Pestovanie kapusty

zelí / kapusta, kapusta / kel, květák / karfiol, brokolice / brokolica, kedlubna / kaleráb ...
Gabriela

IP:  2.247

Pestovanie kapusty

21 Okt 2022, 14:01

walter napísal:
19 Jan 2022, 16:48
opravdu nevím o nikom, kdo dnes pěstuje zelí na krouhání. Když to vezmu od semínek, kterých je v sáčku tolik, že by vám stačilo na vypěstování dvou metráků zelí a zpravidla v následujícím roce už jde kvalita semen v sáčku dolů, po hnojení a především ochranu před všudypřítomnou molicí vlaštovičníkovou a housenkami běláska zelného, pak nejjednodušší pro vás asi bude zůstat u toho, že si těch 30 kg zelí na podzim koupíte. Ale je to jen můj názor. Zelí sice dlouhá léta pěstuji, ale jen odrůdy pro přímý konzum zasyrova do zelných salátů. Na jaře velmi rané odrůdy, na kterých ještě zmínění škůdci nestačí udělat škody a v létě tzv. špičaté zelí, které je svým růstem a křehkostí listů podobné raným odrůdám. To už ale musím před škůdci ochránit, v mém případě za tím účelem zakoupenou záclonou s 1mm oky, kterou sejmu až na podzim po pominutí nebezpečí napadení. Walter
Já si zelí na krouhani pestuju od seminek :-D Ale jen v malém množství do malého soudku. Presto vzdy jeste hkavky zbydou. Kupodivu zelí mi tu jde fakt úžasně. Mám i letní a největší problém je, že ho prostě jíme málo a mně je vždy líto těch hezkých sazenic, takže ho vysadim víc než spotrebujeme. Vysev konec března za okno, pikyrovani, ven jde začátkem května (po otuzovani), dávám na černou netkanou textilii a tot vše :-) Odrudy letního davam Lena, Unikát. Na krouhani jsem měla vloni Pourovo polopozdni, bylo obrovske, ale muselo jít dřív do sudu, protože začalo praskat. Letos jsem měla Avak, bylo lepší, ale příští rok už chci zkusit klasické Pourovo pozdní. Lokalita Vysocina, 550mnm
Jitka
Príspevky: 1140
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Pestovanie kapusty

22 Okt 2022, 13:41

Mimmo napísal:
21 Okt 2022, 09:53
Nakrouhané zelí jsem zatížil pouze vyvařenými křemínky v sáčku. Chtěl jsem přidat i dřevo, ale neprošlo by víkem. Musel jsem trochu kapaliny odebrat (vytvořilo se jí až moc), ale i tak mi při bublání dalšího čtvrt litru vyteklo. Víko někdy až levituje v kapalině nad hrncem. Doufám, že za měsíc už budu mít prvé letošní zelí bez konzervantů. Takové se obvykle nedá koupit.
To přítlačné dřevo bývá kruh, rozdělený na dvě poloviny, někdy ještě s vyvrtaným vnitřním kruhem, aby se do zeláku vešel. Já jsem dávala sáček s vodou, krásně se rozlije po celém povrchu.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Pestovanie kapusty

04 Nov 2022, 18:00

Gabriela napísal:
21 Okt 2022, 14:01
walter napísal:
19 Jan 2022, 16:48
opravdu nevím o nikom, kdo dnes pěstuje zelí na krouhání. Když to vezmu od semínek, kterých je v sáčku tolik, že by vám stačilo na vypěstování dvou metráků zelí a zpravidla v následujícím roce už jde kvalita semen v sáčku dolů, po hnojení a především ochranu před všudypřítomnou molicí vlaštovičníkovou a housenkami běláska zelného, pak nejjednodušší pro vás asi bude zůstat u toho, že si těch 30 kg zelí na podzim koupíte. Ale je to jen můj názor. Zelí sice dlouhá léta pěstuji, ale jen odrůdy pro přímý konzum zasyrova do zelných salátů. Na jaře velmi rané odrůdy, na kterých ještě zmínění škůdci nestačí udělat škody a v létě tzv. špičaté zelí, které je svým růstem a křehkostí listů podobné raným odrůdám. To už ale musím před škůdci ochránit, v mém případě za tím účelem zakoupenou záclonou s 1mm oky, kterou sejmu až na podzim po pominutí nebezpečí napadení. Walter
Já si zelí na krouhani pestuju od seminek :-D Ale jen v malém množství do malého soudku. Presto vzdy jeste hkavky zbydou. Kupodivu zelí mi tu jde fakt úžasně. Mám i letní a největší problém je, že ho prostě jíme málo a mně je vždy líto těch hezkých sazenic, takže ho vysadim víc než spotrebujeme. Vysev konec března za okno, pikyrovani, ven jde začátkem května (po otuzovani), dávám na černou netkanou textilii a tot vše :-) Odrudy letního davam Lena, Unikát. Na krouhani jsem měla vloni Pourovo polopozdni, bylo obrovske, ale muselo jít dřív do sudu, protože začalo praskat. Letos jsem měla Avak, bylo lepší, ale příští rok už chci zkusit klasické Pourovo pozdní. Lokalita Vysocina, 550mnm
dnes jsem uřízl předposlední pěknou hlávku špičatého zelí určenou ke konzumaci do zeleninového salátu zasyrova. Křehké, jako rané odrůdy zelí na jaře, sazenice jsem vysadil koncem července a pěstoval přikryté záclonou proti škůdcům. Hlávka má něco přes 2,5 kg. Walter
Prílohy
špičaté zelí
špičaté zelí
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Pestovanie kapusty

04 Nov 2022, 18:40

walter napísal:
19 Jan 2022, 16:48
opravdu nevím o nikom, kdo dnes pěstuje zelí na krouhání. Když to vezmu od semínek, kterých je v sáčku tolik, že by vám stačilo na vypěstování dvou metráků zelí a zpravidla v následujícím roce už jde kvalita semen v sáčku dolů, po hnojení a především ochranu před všudypřítomnou molicí vlaštovičníkovou a housenkami běláska zelného, pak nejjednodušší pro vás asi bude zůstat u toho, že si těch 30 kg zelí na podzim koupíte. Ale je to jen můj názor. Zelí sice dlouhá léta pěstuji, ale jen odrůdy pro přímý konzum zasyrova do zelných salátů. Na jaře velmi rané odrůdy, na kterých ještě zmínění škůdci nestačí udělat škody a v létě tzv. špičaté zelí, které je svým růstem a křehkostí listů podobné raným odrůdám. To už ale musím před škůdci ochránit, v mém případě za tím účelem zakoupenou záclonou s 1mm oky, kterou sejmu až na podzim po pominutí nebezpečí napadení. Walter
Já si zelí také pěstuji od semínka. Pak nakládám do zeláku a je to špica. V porovnání s kupovaným z obchodu je úplně někde jinde. A pokud
bych si koupil na naložení krouhanku, tak záleží jak je to nakrouhané. Mám starý kruhák na kliku , který krouhá najemno a zelí nemá chybu.
Pěstovával jsem Kamenu Glovu , poslední dva roky Pavlo. To nepraská. Sklízím po 15 náctém říjnu. Škůdci sice jsou , ale vystačím si s jedním postřikem Vertimecu proti třásněnkám.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Pestovanie kapusty

15 Aug 2023, 13:51

opět jsem zasadil začátkem července na záhon špičaté zelí Murdoc F1 do tunelu krytého záclonou proti náletu molice vlaštovičníkové a běláska zelného. W.
Prílohy
20230815_113051.jpg
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Pestovanie kapusty

26 Aug 2023, 14:02

Letos mi zelí začalo hnít od lupenů. Co by to mohlo způsobovat?
Prílohy
IMG_20230826_130724.jpg
vydra004
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Apr 2020, 09:43
Bydlisko: Turnov

Pestovanie kapusty

27 Aug 2023, 16:59

Tak to by mě taky zajímalo , Pourovo pozdní a z 10ti hlav dvě přesně v tomto stavu jako na fotce
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Pestovanie kapusty

27 Aug 2023, 21:39

PepaS napísal:
26 Aug 2023, 14:02
Letos mi zelí začalo hnít od lupenů. Co by to mohlo způsobovat?
vydra004 napísal:
27 Aug 2023, 16:59
Tak to by mě taky zajímalo , Pourovo pozdní a z 10ti hlav dvě přesně v tomto stavu jako na fotce
Že by toto ? (Len tip). H.


Screenshot_20230827-211206_Chrome.jpg
Screenshot_20230827-211215_Chrome.jpg
Screenshot_20230827-211226_Chrome.jpg
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Pestovanie kapusty

28 Aug 2023, 05:19

Děkuji, vypadá to tak, ale nechápu to. Nikdy se mi to nestalo.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Pestovanie kapusty

28 Aug 2023, 10:22

tak všechno je jednou poprvé. Mě v minulosti postihlo také a v té době u mě došlo ke kombinaci velmi vysokých teplot, stejně, jako letos a silnému napadení mšicí zelnou, která sáním přenáší viry. Walter
Napísať odpoveď