Brambory

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Brambory

22 Jún 2020, 22:23

Mikeš13 napísal:
22 Jún 2020, 10:15
Pod ruku se mi dostalo pár starých, pro "sběratele" možná zajímavých, odrůd, které pěstuju na dvoře:
- Reichkanzler - stará německá odrůda z pohraničí (žlutorůžová)
- Vogtländische blaue - stará vogtländská odrůda (tmavě fialová)
- Bonita ojo de perdiz - pěstovaná na Teneriffe (žlutá s fialovými očky)
- Wayro classic (Whero?) - údajně nějaká snad peruánská sorta (světle růžová)
- La Bonnotte - nejdražší odrůda bramboru (klasické zabarvení)
Fíhááá :shock: tak po sklizni nám sem hoďte alespoň fotky ;)
andre.marek
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Brambory

27 Jún 2020, 20:41

Jaký postup by byl nejlepší po útoku krup na brambory - viz foto...
Stříknutí proti plísni hned? Počkat? Nebo něco jiného? Děkuji za názory.
IMG_20200627_093747.jpg
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Brambory

27 Jún 2020, 20:44

oko pláče. taková spoušť. není toho zasctakova velka plocha, prošel bych to a uřezal poškozené a co leží. pak bych to ošetřil proti plísni. ony se zbráborají, nebojte, ale to co leží je riskantní. pokud ješte nemate ošetřenou mandelinku tak bych udělal mix.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Brambory

29 Jún 2020, 19:12

Měl bych dotaz na bramboráře. Loni jsem poprvé pěstoval brambory, ale bylo sucho, takže jsem neřešil ani plíseň, ani mandelinky. Objevily se až koncem srpna, kdy už schla nať.
Bohužel letos jsem je objevil již dnes. Mám jeden 25 metrový řádek, a posbíral jsem cca 30 kousků mandelinek a 3 snůšky vajíček. Myslíte, že jsem schopný pohodlně ochránit tak malé množství brambor ručním sběrem, nebo je vhodnější použít insekticid? Pokud to lze ručně, jak často je dostatečné provádět kontrolu?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Brambory

30 Jún 2020, 06:55

Brouky je možné sbírat, nejlépe denně. Pokud se ale objeví larvy, je pro pěstitele i pro porost brambor mnohem lepší postřik insekticidem, např. Spintor, dle návodu.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Brambory

30 Jún 2020, 07:42

ano, jde to ručně, ale každý den, larva se vylihne za 4 dny kdyz je teplo a pak okusuje. takže sběr každy den a rozmačkavat vajíčka. jednodušší je ten Spintor a po 10 dnech kontrola jestli nejde druhá vlna. 25m mate postrikano za hodinu i s přípravou postřiku a vymytím postřikovače. Stačí Vám 6ml balení za cca 60kč.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Brambory

30 Jún 2020, 07:51

Hmm, tak denně tam chodit sbírat asi nebudu ... může být Mospilan (který mám doma), nebo je Spintor vhodnější? A lze přípravek rovnou zkombinovat v jednom postřiku s Ortivou proti plísni?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Brambory

30 Jún 2020, 08:45

Mandelinka už je resistentní na několik desítek postřiků. Mospilan je tuším neonikotinoid (ACTMP) ,mandelinka je na něj podle oblasti částečně resistentní, záleží čím se kolem Vás ošetřuje a jak dlouho. Účinnost 30%-60%. Pozor na aplikaci do kvetoucího porostu (2 květy na m2 včetně plevelů), je zvláště nebezpečný pro včely a do kvetouciho porostu nesmí byt aplikován. Včely sice přímo na brambory nelétají ale na různé plevely ano. Jak ostatní hmyz nevím.
Ortiva tuším nemá registraci do brambor.
Jinak ohledně mixu, Mospilan je suspenze a Ortiva emulze , takže dodržet podmínky míchání emulze a suspenze , nejdříve namichat suspenzi a pomalu vmíchávat emulzi, sledovat jestli se nesráží nebo nešlemovatí. Udaje ohledně smísitelnosti by mel uvadet navod, ale zrovna tyhle dva pochybuju že budou uvedeny.
Mě to vychází jako jako riskantní. Zvláště když nejde poznat jestli zaúčinkuje ošetření proti plísni.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Brambory

30 Jún 2020, 08:53

Tady žádná pole nejsou, brambory pěstuje ojediněle někdo pár kousků na zahrádce, takže rezistence nejspíš nehrozí. Vyzkouším. Kvetoucí plevele kolem brambor také ne - je čerstvě posekáno.
Ortiva registraci na brambory má (hnědá skvrnitost), stejně tak na rajče (plíseň bramborová), tzn. fungovat by snad měl.
Takže provedu postřiky odděleně, i když to bude stát pár minut navíc. ;)
Naposledy upravil/-a Petr z H. v 30 Jún 2020, 09:03, upravené celkom 3 krát.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Brambory

30 Jún 2020, 09:01

Mospilan přestal na mandelinku působit, k tomu jsem dospěl osobně a slyšel jsem totéž od mnoha dalších pěstitelů. Spintor je prozatím jistota jak na larvy, tak i na brouky při použití silnějšího roztoku (podle návodu). Co se týká míchání postřiků, tak možná ano, ale raději ne. U většiny přípravků je uveden zákaz míchání s dalšími prostředky, tak proč riskovat?
Další důvod pro nemíchání je ten, že insekticidy za vysokých denních teplot a působením intenzivního slunečního záření rychle ztrácejí účinnost, takže je lepší aplikovat postřik večer při západu Slunce. Naopak postřik fungicidem má na rostlině zaschnout, takže lépe je provádět postřik brzy ráno ( za rosy před východem Slunce - to je ovšem jen moje mínění).
Naposledy upravil/-a Jiří II v 30 Jún 2020, 09:07, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď