Ozimé květáky

zelí / kapusta, kapusta / kel, květák / karfiol, brokolice / brokolica, kedlubna / kaleráb ...
MrBig46
Príspevky: 373
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimé květáky

11 Apr 2024, 20:25

Dnes jsem si prohlídl detailněji ty květáky. Všechny mají již nasazené květáčky o velikosti do 8 cm. Je jisté, že většina doroste do plné velikosti ještě v dubnu ev. začátkem května. Přemýšlel jsem, co tam po těch květácích dám, asi cukety nebo nakladačky. Ty dva vpravo jsou mimo textilii a jsou určené na semeno.

Vladimír
Obrázok
ariadna30
Príspevky: 2888
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Ozimé květáky

11 Apr 2024, 20:42

MrBig46 napísal:
11 Apr 2024, 20:25
Dnes jsem si prohlídl detailněji ty květáky. Všechny mají již nasazené květáčky o velikosti do 8 cm. Je jisté, že většina doroste do plné velikosti ještě v dubnu ev. začátkem května. Přemýšlel jsem, co tam po těch květácích dám, asi cukety nebo nakladačky. Ty dva vpravo jsou mimo textilii a jsou určené na semeno.

Vladimír
Obrázok
Wow to je perfektne👍👍👍
Na dalsi rok idem na to.
MrBig46
Príspevky: 373
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimé květáky

12 Apr 2024, 19:06

Konečně budu mít dobrého parťáka. Už se těším. Mohu vypomoct se semeny a také s tou netkanou textilií na nějaký ten kryt. Mám jí dost a už ji asi sám nevyužiji. Jinak přeji úspěšný rok.
Vladimír
ariadna30
Príspevky: 2888
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Ozimé květáky

12 Apr 2024, 19:13

MrBig46 napísal:
12 Apr 2024, 19:06
Konečně budu mít dobrého parťáka. Už se těším. Mohu vypomoct se semeny a také s tou netkanou textilií na nějaký ten kryt. Mám jí dost a už ji asi sám nevyužiji. Jinak přeji úspěšný rok.
Vladimír
Tiez sa tesim lebo dopestovat karfiol je taky moj tajny nesplneny sen 😀 Karfiol zboznujem.
Peb
Príspevky: 1991
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Ozimé květáky

12 Apr 2024, 22:41

Rád sa obzerám po Vašich obrázkoch pán Vladimír aj co sa kapusty týka aj karfiolu ..najmä preto že u nás je to stále akoby " južanská zelenina "
Zálusk na ňu mám aj ja ..len tu prípravu nejak dokonať...
BB kraj 465 mnm
MrBig46
Príspevky: 373
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimé květáky

14 Apr 2024, 17:34

Myslím si, že žádnou zváštní přípravu ten květák nepotřebuje. Jen je třeba dodržet některé podmínky. Dle mé zkušenosti je třeba, aby ten květák byl zamulčovaný buď netkanou nebo tkanou černou textilií. Na obrázku je vidět, jaký je rozdíl mezi květáky ve folii a volně. Vpravo jsou dva květáky určené na semeno a jsou mimo, protože tam budou muset být až do konce července. Obojí byly v tunelu.
Obrázok
Žádný tunel není potřeba, květáky si vystačí jen přikrytím netkanou textilií 19 g/m2 případně tou 50 g/m2. Měl jsem to tak v sezóně 2020/2021, kdy jeden řádek (vlevo) byl zakrytý NT 19g/m2 a vpravo 50 g/m2. Pod oběma NT se květákům dařilo i když občas jsem přišel na zahradu a NT byly odfouknuty (problém byl s uchycením obou textilií v místě mezi řádky). Chtěl bych připomenou, že v té zimě byla nejnižší teploty - 16 °C, měřil jsem hned vedle a myslím si, že pod těmi foliemi byla úplně stejná. Na první fotce je znázorněno jak byly květáky vysazeny a na druhé fotce je jejch stav po zimě, konkrétně 29.4. Sklizeň ve druhé polovině května stejně tak jako květáky z tunelu.
Obrázok
Obrázok
Jinak není potřeba nic zvláštního, jen ochránit sadbu před náletem bělásků a můry zelné a také slimáky. Jakmile se v říjnu zasadí, tak není třeba celou zimu na ně šáhnout, já jsem jen občas zašel na zahradu, odklopil jsem tunel a udělal fotky. To je vše. V říjnu jdu na operaci pravého kolena a tak chci znovu napěstovat květáky a také ozimý kel (po našem kapustu) a zůstanu i u cibule. Toto ozimé pěstování má pro mne tu výhodu, že záhony pod tou folií zůstanou čisté bez plevele. Květáky dám do tunelu a ten kel budu pěstovat jako dvojřádek pokrytý NT (nad řádky dvě lišty), kel bude přesně pod nimi, bude to vypadat jako dva stany typu áčka (uprostřed řádků to bude zatíženo a bude to ležet na zemi).Jen potřebuji sehnat semena ozimé kapusty Arkta. Doufám, že se ochlapíte a půjdete do toho se mnou. Těším se.
Vladimír
MrBig46
Príspevky: 373
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimé květáky

16 Apr 2024, 22:41

Květáky Aalsmeer se opravdu snaží. Za pět od posledmího fotgrafie se situace úplně změnila. Víc jak polovina rostlin už ukázala růžice a největší už má 14 cm v průměru (zajímalo mě to a tak jsem to změřil). Počítám, že v sobotu bude první sklizeň a mé oblíbené jarní jídlo smažený květák. Jen mně k tomu bude chybět jarní salát, moc se mně v mých podmínkách nevede.

Vladimír
Obrázok
Obrázok
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Ozimé květáky

17 Apr 2024, 09:34

Úplně mi děláte chutě. Smažený květák. Mňam.
Olomoucko 220 m n. m.
ariadna30
Príspevky: 2888
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Ozimé květáky

17 Apr 2024, 10:51

Dala by som si hned :) Mam v mrazaku obchodny mrazeny uz obaleny ale ten chuti tak nejak dost inak :?
IvaP
Príspevky: 833
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Ozimé květáky

17 Apr 2024, 11:12

Jsou pěkné, ale se sklizní bych neotálela, ty otevřené už nenarostou, jen ty košťálky ztvrdnou.
U Přerova, 270 m.n.m.
Napísať odpoveď