebo vyrobit. Protože máme i chov zvířat na maso, tak se nám hodí i odpad a drobné brambory který vždy při pěstování vzniká. Na krmení.
Ekonomicky pokud bych měl kupovat jak konzumní brambory tak krmné, dostanu se hodně do mínusu.
Pokud brambory vyrobím, tak dokážu celou bilanci obrátit ve svůj prospěch, kdy brambory které potřebuji na jídlo a které jdou na krmení, včetně všech nákladů na palivo , postřik ,stroj atd. zaplatí prodaná část úrody konzumních hlíz.
Řekněme že vyrobíte 40q brambor a 20q prodáte jako přetříděné konzumní hlízy -samozřejmě "ze dvora" . Zaplatí Vám to bohatě náklady a ješte Vám zůstane 20q na jídlo a krmení. Prodat 20q brambor není vůbec problém, nikdy se nestalo že by něco zbylo, naopak poptávka převyšuje nabídku. Další plus je že víte co jíte, kvalita je vynikající, hnůj který Vám vzniká při chovu vracíte do země a vyrostou z něj brambory.
Je to prakticky dokonalý uzavřený kruh : hnůj - brambory (jídlo) - maso (jídlo) - hnůj.
Jde to všechno docela jednodušše spočítat , a vyplatí se to i v případě že nemáte vlastní půdu a pronajmete si treba 30arů.
Samozřejmě je za tím práce, ale není to žádná tragédie.
Nezanedbatelné plus celého procesu je fakt, že si SÁM dokážete vyrobit základní potravinu na celý rok + vlastní maso. :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď