Česnek

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
Neregistrovaný

IP:  11.241

Česnek

18 Nov 2022, 17:56

Chápem, že Kozák je niečo ako "český národný česnekový superhrdina" a že ho budete obhajovať až do skončenia sveta. Aj názvy niektorých odrôd odkazujú na určitú českú národnú hrdosť. Námietky od nejakého drzého slováka sa samozrejme stretnú z nevôľou.
Popisujem ale svoju skúsenosť. Výnos bol u mnoho odrôd veľmi slabý. Aký aj mohol byť u takých mini cesnačkov, ktoré došli ako "sadba". U niektorých, napr. toho Vekana bola chuť zcela nevyhovujúca, bol tam nejaký hnusný zemito-plesnivý tón v chuti. Sorry, mám gurmánsku papuľu a hocičo nezjem.
Kamaráti pestujú 0,5 ha cesnaku asi 15 rokov. Poznajú Kozáka osobne. Keď som sa na ňho pýtal tvárili sa veľmi kyslo. Odpoveď nebudem ani reprodukovať, ale rozhodne sa nedá hovoriť o pozitívnom prístupe.
Nuže, ako vidno, skúsenosti sú rôzne. R.
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

18 Nov 2022, 18:26

Nevím jestli superhrdina , to nedokážu posoudit, ale je významným šlechtitelem a díky němu a jeho osvětě se rozběhlo větší pěstování v domácích podmínkách, kdy jsme byli znechuceni kvalitou česneku z Číny , který prodávaly obchody. Za to mu patří díky. I mě dodal špatnou sadbu. Další roky bylo vše v pořádku. Ještě k těm jménům odrůd. Ing. Kozák má velkou rodinu a jména odrůd jsou na počest jmen jeho dětí. Pouze Havel je jiný, ten je na počest našeho prvního presidenta po 89 tém. Osobně si myslím , že by ho měl přejmenovat :D . Ještě poznámka, Havel se původně jmenoval LAN.
Naposledy upravil/-a PepaS v 19 Nov 2022, 16:36, upravené celkom 1 krát.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Česnek

18 Nov 2022, 18:39

Jarda UH napísal:
18 Nov 2022, 16:47
........ Dnes mi přišel Málinský křen, snad nebudu zklamán.
S křenem jsem měl potíž do té doby, než jsem zasadil kousek rašícího kořene, který prodávali ve slevě v Billa (země původu Maďarsko). Od té doby mám opačný problém, jak omezit jeho bujné rozšiřování. Sklízím běžně silné 30-40 cm dlouhé rovné kořeny, hladké, téměř bez postraních kořínků.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Česnek

18 Nov 2022, 20:58

PepaS napísal:
18 Nov 2022, 18:26
Pouze Havel je jiný, ten je na počest našeho prvního presidenta po 89 tém. Osobně si myslím , že by ho měl přejmenovat :D . Ještě poznámka, Havel se původně jmenoval LAN.
Amen. Taky jsem silně proti tomu jménu :thumbup:
M.H
Príspevky: 1800
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Česnek

18 Nov 2022, 21:34

Neregistrovaný napísal:
18 Nov 2022, 17:56
Chápem, že Kozák je niečo ako "český národný česnekový superhrdina" a že ho budete obhajovať až do skončenia sveta. Aj názvy niektorých odrôd odkazujú na určitú českú národnú hrdosť. Námietky od nejakého drzého slováka sa samozrejme stretnú z nevôľou.
Popisujem ale svoju skúsenosť. Výnos bol u mnoho odrôd veľmi slabý. Aký aj mohol byť u takých mini cesnačkov, ktoré došli ako "sadba". U niektorých, napr. toho Vekana bola chuť zcela nevyhovujúca, bol tam nejaký hnusný zemito-plesnivý tón v chuti. Sorry, mám gurmánsku papuľu a hocičo nezjem.
Kamaráti pestujú 0,5 ha cesnaku asi 15 rokov. Poznajú Kozáka osobne. Keď som sa na ňho pýtal tvárili sa veľmi kyslo. Odpoveď nebudem ani reprodukovať, ale rozhodne sa nedá hovoriť o pozitívnom prístupe.
Nuže, ako vidno, skúsenosti sú rôzne. R.
Z malých stroužků vyroste převážně malý česnek, i když Kozák trvrdil něco jiného, ale on potřebuje sadbu prodat, jeho odpovědi jsou proto takticky nejednoznačné. Proto z koupené sadby je třeba vypěstovat další rok sadbu vlastní - u ní pak vybrat jen výběrové největší nejtěžší stroužky a ty malé a střední vyřadit na jídlo. Na jaře taková sadba vzchází silně a rychle. S bramborama je to stejné, střední brambory už nesadím, jen ty velké, proto nerad kupuju sadbu dokud mám vlastní.

