Brambory

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Brambory

29 Apr 2021, 07:33

charles91 napísal:
28 Apr 2021, 22:09
V čom nemám pravdu ? To že u Vás možno bol jeden z najchladnejších,, neznamená, že to je tak u nás.
Nemáte pravdu v tom, že "Nie nemešká, len ľudia si zvykli, na to, že posledne roky je všetko skôr.".
Letošní duben je nejchladnější za posledních 80 let, a i březen nebyl nijak nadprůměrný. Pár teplých dní nic nevytrhlo.
Pravdou je, že vegetace je zpožděna o 3 týdny, což normální není a není to ani obvyklý stav v minulosti. Mluvím za Moravu. Možná, že v Čechách či na Slovensku to je jinak, ale asi ne příliš.
Jako dítě si pamatuji obvyklý stav - pálení čarodějnic či prvomájový průvod obvykle probíhaly v kraťasech a tričku, a rozhodně kvetly šeříky. Což letos nehrozí ani náhodou.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Brambory

29 Apr 2021, 08:41

Vzhledem k zápiskům o kvetení z let minulých se dají najít termínové shody s vývojem v letošním roce. Takže se může jednat o nejchladnější duben za 80 let, ale vegetace zákonitě nemusí být opožděná. Také si pamatuji na zimní radovánky o 1. máje.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Brambory

29 Apr 2021, 23:17

Adory sadené 10.4. už idú...
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Brambory

30 Apr 2021, 08:02

U nás loni, kdy se mi zdálo že je spoždění vegetace kvetly první hrušně 19.4., letos zatím nic. Ale brambory jsou od pondělí v zemi, většinou sázíme kolem 1.5.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Brambory

11 Máj 2021, 15:41

Když jsme u těch hrušní, u nás jsou v květu teď, cca týden už. Onehdá muž konečně posekal trávníky, tak jsem mu přikázala, ať to sype na brambory. Vysypal traktůrek u a já si to rozhodila na řádky. Tedy hlavně mezi. Do prvního řádku, takového zbytkového po křivé orbě ;) u trávníku, jsem si pod motyku vysadila ,,nové" brambory. Včera jdu kolem a tak si říkám: to ty nové moc brzy nebudou, když pořád nelezou - a hodím okem na řádek. A najednou v té suché trávě vidím vylezlou bramboru. Zapaprám kousek vedle na dolci..a další. Tak jsem vysvobodila celý řádek, někde bylo vykydnuté trávy tolik, že byly doslova pochované - dlouhé křehké klíčky :( Některé jsem polámala, protože jsem tak úplně neveděla, kde je hledat :o
Shodou okolností mi pár dní zpátky volá mamka: tak jsem koukala na bráchovy brambory a jak jsi říkala, že dva dny u vás mrzlo, tak si představ, že on je má trochu omrzlé! A dneska ráno volá znovu a: ,,víš, jak jsem ti říkala o těch strejdových bramborách? Tak houby omrzlé, on je musel něčím postříkat! Měl je hezky vylezlé a dneska koukám, že už je má celé žluté! :o Švagrová ho asi zabije" :D Jsem zvědavá, jak ta kauza dopadne, co se dozvíme ;)
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Brambory

20 Máj 2021, 19:44

Letos v únoru/ferbuáru jsem objednal 25kg sadbových brambor červené Camel z Drago - Přerova. Objednávám každý rok. A letos 2 dny před než přijeli byly mrazy až -20°C, tak jsem tušil, že brambory jim zmzly někde v kamionech. Hned jsem jeden sadbový brambor uvařil a opravdu úplně promrzlá sadba - chuť nijaká vodnatá, mírně nasládlá v průřezu sklovitě zašlý, kašovitý - typicky zmrzlé brambory.

Jakou mají vliv na klíčivost zmrzlé brambory? Protože moje sadba je už z řádků venku a ta zmrzlá z Draga má pod hlínou 3cm teprve klíčky, tak nevím jestli je to tím, že je pořád taková zima, ony totiž ty z Draga nebyly vůbec naklíčené, zato moje sadba měla klíčky a byla tedy urychlená. Nebo tím že brambory byly zmrzlé, tak přišly o hlavní klíčky a teď raší teprve záložní???

Setkali jste se někdo se zmrlou sadbou brambor, vzpamatují se později, porostou normálně, nebo to budou žebráci? Vím, že normálně brambory přezimují pod hlínou a běžně klíčí, ale zmrzlé někde na paletách je v tom nějaký rozdíl ? :?
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Brambory

21 Máj 2021, 23:32

Jsa z Přerova, chodím do Draga nakupovat. Bramborovou sadbu tam kupuji každým rokem, nikdy není naklíčená ani namrzlá. Letos v zimě ani takový mráz nebyl, v únoru už vůbec.
Myslím si, že mají sadbu ošetřenou, aby nezačala předčasně klíčit, před výsadbou nechávám i více než měsíc na světle a v teple. I tak jsou klíčky max. 1 cm.
U Přerova, 270 m.n.m.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Brambory

22 Máj 2021, 00:54

IvaP napísal:
21 Máj 2021, 23:32
Jsa z Přerova, chodím do Draga nakupovat. Bramborovou sadbu tam kupuji každým rokem, nikdy není naklíčená ani namrzlá. Letos v zimě ani takový mráz nebyl, v únoru už vůbec.
Myslím si, že mají sadbu ošetřenou, aby nezačala předčasně klíčit, před výsadbou nechávám i více než měsíc na světle a v teple. I tak jsou klíčky max. 1 cm.
Možná to bude tím, že nebyla naklíčená - mají je opravdu úplně bez klíčků. Sadil jsem už koncem března / marca a celé jaro byla zima, takže pod zemí se žádné změny neodehrávaly jako v jiných letech.

A 2 dni před rozvozem - to už měli asi brambory na autech, to byli silné mrazy. Podle stanic 15.2. Olomouc -14°C, to je ale v městě, vím že jsem se díval tehda na stanice a na hané bylo u vás -16°C, u nás na sever přes moravskou bránu, -20°C. Opravdu byly zmrzlé všechny v pytli - odrůda Camel - od pohledu ani v chuti určitě nešlo jen o lehké namrznutí. Ale jelikož bramborám moc nerozumím, tak jsem nad tím mávnul rukou, že to nevadí - že mráz sadbě neuškodí.

Vzal jsem ještě k nim malý pytel 10kg Impala a ty zmrzlé nebyly a už jsou z řádků venku - ale ty jsou raná odrůda, oproti Camel, která je pozdnější.
Neregistrovaný

IP:  32.65

Brambory

02 Jún 2021, 20:56

Prvýkrát som sa tento rok zapojil do pestovania zemiakov, kúpil som certifikovanú sadbu odrody Laura a Jelly. Minulý rok nám nemenovaná odroda počas vlhkého počasia dostala pleseň a zdecimovala úrodu, rád by som sa tento rok vyhol nejakým hlavným rizikám. Keďže som začiatočník, proti čomu zemiaky ošetriť? Momentálne sa tlačia zo zeme, asi 5 cm.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Brambory

02 Jún 2021, 23:52

Poprvé se ošetřují, když se "zavírají řádky" (= začnou se dotýkat listy brambor z vedlejších řádků). Ještě předtím je potřeba je přihrnout, pokud neděláte růvky (hrobky) hned při výsadbě. K postřiku osobně nejraději používám Acrobat, ale každý má v oblibě něco jiného.
Napísať odpoveď