Ozimé květáky

zelí / kapusta, kapusta / kel, květák / karfiol, brokolice / brokolica, kedlubna / kaleráb ...
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimé květáky

08 Sep 2023, 17:18

Po roční pauze jsem se rozhodl pěstovat znovu ozimé květáky. vysel jsem semena úspěšných odrůd Aalsmeer a Walcherin Winter 5. Sazenice zatím vypadají dobře, jen jsem si nepoznačil, které jsou které. V jedné misce jsou Walcherin a ve druhé Aalsmeer. Zatím řeším jak se zbavit těch malých slimáků, kteří v noci vylezou na rostlinu, udělají dirku a slezou dolů a ukryjí se pod textilií. Potřeboval bych vytipovat nějaký přípravek, který by fungoval. Máte někdo nějaký tip?
Vladimír
Obrázok
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Ozimé květáky

08 Sep 2023, 19:06

Modré granulky s metaldehydem. V prostoru, kde nejsou domácí zvířata je to v pohodě. Stačí aby potkali jednu granulku a je konec. Ta druhá možnost, fosforečnan železitý je trochu problematická, ten žerou ve velkém množství a pak prý zalezou do země.
Nejsem pravidelný čtenář, tak nevím jestli ta vana je z plastu nebo z pozinku či jiného termostabilního materiálu, jedna varianta by byla odstavit kelímky stranou a zalít netkanku vařící vodou.
Ony ale ty slizké potvůrky nemusí být pod netkankou, občas se skrývají v otvorech na dně kelímků, nestěhují se nijak daleko. Tam by platila první horní věta.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimé květáky

08 Sep 2023, 21:01

Mají ty modré granulky nějaké jméno. Asi bych je použil. Nejde mně o ty sazenice nyní, ale když je dám na zahradu do záhonu a dám nad ně tunel z netkané, tak je tam vlhké prostředí a to je ráj pro ty slimáky. Už při přípravě záhonu jsem na ně myslel a zaryl jsem tam dusíkaté vápno a to by mělo desinfikovat tu půdu pod tou černou taknou textilií. Kolem jednotlivých rostlin chci dát takový límec z kelímků 0.5 l vrchní část dolní odříznutá. A okolo toho bych nasypal ty modré granule. Dík za tip.
Vladimír
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Ozimé květáky

08 Sep 2023, 21:39

MrBig46 napísal:
08 Sep 2023, 21:01
Mají ty modré granulky nějaké jméno ? ....
Prípravok má názov VANISH SLUG PELLETS. Proti slimákom je veľmi účinný.
Pri jeho použití však treba dať pozor - je toxický aj pre cicavce, spôsobil už viacero smrteľných otráv psov. H.

Screenshot_20230908-213042_Chrome.jpg
Screenshot_20230908-213130_Chrome.jpg
Screenshot_20230908-213144_Google.jpg
Screenshot_20230908-212659_Chrome.jpg
Screenshot_20230908-212941_Chrome.jpg
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimé květáky

08 Sep 2023, 22:02

Já ho použiji v tunelu kam se žádný pes ani jiné zvíře nedostane. Ani nevím, proč by se tam mělo snažit dostat. Sice na podzim to bude jen záclona, ale potom na to ještě přidám netkanou 50 g/m2 a to by byl i pro psa oříšek ty textilii protrhnout.
Vladimír
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimé květáky

09 Sep 2023, 15:24

Stavil jsem se při cestě ze zahrady v prodejně a koupil LIMA-EX- modré granule. 100 g stálo 60,- Kč. Na ty květáky bude stačit jen trocha, budu jich mít jen 30 ks. Co se zbytkem zatím nevím.

