Pekingské zelí

zelí / kapusta, kapusta / kel, květák / karfiol, brokolice / brokolica, kedlubna / kaleráb ...
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Pekingské zelí

10 Okt 2023, 10:20

Pěstujete pekingské zelí? Máte osvědčené postupy? Kdy vyséváte? Předpěstováváte? Jak chráníte před dřepčíky, slimáky a housenkami? Svazujete vršek hlávky? Necháváte přes přímrazky v záhonu? Máte oblíbené odrůdy? Dopěstujete do velikosti, jaká se nabízí v obchodech?
ivan z okenka

IP:  97.51

Pekingské zelí

10 Okt 2023, 11:25

Pěstujete pekingské zelí?/i] Ano

Máte osvědčené postupy? Klasika, tak jak to má být. Výsev, někdy přepíchnutí (rezerva) ale obyčejně výsadba do záhonu a následná péče.

Kdy vyséváte? Mám vyzkoušené dva termíny. V únoru na jarní pěstování, klasika pro mě je cca 25. červen, začátek července.

Předpěstováváte? To na sázení jarní i na výsadbu v červenci ano. Z únorových výsevů se sází do skleníku, pařeniště v březnu, sadba by neměla zachladnout. Když jí necháte nastydnout, udělá jen několik listů a pak začne vykvétat, když bude mít sadba trvale nad 15 °C, hlávku bude mít jako z letního setí. Ideál je snad až nad 20 °C, ale nejsem schopen toho dosáhnout. Doma na okně ano, ale v pařeništi pak ne.

Jak chráníte před dřepčíky, slimáky a housenkami? Nemám s nimi potíže, jen sem tam kousnutí od dřepčíků, slimáky, housenky praktiky nemám, a když, tak se spíše drží někde u kedluben, zelí. Kdyby bylo zle zkusil bych asi Neem Azal, nebo spíše Spintor. Horší pro mě je květilka zelná. Seju prakticky v bloku ředkvičky, ředkve, kedlubny, hlávkové čekanky, nedávám pekingské zelí na kraj.
Nezkoušel jsem vysít o něco dříve hořčici, nebo nabídnout květilce sazeničky květáku. Hořčice by měla přitáhnout dřepčíky, květák květilku. Tam bych použil nějaký kontaktní přípravek.
Vždycky nějaké rostliny z výsevu přežijí v pohodě, ty sázím. Když jsou pak narostlé rostliny odspodu více prožrané, jdou do salátu, něčeho jako kimči, ty málo napadené do sklepa. Spíše pak hlávky na jídlo loupu než abych je používal celé. Květilka nebývá v listech hlouběji v hlávce a i obraná hlávka s kořeny vydrží dlouho.
Kdybych měl strach o sadbu, sel bych do hlubší misky, přepichoval zhruba ve dvou pravých listech a sázel silnější sazenice. To jsem dělal s růžovou odrůdou, když v sáčku bylo deset semen a z nich ještě nějaké v půlkách. Při sponu výsadby 30 x 30 cm docela dobře vidíte i začínající poškození, můžete zasáhnout. No a zalévám adresně, konví, opakovaně do důlku okolo sazenice. Hadicí až v září, když přestávají bujet plevele.

Svazujete vršek hlávky? U pekingského zelí to není třeba. Narůstají samy do pevné hlávky. Hlavně, když mají dost vody.

Necháváte přes přímrazky v záhonu? Přes první mrazík ano, kdyby se měly opakovat, raději ne. Hlávky pak snadněji ohnívají.

Máte oblíbené odrůdy? Pro pěstování od zimy jsou dobré dvě - Manoco, Forco. Jsou dobré i seté v létě, nevidím nějaký rozdíl, další co mívám je Hilton, dříve i Nagaoka 50 days. Růžové odrůdy jsou sice hezké, ale háklivější. Nemám moc rád odrůdy vysoké, štíhlé, mají méně obalových listů.

Dopěstujete do velikosti, jaká se nabízí v obchodech? Při výsevu do začátku července a solidním zalévání vcelku bez potíží. Obyčejně sázím do záhonů, kde byly zlikvidované jahody, nebo po salátu, kedlubnách. Tam, kde byl salát zelí pekingské, tam, kdy byla kedlubna čekanku hlávkovou.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Pekingské zelí

11 Okt 2023, 12:37

Mockrát děkuju za vyčerpávající odpověď.

Jarní termíny zkoušet nebudu, nejsem schopná zajistit tak vysokou teplotu. Letos tu ještě v červnu padaly noční teploty pod 10°. Vůbec mě nenapadlo, že doporučené termíny výsevů jsou kvůli teplotě, myslela jsem na délku dne.