S chutí Vekanu jste to trefil, má zemitou chuť, někomu třeba vyhovuje. Plesnivou chuť jsem si nevšiml, to mohlo vzniknout skladováním.
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

18 Nov 2022, 22:48

Souhlas, k výsadbě je třeba použít pěkné velké stroužky. Ano ing. Kozák propaguje sázení malých stroužků, ale již nedodá, zda by to co vyroste, chtěl loupat v kuchyni. ;)
IvaP
Príspevky: 822
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Česnek

21 Nov 2022, 10:07

Jarda UH napísal:
18 Nov 2022, 16:47
Od Kozáka jsem objednal před lety asi 10 odrůd a to bylo taky naposled. Styděl bych se za takový sadbový česnek, navíc napadený. Vrátil jsem se k místním pěstitelům a nelituji. Doporučuji malopěstitele z Dolního Němčí, Nivnice, Bánova. Dnes mi přišel Málinský křen, snad nebudu zklamán.
Také jsem viděla, co se prodává jako sadba od Kozáka :? . Prodejce říkal, že s Kozákem měl "čest" osobně - prý arogantní nesympatický člověk, který jde jen po penězích (řekl to samozřejmě míň uhlazeně). A tu sadbu nepěstuje sám, ale kupuje od jiných a přeprodává.
U Přerova, 270 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Česnek

21 Nov 2022, 10:53

IvaP napísal:
21 Nov 2022, 10:07
Jarda UH napísal:
18 Nov 2022, 16:47
Od Kozáka jsem objednal před lety asi 10 odrůd a to bylo taky naposled. Styděl bych se za takový sadbový česnek, navíc napadený. Vrátil jsem se k místním pěstitelům a nelituji. Doporučuji malopěstitele z Dolního Němčí, Nivnice, Bánova. Dnes mi přišel Málinský křen, snad nebudu zklamán.
Také jsem viděla, co se prodává jako sadba od Kozáka :? . Prodejce říkal, že s Kozákem měl "čest" osobně - prý arogantní nesympatický člověk, který jde jen po penězích (řekl to samozřejmě míň uhlazeně). A tu sadbu nepěstuje sám, ale kupuje od jiných a přeprodává.
Áno, to je presne osobná skúsenosť aj mojich kamarátov. Nechcel som to napísať tak otvorene, ale je to tak. Vraj v cesnakárskych kruhoch veľmi neobľúbená arogantná postavička. Pán "šľachtiteľ", ktorý na množenie sadby používa subdodávateľov. R.
kvas
Príspevky: 586
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Česnek

21 Nov 2022, 12:34

Nechcem sa tu p. Kozaka zastavat a ani hanit, ale mam od neho taky letak, ku ktoremu som pravdepodobne prisiel na Agrokomplexe, alebo nejakou inou cestou, to je jedno. Tam sa pisalo, ze tie jeho odrody pestuju nejaki zazmluvneni pestovatelia a on "len slachti" cesnak. Co mi pride ako uplne normalne a v podstate win-win situacia. Kozak sa stara o slachtenie cesnaku a pestovatel pestuje vyslachtene odrody, cast preda jeden a cast druhy. Keby som ja slachtil cesnak, robim to rovnako, verim, ze slachtitel ma dost roboty v "labaku/kancelarii" a nie este chodit "okopavat" na pole - velmi jednoducho povedane, nieco ako architekt vs robotnici na stavbe.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Česnek

21 Nov 2022, 14:54

Neregistrovaný napísal:
21 Nov 2022, 10:53
IvaP napísal:
21 Nov 2022, 10:07
Jarda UH napísal:
18 Nov 2022, 16:47
Od Kozáka jsem objednal před lety asi 10 odrůd a to bylo taky naposled. Styděl bych se za takový sadbový česnek, navíc napadený. Vrátil jsem se k místním pěstitelům a nelituji. Doporučuji malopěstitele z Dolního Němčí, Nivnice, Bánova. Dnes mi přišel Málinský křen, snad nebudu zklamán.
Také jsem viděla, co se prodává jako sadba od Kozáka :? . Prodejce říkal, že s Kozákem měl "čest" osobně - prý arogantní nesympatický člověk, který jde jen po penězích (řekl to samozřejmě míň uhlazeně). A tu sadbu nepěstuje sám, ale kupuje od jiných a přeprodává.
Áno, to je presne osobná skúsenosť aj mojich kamarátov. Nechcel som to napísať tak otvorene, ale je to tak. Vraj v cesnakárskych kruhoch veľmi neobľúbená arogantná postavička. Pán "šľachtiteľ", ktorý na množenie sadby používa subdodávateľov. R.
kvas napísal:
21 Nov 2022, 12:34
Nechcem sa tu p. Kozaka zastavat a ani hanit, ale mam od neho taky letak, ku ktoremu som pravdepodobne prisiel na Agrokomplexe, alebo nejakou inou cestou, to je jedno. Tam sa pisalo, ze tie jeho odrody pestuju nejaky zazmluvneni pestovatelia a on "len slachti" cesnak. Co mi pride ako uplne normalne a v podstate win-win situacia. Kozak sa stara o slachtenie cesnaku a pestovatel pestuje vyslachtene odrody, cast preda jeden a cast druhy. Keby som ja slachtil cesnak, robim to rovnako, verim, ze slachtitel ma dost roboty v "labaku/kancelarii" a nie este chodit "okopavat" na pole - velmi jednoducho povedane, nieco ako architekt vs robotnici na stavbe.
Zdá sa, že najlepšie je v našich 'krajinkách' nič nerobiť.
Nedajbože ešte byť úspešný...
Potom máte pokoj, nikto vás nehejtuje, nikto nie je nespokojný. Dolce vita.
Pána Kozáka nepoznám, ani jeho odrody. Napriek tomu sa pýtam: je lepšie mať 10 Kozákov, alebo žiadneho Kozáka ? IH
Napísať odpoveď