Vladimír
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Ozimé květáky

09 Sep 2023, 15:39

Slimax, Metarex, Slimex, Lima, Granulát proti slimákům, Substral Slimstop, Ecometal, Desimo, Clartex, Vanish, Limanish a další. V těch a i v dalších metaldehyd je.
Myslím si, že informace o otravách psů jsou spíše delší dobu tradované, než aktuální. Stejně jako ta informace o použití karbamátů. Byl to Mesurol a ten už je u nás ( a tedy i jinde v Evropě) mimo. Pokud vím, tak od roku 2014.
Když se podíváte na obal přípravku s metaldehydem, zjistíte, že je v těch přípravcích hořká složka, která psům a dalším zvířatům vadí. A jestli někdo dá Slimax do sáčku od salámu a pes nebo sám pán ho slupne bez kousání, není na vině přípravek.
Obsah účinné látky na 1 kg přípravku 25 - 40 g. Dávkování rozhozem u různých pojmenování je například 70 g přípravku na 100 m (čtverečních), jinde 0,5 g na 1x1 m. Jak daleko od sebe granulky budou? Nejsem si ani moc jistý, že slimák, který si jedné granulky kousne je atraktivní pro jeho predátory. Znáte ty cestičky, na jejichž konci ho najdete.
Při čtení příbalového letáku, správném ukládání mimo dosah postižitelných (i u reklamy na různé přípravky na praní je dovětek obal uzavírejte a uložte mimo dosah dětí) není skladování ani užití takových přípravků problém.
...dost často zjistíte, že informace v elektronických médiích jsou tahány z historie. Nikdo už se tím nezabývá a přepíše to dále. A cenzorům je to jedno, ti hlídají v textech jiné věci než je jejich pravdivost, aktuálnost.
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Ozimé květáky

09 Sep 2023, 15:41

Stavil jsem se při cestě ze zahrady v prodejně a koupil LIMA-EX- modré granule. 100 g stálo 60,- Kč. Na ty květáky bude stačit jen trocha, budu jich mít jen 30 ks. Co se zbytkem zatím nevím.

Vladimír

Nekazí se, dobře uložený v suchu (podle etikety) může posloužit příští sezonu i v dalších letech.
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Ozimé květáky

09 Sep 2023, 16:18

okenkodozahrad napísal:
09 Sep 2023, 15:39
▪︎Myslím si, že informace o otravách psů jsou spíše delší dobu tradované, než aktuální.
▪︎Když se podíváte na obal přípravku s metaldehydem, zjistíte, že je v těch přípravcích hořká složka, která psům a dalším zvířatům vadí.
▪︎Nejsem si ani moc jistý, že slimák, který si jedné granulky kousne je atraktivní pro jeho predátory...
▪︎Štatistiky v tomto smere sa nevedú, takže presné čísla nie sú dostupné. Veterinári sa ale s otravami metaldehydom stretávajú. Samozrejme, použitie v záhrade kam pes nemá prístup je bez rizika (neplatí to však pre iné zvieratá - mačky, ježe, kuny... viď ďalší text). Inou témou sú úmyselné otravy psov 'travičmi' - tí metaldehyd naozaj používajú.
▪︎Toto neplatí pre všetky typy granúl - niektoré môžu byť pre psy dokonca lákavé (viď foto 3).
▪︎Atraktívny možno nie, ale v praxi sa prípady tzv. 'sekundárnej otravy' vyskytli - viď príloha (ježkovia zožrali otrávené slimáky, nie priamo návnadu).

Netvrdím, že otravy psov či iných cicavcov metaldehydom sú na dennom poriadku. Avšak myslím si, že určite nie je na škodu, ak záhradkár plánujúci použitie tohto moluskocídu o tomto riziku vie.

Screenshot_20230909-160107_Chrome.jpg
Screenshot_20230909-160128_Chrome.jpg
Screenshot_20230909-160137_Chrome.jpg
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Ozimé květáky

09 Sep 2023, 22:12

okenkodozahrad napísal:
09 Sep 2023, 15:39
Myslím si, že informace o otravách psů jsou spíše delší dobu tradované, než aktuální.
Švagrová rozhazovala Vanish ve velkém foliáku z takového kbelíčku a německý ovčák je z toho kbelíčku sežral. Je to zlá smrt a bohužel těch zkušeností s otravou je dost. Menším psům stačí vybrat granule na záhonku.
Ferramol funguje, jen nezůstávají ty dramatické cesty slizu s mrtvolou na konci. V zimě jsem měla nějaké prcky v truhlících a žrali mi i amarylis - pár granulek a bylo po problému.
Napísať odpoveď