Česnek

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

08 Dec 2022, 15:15

Mohl byste ještě přidat datum tohoto příspěvku. Zajímala by mne reakce ing. Kozáka.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Česnek

08 Dec 2022, 17:01

Môžem sa s názorom toho pána celkom stotožniť. Pestujem cesnak skoro dve dekády a tiež som vyskúšal kadečo. Zo začiatku som nič nevedel, len to, že sa sadí na jeseň. A tak som posadil koncom septembra a úroda bola dobrá. Neskôr som tiež niekde natrafil na tú "dobrú radu" sadiť až tesne pred mrazom, a úroda bola mizerná. Teraz sadím okolo dušičiek, koncom októbra alebo najneskôr začiatkom novembra. Cesnak potrebuje aspoň 2-3 týždne pred zamrznutím, ideálne mesiac, aby sa poriadne zakorenil.
Neviem kde sa vzal ten blud, sadiť tesne pred zamrznutím. Hej zbavíte sa tým fuzária, ale celkom iste sa tým zbavíte aj dobrej úrody. Je to ako sadiť na jar, pretože cez zimu tam ten cesnak len leží. A všetci vieme, že jarná výsadba znižuje výnos.
Názor pána Kozáka ma vôbec nezaujíma. Dokonca, ak by som chcel konšpirovať, tak si myslím, že jemu to vyhovuje. Kúpte si sadbu, posaďte tesne pred mrazom, nič sa vám neurodí, na rok kúpite sadbu znova. R.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Česnek

08 Dec 2022, 17:08

Nemáte někdo zkušenost s Olomouckým paličakem?
Lze zakoupit jen ve formě pacibulek.

https://permaseminka.cz/allium-rod-cesn ... jMQAvD_BwE
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Česnek

08 Dec 2022, 17:47

PepaS napísal:
08 Dec 2022, 15:15
Mohl byste ještě přidat datum tohoto příspěvku. Zajímala by mne reakce ing. Kozáka.
Reakce s datumy byly tyto:
Zařazeno: Pěstování česneku, Zkušenosti pěstitelů

18. 9. 2018 14:48 Vlastimil Mitiska
Je velká škoda, že Vaše cenné mnohaleté poznatky, s největší pravděpodobností smažou. Děkuji Vám za ně.

21. 9. 2018 8:55 Jan Kozák ml.
U nás zkušenosti pěstitelů nemažeme. Vážíme si jich. Sebelepší návod totiž nemůže pokrýt všechny podmínky, v nichž je česnek pěstován. (Velkou část příspěvků se zkušenostmi pěstitelů lze najít na adrese cesnek.cz/kategorie-zkusenosti-pestitelu.)
S mnohem menším nadšením vidíme příspěvky, v nichž nás pisatelé neustále viní z nějakého mazání. Na začátku existence zdejší diskuse jsme se rozhodli, že příspěvky odstraňovat nebudeme, a proto zdejší systém ani neumožňuje příspěvky mazat. Sám se můžete přesvědčit, že v diskusi zůstávají všechny texty – pozitivní i negativní. Prosím zvažte, zda váš boj nebude užitečnější jinde.

18. 9. 2018 16:31 Martin Lokaj
Tiež som rád, že sa niekto podelil o iné rady, ešte by ma zaujímalo, či ste zaznamenali veľké rozdiely medzi malými, strednými a veľkými strúčikmi. Taktiež by som najradšej nemoril ale po skúsenosti z minulého roka kde mi sadbu napadol vlnovnik som to nechcel riskovať. A skumali aj rozdiely v ručnej výsadbe a strojovej. A ja osobne si rád prečítam aj ďalšie poznatky.

19. 9. 2018 9:35 Klimo Radek
Nevím, já koupil jednou, sadím stále dokola a jsem pořád maximálně spokojen.

26. 9. 2018 16:45 Pavel Dohnal
Takové zkušenosti už můžete vydávat knižně. Bez urážky. Určitě zkoušet, o tom přece ten náš koníček je!! K těm termínům výsadby ještě budu psát samostatný dotaz, mám taky podobné zážitky.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

08 Dec 2022, 18:04

Děkuji
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Česnek

08 Dec 2022, 22:47

Se Sulkou musím taky potvrdit, že snižuje velikost česneku. Mořením jsem roztoče stejně nezlikvidoval, tudíž už nemořím. Asi dochází k popálení rašících kořenů.

