Česnek

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

21 Nov 2022, 16:04

Rozhodně 10 ing Kozáků. Možná působím jako jeho obhájce, ač jím rozhodně být nechci, ale při množství a počtu odrůd / asi 16/, které prodává není v jeho silách to vypěstovat. On hlavně šlechtí . Letos zkouším jeho dvě nové odrůdy Janko a Rusínka. Myslím , že to by měla být jeho hlavní náplň práce. No a množení česneku pro prodej dává dál smluvním pěstitelům z různých koutů republiky, protože se může stát, že v některém místě se prostě neurodí. On sám tato místa navštěvuje a dohlíží na způsob pěstování. Už to, že se nebojí toto vše prodávat pod svým jménem svědčí o kvalitě prodávaného materiálu. Ačkoliv i zde se občas něco nepovede. Ale to všem pěstitelům. Vždy je možno česnek, který se mi nelíbí vrátit. Jisté úskalí vidím , pokud kupujete jeho odrůdy od dalších přeprodejců.
Tam již mohou působit vlivy špatného zacházení. Já vždy objednávám přímo na jejich stránkách a pouze jedenkrát jsem byl nespokojen. Poslali mi moc velké cibule pouze se třemi stroužky v cibuli.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Česnek

21 Nov 2022, 16:21

Co jsem kdy u p. Kozáka objednával, tak zatím nikdy žádný problém nenastal.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Česnek

21 Nov 2022, 18:32

Určite to nie je žiadny hejt. Je to taká istá debata ako debata o tom, v ktorej škôlke kúpiť výpestky stromov.
To, že pán Kozák je trochu arogantný, to je len na okraj. To, že na produkciu má subdodávateľov, to je čisto jeho vec, jeho business plán. Áno, je to od nás neetické, pretože pán o tejto debate pravdepodobne nevie a nemôže sa obhájiť.
To, čo pánovi Kozákovi treba uznať, je marketing. Webová stránka, promo... Keď idete kupovať, máte pocit že idete kupovať BMWéčka, alebo Mercedesy. Lenže stáva sa, že dostanete Trabantíky. A o tom tu niektorí píšeme. Určite to nie je pravidlo, ale stáva sa to.
Takisto z výpestkami z niektorých škôlok nie je spokojnosť, ale za hejt sa to neoznačí. Nechápem prečo pri cesnaku áno. Podľa mňa je to normálna debata o tom, kde nakúpiť sadbu. V tomto prípade sú skúsenosti rôzne. Aj pozitívne, aj negatívne. R.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Česnek

21 Nov 2022, 18:52

Neregistrovaný napísal:
21 Nov 2022, 18:32
Určite to nie je žiadny hejt...
...Podľa mňa je to normálna debata o tom, kde nakúpiť sadbu. V tomto prípade sú skúsenosti rôzne. Aj pozitívne, aj negatívne. R.
Uznávam - ten výraz ktorý som použil ("...nehejtuje...") nebol vhodný.
Vašim argumentom rozumiem. Na druhej strane - niektorí tu uvádzajú opačnú skúsenosť, ako je tá Vaša...

Chcel som v podstate povedať toto: Podľa mňa je pozitívne, ak niekto šľachtí nové odrody a predáva sadzbu cesnaku. Určite je to prospešnejšie, ako nespraviť v tomto smere nič.
Rozširujú sa tým možnosti výberu pre amatérskych pestovateľov. Tí majú pochopiteľne možnosť zariadiť sa podľa svojej spokojnosti alebo nespokojnosti.
V živote je máločo iba čierne alebo iba biele. Myslím, že to platí aj v prípade pána Kozáka.
(Tým samozrejme v žiadnom prípade nespochybňujem Vaše právo prezentovať svoje "čierne" skúsenosti s ním). IH
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

