Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

18 Aug 2021, 19:04

Stejně jako jabloně, tak i brambory mají své staré odrůdy, které se někteří pěstitelé snaží vrátit do zahrádek. Letos poprvé jsem měl možnost vyzkoušet několik z nich. Dnes jsem sklízel čtyři odrůdy a jestli jsem nepopletl jmenovky, jsou na obrázku zleva doprava Reichskanzler , Vogtländische Blaue, Wayro classic a La Bonnotte, která je údajně nejdražší bramborovou odrůdou na světě, pokud je pěstována na francouzském Île de Noirmoutier, ostrově v Biskajském zálivu.
V zemi mám ještě odrůdu Bonita ojo de Perdiz , u které je doporučována pozdní sklizeň.
Domácí degustace bude teprve následovat.
Popis těchto a dalších odrůd jsem našel zde https://www.gartennatur.com/beliebte-kartoffelsorten a zde https://www.kartoffelsorten.at/online-s ... felsorten/
Prílohy
Zleva doprava Reichskanzler , Vogtländische Blaue, Wayro classic a  La Bonnotte,
Zleva doprava Reichskanzler , Vogtländische Blaue, Wayro classic a La Bonnotte,
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

18 Aug 2021, 21:06

Tak to se Vám povedly! Moc pěkné. Zároveň se omlouvám za slíbený a nezaslaný popis odrůd - nemohu jej dohledat (ale více než dobře jste si poradil).
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

19 Aug 2021, 11:40

Díky za pochvalu. Místo k pěstování jsem nezvolil nejlíp, bylo dost suché. Deštivé počasí hodně pomohlo, přesto většina Vogtländische Blaue skončila v drobných. Wayro classic měla natě dlouhé snad 60 cm, Reichskanzler a La Bonotte měly naopak natě nezvykle nízké. La Bonotte budu určitě pěstovat dál, dnes jsem ocenil zatím jen v polévce, její nerozvařivou, přesto rozplývavou, nezvyklou krupičnou strukturu s příjemnou chutí.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

19 Aug 2021, 12:01

Odkial ste mali hluzy tych zemiakov?
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

19 Aug 2021, 19:14

Adriano, od známého z Čech jsem dostal po 4-5 brambůrkách.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

20 Aug 2021, 18:27

Další starší méně pěstovanou bramborovou odrůdou s pohnutým osudem jsou Keřkovské rohlíčky. Na stránkách Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod se o ní píše toto: "Odrůda Keřkovské rohlíčky (Višňovské rohlíčky × Parnassia) byla vyšlechtěna v roce 1940 Ing. Josefem Sixtou ve Šlechtitelské stanici Keřkov. Stala se velmi oblíbenou a vyhledávanou především pro svoji výjimečnou vhodnost pro přípravu salátů. Přes některé problémy (nižší výnos, nižší odolnost virovým chorobám apod.) byla součástí našeho sortimentu až do roku 1984. Protože ani v dalších letech neklesl zájem o specifické vlastnosti této odrůdy, byly na pracovišti biotechnologií Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod zahájeny práce na ozdravení této odrůdy. Po tříletých zkouškách byla v roce 1995 zapsána do Listiny povolených odrůd. Konzumní poloraná odrůda Keřkovské rohlíčky dosahuje nižšího výnosu středně velkých až malých hlíz."
K bramboře na snímku se název "rohlíček" příliš nehodí, vhodnější by byl název "rohlík". :D
Prílohy
Keřkovský rohlík
Keřkovský rohlík
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

21 Aug 2021, 12:38

Loňský experiment s bramborami pokračoval i letos. Loni z jednoho semínka tři hlízy, nať snad metr dlouhá. Vysadila jsem je na jaře s ostatními, včera vykopala, protože s ostatními bramborami katastrofa, asi jsme koupili špatnou sadbu, černaly stonky u země, hlízy z části zhnilé. Pokusné brambory odkvetly, nať ještě zelená, cca 2 m dlouhá, u země téměř zdřevnatělá, 2 cm v průměru, takoví trifidi. Ale největší překvapení v zemi - ze tří vysazených hlíz se sklidilo přes šedesát kusů.
Prílohy
brambory.jpg
U Přerova, 270 m.n.m.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

21 Aug 2021, 14:49

Z jaké odrůdy jste vzala semínka? Já vzal z odrůdy Anuschka, z výsevu semen jsem vyselektoval 5 rostlinek, z jejich brambůrek jsem druhým rokem vyselektoval dvě, z nich letos vysadil 10 brambor a výsledek je na obrázku.
Prílohy
Sklizeň brambor ze semene 3. rok
Sklizeň brambor ze semene 3. rok
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

21 Aug 2021, 18:39

Těžko říct, co to bylo za odrůdu, spíš je to nějaký hybrid, mívám více odrůd, plody jsem sebrala už opadané.
Edit - dnes jsem dvě uvařila k obědu. A nemají vlastnosti ani chuť pěstovaných odrůd, jsou škrobnatější, na kaši nebo na noky by byly skvělé.
U Přerova, 270 m.n.m.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Méně pěstované staré bramborové odrůdy.

30 Aug 2021, 16:39

Poslední z letošních rarit je Bonita ojo de Prediz. Podle překladače Google to znamená Pěkné koroptví oko.
Tento popis jsem našel na Internetu (překladač): "Pochází z Chile a zdomácněla na Kanárských ostrovech, konkrétně na Tenerife. Sklizeň je velmi nízká, extrémně vzácná odrůda! V době objevu Nového světa byly Kanárské ostrovy důležitými zastávkami námořníků. Bonita ojo de Prediz je originální brambora a chutná výborně, jemně kořeněně, krémově, máslově, lehce sladce. Hlízy mají neobvyklý tvar, se žlutohnědou slupkou a fialovými skvrnami. Světle žlutá dužina má krémovou a lehce sladkou chuť a je vhodná pro pyré a pečení. Hlíza je po uvaření pevná, nejlepší je jako na Tenerife osolená mořskou solí !"
Na snímku sklizeň ze čtyř zasazených malých hlíz.
Prílohy
Bonita ojo de Perdiz.JPG
Napísať odpoveď