Termín výsadby - dříve posázený česnek má tedy větší kořen, ale není to případ podprůměrné až průměrní sadby, kdy kořen hraje hlavní roli aby vůbec z chcípáků něco narostlo ? Toto nemám přesně ověřené, sázím až když je čas, spíše později 11-12 měsíc, ale mám tušení, že když se vyberou největší stroužky na sadbu, tak na jaře rostou silné tlusté výhony ... u takto silné sadby bude vliv dřívějšího zakořenění možná zanedbatelný ?
Neregistrovaný

IP:  11.241

Česnek

09 Dec 2022, 07:44

Asi áno. Možno by som to trochu rajonizoval. Na juhu, kde zima je veľmi mierna, môže cesnak zakoreňovať aj cez zimu. Tam neskoré sadenie tak nevadí. Dokonca mám kamaráta, ktorý sadil v januári a cesnak mal pekný (pri Trnave).
Ja žijem na severe, kde je zima ešte "poriadna". Tu sa mi neskoré sadenie rozhodne neosvedčilo. Pôda tu zamŕza na 2-3 mesiace. Preto cesnak potrebuje čas na zakorenenie pred príchodom zimy.
No a rozhodne veľké strúčky, to je istota. Malé strúčky, to je lotéria a niekedy aj zbytočná robota. R.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Česnek

09 Dec 2022, 09:27

Podle mě víc záleží na průběhu počasí než na termínu výsadby, viz letošní sucho. Sklidil jsem o 1/3 menší česnek než loni, kdy hodně pršelo, při zhruba stejném termínu výsadby.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Česnek

11 Dec 2022, 13:59

Že pozdní výsadba snižuje výnos je zajímavá myšlenka, hodná ověření. Obávám se ale, že bez srovnávací výsadby (stejný záhon, stejná odrůda, různá doba..) to není objektivně prokazatelné. Vždy záleží na průběhu sezony a řadě faktorů. Možná to příští rok zkusím. Pravda je, že zapomenuté hlavičky česneku mají do zimy i 20 cm vysokou nať a v příštím roce jsou zpravidla zdravé a velké, přestože rostou opakovaně na stejném záhoně a hustě vedle sebe?!
Nechci stranit Kozákovi ani odpůrcům, tak jen pár mých postřehů. Cca před 12 lety jsem nakoupil řadu odrůd od Kozáka, začal na panenské, ale těžké půdě. Během pár sezon jsem měl háďátko a fusárium. Začal jsem aplikovat chemii, střídat důsledně půdu, zlehčovat pískem, redukovat zálivku. Moření před výsadbou buď Gliorex, nebo Sulka, případně fungicid. Maximálně pozdní výsadba (jednou jsem dělal díry železem do zmrzlé půdy :shock: ). co měsíc ledek vápenatý nebo síran amonný. Nakoupil jsem odrůdy jiného výrobce s většími stroužky (Dukát, Unikát, Karel IV, Václav, Štěpán). Nemám rád loupání malých (viz foto fialový Kozák a bílý SEMO nebo Moravoseed). 2x mi česnek zredukovala silná rez. Sázím další pojistný záhon v Beskydech pro případ neúrody. Český česnek mám dnes namixovaný, sadbu vlastní. Loni jsem dostal obří cibule španělského česneku, tak jsem je nasadil. Vzešel o měsíc dříve a o měsíc dříve dozrál, velikost palic jen srovnatelná, velikost stroužků nevyrovnaná.
Prílohy
cesnek_182919(2.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Česnek

11 Dec 2022, 19:25

Daník napísal:
11 Dec 2022, 13:59
Že pozdní výsadba snižuje výnos je zajímavá myšlenka, hodná ověření. Obávám se ale, že bez srovnávací výsadby (stejný záhon, stejná odrůda, různá doba..) to není objektivně prokazatelné. Vždy záleží na průběhu sezony a řadě faktorů. Možná to příští rok zkusím. Pravda je, že zapomenuté hlavičky česneku mají do zimy i 20 cm vysokou nať a v příštím roce jsou zpravidla zdravé a velké, přestože rostou opakovaně na stejném záhoně a hustě vedle sebe?!
Nechci stranit Kozákovi ani odpůrcům, tak jen pár mých postřehů. Cca před 12 lety jsem nakoupil řadu odrůd od Kozáka, začal na panenské, ale těžké půdě. Během pár sezon jsem měl háďátko a fusárium. Začal jsem aplikovat chemii, střídat důsledně půdu, zlehčovat pískem, redukovat zálivku. Moření před výsadbou buď Gliorex, nebo Sulka, případně fungicid. Maximálně pozdní výsadba (jednou jsem dělal díry železem do zmrzlé půdy :shock: ). co měsíc ledek vápenatý nebo síran amonný. Nakoupil jsem odrůdy jiného výrobce s většími stroužky (Dukát, Unikát, Karel IV, Václav, Štěpán). Nemám rád loupání malých (viz foto fialový Kozák a bílý SEMO nebo Moravoseed). 2x mi česnek zredukovala silná rez. Sázím další pojistný záhon v Beskydech pro případ neúrody. Český česnek mám dnes namixovaný, sadbu vlastní. Loni jsem dostal obří cibule španělského česneku, tak jsem je nasadil. Vzešel o měsíc dříve a o měsíc dříve dozrál, velikost palic jen srovnatelná, velikost stroužků nevyrovnaná.

Mám s moravskými česneky (Dukát, Unikát, Karel IV.) lepší zkušenost než se všemi Kozákovými (všechny jsem teda nevyzkoušel). Největší, nenáročný na pěstování a velmi dobře skladovatelný je Dukát. Má jen jednu nevýhodu. V palici jsou jen 4 stroužky, takže na výsadbu padne 25% úrody.
Napísať odpoveď