Česnek

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Česnek

14 Júl 2023, 20:14

To nevyzera az tak zle. U mna tie kvitnuce nepaliciaky boli mensie.
Jožo ZA napísal:
14 Júl 2023, 17:24
Inak veľkosť strúčikov pre mňa nie je až taká podstatná. čo z toho, že ho musím pred vložením do lisu prekrojiť, keď už v marci má zelené klíčky.
Ak hladate trvanlivy nepaliciak, ktory nevybieha do kvetu, odporucam Japo 2 (kludne sadbovu vzorku poslem). Este stale miname minulorocnu urodu - aj ked uz ma klicky, stale este nie je na vyhodenie. Minuly rok som posielal sadbu adminovi Marekovi (kvas), ktory je tiez z okolia Ziliny. Mozno v blizkej dobe po zbere poreferuje, ci aj v chladnejsej oblasti pri Ziline sa dari Japo 2 pestovat.
Gabriela

IP:  35.218

Česnek

14 Júl 2023, 21:10

Já jsem zkoušela Japo a Benatcan, oboje mají dlouhou trvanlivost až do další sklizně, ale zůstala jsem u Benatcanu, u nás je preci jen větší, i když pořád je mnohem menší
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Česnek

14 Júl 2023, 21:21

Z hladiska velkosti mam presne opacnu skusenost - Benatcan ma mensie hlavicky nez Japo 2 a navyse viac strucikov, takze struciky su este mensie. Velkostne je Japo taky stred, beriem to ako dan za trvanlivost. Ale je to urcite lepsie nez velke struciky Vekanu, ktore ale vydrzia maximalne do Vianoc.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Česnek

18 Júl 2023, 16:50

Česnek si pěstuji každoročně. Poslední roky více, než jsem schopen s rodinou skonzumovat. Jak už to bývá, pořád přibývá kamarádů, kteří jsou naštvaní, že jim nějaký nenechám. Vyhovět všem však nejsem schopen. Pěstební postup jsem tu už uváděl. Rozhodující je důsledně střídat pozemky. Odrůd jsem vyzkoušel mnoho. Ponechal jsem si k pěstování jen ty odrůdy, které se mi v mých púodmínkách osvědčí. Dělám si positivní výběr, kdy to nejlepší si ponechám k výsadbě. Z nepaličáků mi zústává odrůda Štěpán. Jinak sázím paličáky. Oblíbené jsou u mne Havel, Lukan, Ivan, Dukát a snad nejlepší neznámá odrůda, pocházející se sběru na Kavkaze a uchovávána v genofondech v Olomouci, kterou jsem kdysi získal od ing. Kučery. Cibule má velmi velké, pozdnější paličák, šest stroužků v cibuli, ostrý, dlouhodobě slušný zdravotní stav. Dovolil bych si zapochybovat o pravdivosti tvrzení, že česnek nepotřebuje závlahu. U nás jsou poslední zimy beze sněhu i srážek. Takže na jaře zaleji, případně přihnojím dusíkem. Jinak hnědnou konečky nejstarších listů. Včasné odstraňování květních stvolů považuji za nutnost. Jinak je podstatně menší cibule. Problémy s houbovými chorobami nemám. Zlobí roztočík. Pomáhá po usušení skladovat v chladnu a suchu. Mořím Sulkou před výsadbou.
Minulý týden šly i poslední odrůdy ven. Žabkou okamžitě odstraním kořínky. Pokud u některé cibule na řezné táně zjistím zahnědnutí do podpůčí, špičkou to vyříznu, aby případná hniloba nepokračovala. Suším ve stínu pod střechou i s natí. Tu odstraním po usušení..
Prílohy
2. Lukan..JPG
3. Štěpán..JPG
4. Kavkazský..JPG
5. Sušení česneku..JPG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Česnek

