Dotaz na název odrůdy česneku.

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Dotaz na název odrůdy česneku.

07 Júl 2020, 19:57

Dobrý den, obracím se na zdejší pěstitele česneku s dotazem na název odrůdy. Vloni jsem měl připravený větší záhon, než byla moje připravená zásoba stroužků k sázení, tak jsem koncem října chtěl přikoupit sadbový česnek. Nabídka tehdy byla zoufalá a nevzbuzovala ve mě důvěru. Když jsem později ve stánku u silnice uviděl krásné velké cibule česneku, s výrazným fialovým pruhováním, místy až skvrnami, neodolal jsem a koupil ho, přestože byl nabízen jako konzumní. Název odrůdy prodejce neznal a neznámá byla i země původu. Chuťově nám vyhovoval, tak jsem jej začátkem listopadu vysadil. Do začátku mrazů vzešel, na rozdíl od mých osvědčených odrůd Dukát a Havel. Nepředpokládal jsem, že přežije zimu ale on ji přežil a zjara vesele pokračoval v růstu. Jedná se o širokolistý paličak s šedozelými listy, které byly přibližně od poloviny délky svěšené dolů. Výška rostlin asi zhruba poloviční než u Dukátu a květní stvol se u něj objevil o dva týdny dříve, než u Dukátu. Včera jsem jej vyryl a musím říct, že jsem příjemně překvapený, viz. foto. Zná někdo název této odrůdy?
Prílohy
Jaká je to asi odrůda.JPG
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Dotaz na název odrůdy česneku.

07 Júl 2020, 20:17

Tady ve stáncích u silnice často prodávají česnek původem ze Španělska, Francie příp. Maďarska nebo Číny.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Dotaz na název odrůdy česneku.

07 Júl 2020, 20:43

Ještě jsem si vzpomněl, že v zimě jsem tento nebo velice podobný česnek viděl v prodejně potravin s vietnamským prodavačem. Název odrůdy u česneku nebyl, ale u země původu bylo napsáno Slovensko.

Dodatek ze dne 10.7. 2020 Včera jsem znovu hovořil s prodejcem, u kterého jsem vloni česnek koupil. Podle něj tento česnek pochází z maďarska, odtud prý česnek nejvíc nakupují. Dále mi řekl, že jej vloni sázelo více lidí a letos si jej většinou pochvalují.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Dotaz na název odrůdy česneku.

04 Nov 2020, 22:47

Připomíná mi to česneky skupiny Turban ("Turban group"), což jsou "weakly bolting" paličáky ranějšího charakteru, širokého listu, silnějšiho mramorování a typicky dvou řad stroužků.
Bývají domovem jižně od nás, časněji raší, což může být nevýhoda při tužší zimě.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dotaz na název odrůdy česneku.

05 Nov 2020, 08:58

Sadbový česnek stejného mramorování jsem před lety koupil na jaře ve výprodeji v Hornbachu pod názvem Knoblauch XXL. V sáčku byly jen 3 stroužky nebývalé velikosti. Zasadil jsem je, listy byly jiného tvaru a víc došeda - tak jak popisuješ - a v létě jsem sklidil palice se skutečně nebývale velikými stroužky. Ty vysazuji každý rok s ostatními na podzim, ale jejich velikost už nijak mimořádná není. Navíc skladovatelnost je spíš kratší. Možná se má sázet na jaře - svědčí pro to i to časné vyrašení.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Dotaz na název odrůdy česneku.

05 Nov 2020, 10:16

Ano, to bude ono. Květenství měla tvar turbanu. Dočetl jsem se, že odstraňování květenství nemá vliv na velikost palic. Zajímavá odrůda, v chuti jsme nepoznali rozdíl oproti našim, spotřebovali jsme nevysázené menší stroužky až do jara, takže skladovatelnost také dobrá. Vzhledem k ranosti odrůdy zkusím jarní výsadbu.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Dotaz na název odrůdy česneku.

05 Nov 2020, 15:27

https://www.ipk-gatersleben.de/en/geneb ... ollection/

Co se týká oblasti původu, tak Turbany patří do skupiny Pekinense. Nicméně rozšířeny jsou ve všech pěstitelských oblastech. Já zatím žádný nemám (tedy jeden klon pekinense jsem letos z IPK získal, tak uvidím, co mi vyroste)
Napísať odpoveď