Odrůdy Goldmarie, Antonie, Manuka

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Odrůdy Goldmarie, Antonie, Manuka

12 Mar 2023, 13:40

Hezký den,
vzhledem k tomu, že brambory točíme po více letech, nemáme prakticky žádnou vločkovitost, výnosy se i při sadbě obrácené 2x i 3x nezmenšují (regenerační oblast, cca 520 m nad mořem). Do země jdou v dubnu, podle počasí. Vybral jsem do názvu tři odrůdy, jednu výbornou ranou, s výnosem brambor větších, ale tak do desíti, Goldmarii, jednu s velkým potenciálem, výnosem závislým na hnojení, Antonii a velmi ranou, která udělá okolo 12 brambor, konzumních, málo malých na sadbu Manuku. Ta poslední je dobrá i odolností proti plísni bramborové, vlastně si to vloni odrostla až do sklizně bez ošetření, bez velkého napadení. Ani hniloba hlíz se jí netýká, a ke dobrá. Velmi raná, ještě neklíčí, docela chutná. Brali jsem jí na degustaci do Třebíče, dopadla solidně, pár míst za Goldmarií, která to vyhrála. Má vegetační dobu okolo 80 dnů.
Kdybych měl nějak rovnat, hodnotit, můžu přidat další. Axa z Havl. Brodu, s růžovými očky byla dobrá do konce roku, má průměrný výnos. Vysočina je výnosná, chutí také dobrá. Lepší na chuť, asi druhá po Goldmarii, ale s menším výnosem je Belana. Z červenoslupkých je standard Rosara, ale tu už pár let nepěstujeme, z nedostatku sadby. Měla jí nahradit Red Anna, ale nějak to nebylo ono. To Bellarosa je lepší. Krásné oválné brambory se solidním výnosem na jídlo ale s málo sadby. Nějak mi ale ani jedna nepřijde jako takové krásně žluté kuřátko v červené slupce, jaká byla Rosara. Úplně jsme vyřadili všude okolo oblíbenou Adélu, někdy byla dobrá, jindy malá, s divným tvarem, chutí nic moc. Ale zahrádkáři okolo si jí stále přejí.
Slušně vypadají odrůdy z Pacova, nej. je ta Manuka, ale ani Ronja nebo Tylda se neztratí. Na výsadbě je jasně vidět, že jsou odolnější k plísni v nati než jiné. Tylda byla dobrá do Vánoc, po Novém roce se začala probouzet, klíčit, zejména ty vytříděné na jídlo, větší.