Letos jsem zkoušela poprve, ale proti vám pozdě, až někdy ke konci července.Už děložní lístky byly masivně napadány dřepčíky, Nakonec mi výsev ještě ohobloval slimák.
Co přežilo, jsem vysadila v první půlce září do skleníku. Hodně jsem zalévala kvůli riziku svilušek. Proti salátům přirůstá zelí mnohem rychleji. Je ale magnetem na všechnu havěť.
Každý večer chodím lovit malé světlé a černé slimáčky ukryté mezi listy (nikdy jsem s nimi poblém nemívala), v listech jsou schované i jednotlivé housenky s velkým apetitem. Včera jsem objevila mšice. Tak nevím, jestli rostliny postříkat (pokud by i po ochlazení byla naděje na mohutnění hlávek), nebo jen ostříkat vodou a postupně konzumovat. Listy jsou nádherně křehké.
Prílohy
IMG_2367.jpg
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Pekingské zelí

11 Okt 2023, 19:39

Než jsem začal v pozdním létu pěstovat špičaté zelí, pěstoval jsem spoustu let pekingské zelí. Vyséval jsem v polovině července a sázel v první polovině srpna. Zelí do listopadu narostlo do obřích rozměrů. Bohužel nejvíc ho ale sužovaly housenky můry zelné, které v členité hlávce dokázaly udělat pěknou paseku. Proto bylo nutné ho pěstovat v tunelu pod netkankou (tehdy\ jsem ještě neužíval záclonu). Na druhé straně ale pekingské zelí poměrně slušně odolává mrazu a tak jsem mohl hlávky postupně sklízet až do listopadu. Hlávky byly opravdu velké jako v obchodě, jen bez použití chemického ošetření. Nejvíc jsem byl spokojený s hybridem Parkin F1. Snímky jsou z 10.8., 27.8.,12.10. a 3.11. 2018. Na prvních dvou snímcích je sadba ještě poměrně blízko u sebe, rostliny jsem pak ještě rozsadil na vzdálenost asi 40cm. Walter
Prílohy
20180810_182358.jpg
20180827_193835.jpg
20181012_124127.jpg
20181103_154338.jpg
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Pekingské zelí

11 Okt 2023, 19:57

Tak to je nádhera.

S vybíháním do květu jste problémy neměl?
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Pekingské zelí

11 Okt 2023, 20:25

Dík za pochvalu, zase tak velká nádhera to není, zvlášť na té poslední fotce, ale to už bylo po přechodu nějakých mrazíků a spodní listy už byly od slimáků prožrané, jak cedník. Samozřejmě jsem ale při nočních mrazících zelí překrýval starými prostěradly nebo netkankou. S vybíháním do květu jsem nikdy problém neměl. Ono už to v tu dobu rostliny neláká. Právě proto je vhodné pekingské zelí pěstovat až v době, kdy už se den krátí. Ale mám i špatnou zkušenost, že při výsevu až koncem července už pak rostliny nestihnou vytvořit velké kompaktní hlávky a zůstane jen fůra zelených listů. Taky jsem zkusil pěstovat i nehybridní odrůdu, ale doma si stěžovali, že listy píchají. Zvláště ty velké zelené zelné listy mají na sobě stovky miniaturních bodlinek a hybridy už touhle malou nepříjemností netrpí. Přidám ještě fotku o rok předtím, z 13.11.2017. To mi vydržela úroda na záhonu ještě déle. Walter
Prílohy
archivní foto pekingské zelí 13.11.2017
archivní foto pekingské zelí 13.11.2017
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Pekingské zelí

11 Okt 2023, 21:31

Vysévám okolo pátého července do kelímků doma na balkoně. Sazenice opravdu rychle rostou a když mám připravený záhon, tk je vysadím. Proti škůdcům chráním tunelem ze záclonoviny. Jako odrůdu mám nejraději Manoko F1. Sklízím velké hlávky srovnatelné s těmi, které se prodávají v supermraketech. Do tunelu se mně vejde cca 30 sazenic, je to tak akorát na podzimní spotřebu. Zkusím najít nějaké fotky. Vladimír
Obrázok
Obrázok
ivan z okenka

IP:  97.51

Pekingské zelí

12 Okt 2023, 07:20

S vybíháním do květu jste problémy neměl?
Sice to nebylo určeno mě, ale ono je to takhle:
Výsevy po letním slunovratu nevykvetou. Krátí se den, rostlina jen roste. U pekingského zelí setého od konce června jsem ještě květy neviděl. i když jsou teploty výrazně nízké, pořád přirůstá.
Při výsevu na jaře mu vysoké teploty brání v jarovizaci. Kdybych to měl nějak opsat, tak asi takhle: dokud je mu dostatečně teplo, nevzpomene si, že se den prodlužuje a že by mělo kvést. Ale jakmile se ochladí, vzpomene si jak se má chovat a prostě jde do květu. Nakvétající rostlina nijak netvrdne, nedřevnatí. Listy okolo květního stvolu se dají v pohodě jíst. A květní stvol je něco jako ředkvička nebo ředkev. Křehounký, jemný, skvělý na chroupání. Takže ani když se žene do květu, nic se neděje. Mě obyčejně na jaře, v květnu začnou hlávky v pařeništi prorůstat, jeden známý, který se stará lépe, sklízí i v červnu pěkné hlávky.
Pepino, Vy máte odrůdu, která má štíhlou hlávku, nedivím se, že se ptáte jestli svazovat. Asi to nepomůže. Příště sáhněte po jiné odrůdě, která dělá baňatější hlávku.
Sklízím i s trochou země okolo kořínků, zdravými obalovými listy, "sázím" zelí do truhlíků od letniček. Mám pocit, že vydrží déle než seříznuté, oloupané.
Napísať odpoveď