Brambory

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Brambory

06 Sep 2020, 21:14

U nás taky bída - malé množství, vykousané asi od drátovců, požrané od slimáků a myší, velkých pomálu. Nejlépe dopadly brambory, které zůstaly zapomenuté v garáži a sázely se o skoro měsíc později než ostatní.
U Přerova, 270 m.n.m.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Brambory

14 Mar 2021, 16:09

Vracím se na začátek vlákna. Ariadna tam dávala své ukázkově naklíčené brambory. Dneska stejně tak v Receptáři. Ale nějak mi hlava nebere, proč? Proč mají takto správně vypadat, malé klíčky zelené, klíčené na světle? Stejně je zakopu do země, kde první, co budou dělat bude nejspíš to, že budou bělat? Proč tam nehodit ve tmě naklíčené klasické světlé klíčky, neříkám že 5cm, ale na co je klíčit na tom světle? Nedává mi to smysl, ani logiku, ale možná tím, že tomu prostě jen pořádně nerozumím. Máte pro mě někdo rozumné vysvětlení?
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Brambory

14 Mar 2021, 17:46

Tie svetle klicky naklicene v tme su velmi krchke, lahko sa zlomia, poskodia, su uz tak trochu vycerpane tym ze boli v teple a hladali svetlo. Jasne ze vyradtu aj tak,ale skus si spravit pokusne par spravne naklicenych a par svetlych vytiahnutych.
Ja na hanbu sveta musim priznat ze tohto roku zemiaky nesadim lebo nestiham. Mam pocit ze chodim opat na zakladnu skolu kvoli tomu ... distancnemu vzdelavaniu.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Brambory

14 Mar 2021, 17:59

V minulosti jsem po sklizni raných brambor (většinou tak v půlce srpna) na stejné místo sázel brambory znovu, samozřejmě ty loňské. Ve sklepě mívaly dlouhé bílé klíčky, často vzájemně zapletené, někdy na nich visely i malé nové brambůrky. Po vysazení čouhaly klíčky ven, jinak to ani nešlo. V krátké době se zazelenaly, na podzim přinesly keříky další sklizeň. Nikdy ale nedosáhly velikosti hlíz z první sklizně.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Brambory

15 Mar 2021, 15:17

ariadna30 napísal:
14 Mar 2021, 17:46
Tie svetle klicky naklicene v tme su velmi krchke, lahko sa zlomia, poskodia, su uz tak trochu vycerpane tym ze boli v teple a hladali svetlo. Jasne ze vyradtu aj tak,ale skus si spravit pokusne par spravne naklicenych a par svetlych vytiahnutych.
Ja na hanbu sveta musim priznat ze tohto roku zemiaky nesadim lebo nestiham. Mam pocit ze chodim opat na zakladnu skolu kvoli tomu ... distancnemu vzdelavaniu.
No já jsem nemyslela nějaké vytáhlé, nejvýš ty dva centimetry. Tak to nehrozí, že bych brambory nesadila, zrovna dnes jsem chodila po poli, rovnala si pod mák a dumala právě, co kam, kde budou letos brambory..Sadba je v domku, hodit ji na světlo nebude problém a na ukopnutí nové...zasadím ze sklepa loňskou Anušku, i když ta bude mít ty klíky 20cm ;)
Neregistrovaný

IP:  244.223

Brambory

16 Mar 2021, 16:20

V našom záhradníctve ponúkajú sadbu Colette, Laura, Soraya, Anuschka, plánujem zakúpiť z nich dve odrody pre porovnanie.
Ktoré dve by ste volili vy?
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Brambory

16 Mar 2021, 21:18

Loni jsem kupoval brambory na uskladnění Anuschka, Laura (červené), Bernina, Glorieta a spokojenost. Colette a Soraya neznám.
Neregistrovaný

IP:  244.223

Brambory

17 Mar 2021, 15:45

Tak, dnes som zakúpil 10 kg sadby, odroda Laura. Keďže som laik, chcem sa opýtať, koľko času trvá klíčenie, viem, že je to závislé od podmienok. Zemiaky som dal zatiaľ do chladnej pivnice. Pamätám si, vždy na jar dala stará mama zemiaky do debničky na slniečko a za dva-tri týždne sadila do zeme.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Brambory

17 Mar 2021, 20:24

Ja som dal klíčiť asi pred dvoma týždňami.Momentálne je to v cca 5°C pri SV okne.Teplota bude stúpať podľa vonkajšej teploty.Mám tam odrody Adora, Red Scarlett, Victoria a Talentine.Predpokladám, že minimálne 4 týždne tam ešte budú pokiaľ pôjdu do zeme.
Prílohy
Screenshot_20210317-201504.png
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Brambory

17 Apr 2021, 10:43

Už jste někdo sázeli? U nás momentálně 5 stupňů, výhled na dalších deset dní nic moc, skoro každý den má pršet a teploty kolem 10 stupňů. Brambory mám na bedýnkách, klíčky tak 1cm... To jaro je letos divné.
U Přerova, 270 m.n.m.
Napísať odpoveď