18 Júl 2023, 17:25

Vím, že je to nepěkná vlastnost, ale závidím a to moc.
Historické okénko:
Matka kdysi žádnou česnekovou plantáž neměla, jen takovou větší zahrádku, ale i tak bylo mnoho přebytků. Tak jsem je nosil do do práce na prodej.
A tam byl jeden "konkurent". Odněkud z Hané. Jestli překupník, ale asi ano, pěstitel asi ne, když pracoval v Ostravě.
Ale na ty její česneky neměl. Největší zájem byl o ten její. I když to množství bylo v porovnání s tím "prodejcem" jako kapka v moři.
*
Pak jsem to po ni zkoušel i já. Myslím, že stejně jako ona. Bohužel výsledky byly žalostné.
No asi komu "není shůry dáno..."
*
A pak jsem to zkoušel i v jiné oblasti. Ve Valašském království. A výsledky byly ještě horší.
A to kousek, cca 1km ode mně si jeden polozemědělec založil v polích česnekovou plantáž. A za jednu prodanou sklízeň si pořídil starší traktor nebo auto. Teď už přesně nevím.

Teď už česnek nepěstuje. Věnuje se skotu. Ale myslím, že tehdy mu to hodně pomohlo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Česnek

18 Júl 2023, 19:11

přasličák napísal:
18 Júl 2023, 16:50
Česnek si pěstuji každoročně. Poslední roky více, než jsem schopen s rodinou skonzumovat. Jak už to bývá, pořád přibývá kamarádů, kteří jsou naštvaní, že jim nějaký nenechám. Vyhovět všem však nejsem schopen. Pěstební postup jsem tu už uváděl. Rozhodující je důsledně střídat pozemky. Odrůd jsem vyzkoušel mnoho. Ponechal jsem si k pěstování jen ty odrůdy, které se mi v mých púodmínkách osvědčí. Dělám si positivní výběr, kdy to nejlepší si ponechám k výsadbě. Z nepaličáků mi zústává odrůda Štěpán. Jinak sázím paličáky. Oblíbené jsou u mne Havel, Lukan, Ivan, Dukát a snad nejlepší neznámá odrůda, pocházející se sběru na Kavkaze a uchovávána v genofondech v Olomouci, kterou jsem kdysi získal od ing. Kučery. Cibule má velmi velké, pozdnější paličák, šest stroužků v cibuli, ostrý, dlouhodobě slušný zdravotní stav. Dovolil bych si zapochybovat o pravdivosti tvrzení, že česnek nepotřebuje závlahu. U nás jsou poslední zimy beze sněhu i srážek. Takže na jaře zaleji, případně přihnojím dusíkem. Jinak hnědnou konečky nejstarších listů. Včasné odstraňování květních stvolů považuji za nutnost. Jinak je podstatně menší cibule. Problémy s houbovými chorobami nemám. Zlobí roztočík. Pomáhá po usušení skladovat v chladnu a suchu. Mořím Sulkou před výsadbou.
Minulý týden šly i poslední odrůdy ven. Žabkou okamžitě odstraním kořínky. Pokud u některé cibule na řezné táně zjistím zahnědnutí do podpůčí, špičkou to vyříznu, aby případná hniloba nepokračovala. Suším ve stínu pod střechou i s natí. Tu odstraním po usušení..
Jen tak že zvědavosti....kolik tak stroužků sazite? Havel u mě taky nejlepší, ikdyz ani Ivan a Dukát minulé roky...vcelku solidní úroda.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Česnek

19 Júl 2023, 08:05

Tak na stroužky to nepočítám. Ale asi 5 kg sadby.
palo-62

IP:  171.130

Česnek

20 Júl 2023, 09:20

Čiže 5 kg je asi 550 až 600 strúčkov. Lukan na prvom obrázku je fakt paličiak?
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

20 Júl 2023, 18:07

Odrůda Lukan je nepaličák, alespoň dle popisu šlechtitele https://www.cesnek.cz/odruda-lukan
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Česnek

20 Júl 2023, 23:09

PepaS napísal:
20 Júl 2023, 18:07
Odrůda Lukan je nepaličák, alespoň dle popisu šlechtitele https://www.cesnek.cz/odruda-lukan
Já se přiznám, že s těma paličákama a nepaličákama v tom mám trochu hokej. Všechny česneky, včetně nepaličáků mi vyženou palici s květními stvoly, které odstřihávám. Pár jich nechám a jak se napřímí, sklízím. Stejně tak mi uniká, jaký smysl to dělení má. Cožpak se paličáky jindy sklízejí než nepaličáky, jinak skladují nebo jinak chutnají?
Napísať odpoveď