21 Nov 2022, 19:18

Ani černé, ani bílé , ale takové jaké je. Toto forum je o zkušenostech a k tomu patří pozitiva i negativa. Pana Kozáka osobně neznám, takže nemohu posoudit jeho jednání. Pro mne ale je směrodatné , že udělal mezi zahrádkáři česnekovou osvětu a celou dobu na svých stránkách v diskusi trpělivě radí všem dotazujícím i když se dotazy každoročně hodně opakují. Pro mne jsou rozhodující činy a ne slova.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Česnek

21 Nov 2022, 20:15

Aby som len neprudil, tak dám aj jeden typ.
Na jeseň 2019 ma v Jednote zaujal pekný cesnak nepaličák. Na prepravke bola aj adresa pestovateľa - samostatne hospodáriaceho roľníka - niekde z okolia Komárna tuším. Tak som si povedal, že vyskúšam.
Po troch rokoch sa stal základom môjho sortimentu, mám v zemi z neho 1500 strúčkov. Má veľmi dobrú skladovateľnosť, kľudne do mája. Veľké cesnaky a veľké strúčky, príjemnú stredne ostrú až ostrú chuť.
Akurát minulý týždeň som tú istú odrodu zazrel v Bille. Slovenský pôvod, veľké cesnaky, veľké strúčky, nepaličák, jemne do ružova, 100% zdravotný stav.
Ak niekto ešte nemá posadené, vrele doporučujem.
Viem, že sa niektorí na takúto necertifikovanú sadbu pozerajú skrze prsty. Ale toto je oproti niektorej certifikovanej sadbe nebe a dudy. R.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Česnek

22 Nov 2022, 06:53

To, že Ing. Kozák šlechtí česnek je jistě chvályhodné, bohužel však taky zodpovídá za to, co prodává a má si to kontrolovat a ne zkoušet, co zákazník ještě snese. Pak má negativní zpětnou vazbu. Rozhodně sadbový česnek musí být zdravý a odpovídající velikost 1.třídy. U nás se dříve česnek pěstoval v družstvu ve velkém a taky vykupoval od malopěstitelů a na velikost a kvalitu vždy někdo dohlížel. A doma si jako dítě pamatuji, že jsme používali šablonu na třídění velikosti. A tak by to mělo být všude. Dobrý nápad, vývoj, výroba, kontrola kvality, spokojený spotřebitel. A na závěr, na reklamaci mi pan Kozák vůbec nereagoval. :(
M.H
Príspevky: 1768
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Česnek

22 Nov 2022, 11:18

Česnek nesjíždí z výrobní linky. Když se urodil drobný (třeba měli sucho) tak mají 10% prodat jako 1.třídní sadbu a zbytek rozdat na konzum jako drobák a tím rovnou zkrachovat? Oni potřebují prodat všechnu sadbu, vždyť toho mají tuny.

Ten Vekan od Kozáka sadím 10 let a je pořád stejný velký, vůbec nedegeneruje, až na to sesychání z roztočů, takže se s ním rozloučím a novou sadbu už kupovat nebudu nemá to smysl. U jiných odrůd nevím jak často se musí obměňovat sadba. Brambory točím na stejném záhoně taky několik let a jsou stále velké, možná čím dál větší... přibývá hnojení, degenerace se nedostavuje.
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

22 Nov 2022, 12:38

Minimální velikost sadby česneku upravuje Vyhláška 129/2012 Sb. (o podrobnostech uvádění osiva a sadby pěstovaných rostlin do oběhu). Ta stanovuje, že česneková sadba paličáků musí mít minimální příčný průměr 35 mm a sadba nepaličáků 30 mm. Ještě se mi nestalo, že by přišla sadba takto drobná. Spíš mám s nimi problém opačný. Interně vím, že všichni dodavatelé sadby se snaží nejít pod 40 mm . Na reklamaci mi vždy odpověděli.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Česnek

22 Nov 2022, 12:40

Asi málokdo si dovolí v tomto oboru nějaké "šméčko". Spadá to pod Zákon o uvádění do oběhu osiva a sadby, kde to dozoruje příslušná instituce (ÚKZÚZ), vč. zdravotního stavu.
Napísať odpoveď