Česnek

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
IvaP
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Česnek

03 Nov 2020, 10:00

Petr z H. napísal:
02 Nov 2020, 16:17

No právě! Rozhodně není čas na výsadbu, když teplota půdy je stále ještě kolem 11 °C!

Já tedy nikdy teplotu půdy neměřím, normálně sázím do dušiček, v minulých letech i v kraťasech. A česnek se vždy vydařil, bez chorob a škůdců. Jen letos ho nemám v zemi, protože leje každý den. Snad se podaří o víkendu, ale bude to opruz, sázet do bláta.
Zase to moc nepřehánějte, pokud se občas stane, že někde zapomenu česnek, tak vyroste sám bez ohledu na "optimální" teplotu ;)
U Přerova, 270 m.n.m.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Česnek

03 Nov 2020, 12:31

V knize Naše Zahrada (J. Kutina a kolektiv r.1968) se píše " vysazovat nejpozději do konce září". V knize 1000 dobrých rad zahrádkářům ( R. Šrot r.1987) se píše " vysazujeme od září do poloviny října". Potom přišel J.Kozák s tvrzením "sázet co nejpozději, ideálně když jeden den zasázíme a druhý den zamrzne" a odvolává se přitom na zkušenosti ze zahraničí. Osobně jsem všechny tyto termíny vyzkoušel a nemohu tvrdit, že bych pozoroval nějaké výrazné rozdíly v hmotnosti a zdravotním stavu sklizeného česneku. Moje vysvětlení pro doporučovanou pozdní výsadbu je takové, že strojní sázení a sklizeň u velkopěstitelů, způsobuje četná mechanická poškození stroužků. Pokud se poškozené stroužky použijí k sázení, jsou snadno napadnutelné Fuzáriovou hnilobou. Při opatrné zahrádkářské ruční sklizni dochází k poškození stroužků vyjímečně a poškozené stroužky se obvykle zpracují v kuchyni. Z tohoto důvodu se zahrádkář používající vlastní nepoškozenou sadbu, nemusí Fusáriové hniloby tolik obávat jako velkopěstitelé a může vysazovat mnohem dříve, než jsou doporučení velkopěstitelů..
Poslední roky jsem se s termínem výsadby ustálil na konci října, plus minus 1-2 týdny. Vycházím mimo jiné z toho, že tříměsíční vegetační klid od sklizně do výsadby, je optimální doba, daná rostlinám geneticky.
IvaP
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Česnek

03 Nov 2020, 15:13

Tak on pan Kozák navykládal v rámci PR svého byznysu spousty blbostí... Třeba to, že žádný česnek se nevyrovná jeho českému ;) . Sázím pár let nějaký španělský z marketu - pálí jak čert, nekazí se, choroby nemá...
U Přerova, 270 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Česnek

03 Nov 2020, 17:24

Tak letos je půda velmi vlhká a jsou nadprůměrné teploty. Za těchto podmínek bych se bál, že česnek vyleze ještě před zimou. Sázet budu jako poslední roky někdy po Martinovi.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Česnek

03 Nov 2020, 18:00

Ja mám porýľované a dnes som kúpil Sulku.Samozrejme je mokro a nedá sa sadiť.Zajtra má znova niečo spadnúť a dúfam, že sú to posledné zrážky na nejaký čas.Aj trávnik mimo toho je veľmi nasiaknutý.Má byť potom chladnejšie, tak ak sa podarí to dobre oviať, tak by som ten cesnak zasadil.Mám nejaký No name paličiak už niekoľko rokov.Tento rok to bol podpriemer, ale doteraz som bol dosť spokojný s úrodami.Chcel som dnes aj kúpiť niečo iné ale bol už iba nepaličiak Štepán.Máte s ním nejaké skúsenosti?
IvaP
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Česnek

03 Nov 2020, 18:56

Petr z H. napísal:
03 Nov 2020, 17:24
Tak letos je půda velmi vlhká a jsou nadprůměrné teploty. Za těchto podmínek bych se bál, že česnek vyleze ještě před zimou. Sázet budu jako poslední roky někdy po Martinovi.
Nikdy mi nevylezl, a to kolikrát ještě byly teploty přes 15 stupňů.
U Přerova, 270 m.n.m.
IvaP
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Česnek

03 Nov 2020, 18:59

paraji napísal:
03 Nov 2020, 18:00
Ja mám porýľované a dnes som kúpil Sulku.Samozrejme je mokro a nedá sa sadiť.Zajtra má znova niečo spadnúť a dúfam, že sú to posledné zrážky na nejaký čas.Aj trávnik mimo toho je veľmi nasiaknutý.Má byť potom chladnejšie, tak ak sa podarí to dobre oviať, tak by som ten cesnak zasadil.Mám nejaký No name paličiak už niekoľko rokov.Tento rok to bol podpriemer, ale doteraz som bol dosť spokojný s úrodami.Chcel som dnes aj kúpiť niečo iné ale bol už iba nepaličiak Štepán.Máte s ním nejaké skúsenosti?
Šunt, nenarostl ani na polovinu velikosti sadbového, stroužky jak nehet na malíčku.
U Přerova, 270 m.n.m.
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Česnek

03 Nov 2020, 19:14

No ostal im jediný a celkom dosť.Mali ešte odrody Ivan a Karel IV. ale vypredané.Možno to odpovedá tej kvalite...
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Česnek

03 Nov 2020, 19:55

A nahodou neviete ci aj ozimna cibula sadzacka ma nejake pravidlo o teplote kedy sadit?
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Česnek

03 Nov 2020, 20:00

Budem ju sadiť iba druhým rokom a to spolu s cesnakom.Tohtoročná prvá úroda bola super.
Napísať odpoveď