Česnek

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Česnek

02 Dec 2022, 10:16

Jiří II napísal:
02 Dec 2022, 10:06
Máte v tom zmatek.
Ale nemám ;) Reagoval som na príspevok, že niekto má už 8cm výhony. Tá moja citácia bola všebecná, upozorňujúca na zbytočné ponáľanie sa so sadením. Cesnak sa má preto sadiť neskoro, aby vyšiel až na jar. Aj z Mimmovho príspevku bolo evidentné, že ho terajšie vzchádzanie neteší.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Česnek

02 Dec 2022, 11:34

Jožo ZA napísal:
02 Dec 2022, 10:16

Ale nemám ;) Reagoval som na príspevok, že niekto má už 8cm výhony. Tá moja citácia bola všebecná, upozorňujúca na zbytočné ponáľanie sa so sadením. Cesnak sa má preto sadiť neskoro, aby vyšiel až na jar. Aj z Mimmovho príspevku bolo evidentné, že ho terajšie vzchádzanie neteší.
Podle mých poznatků takhle rychle na podzim vyraší odrůdy určené k jarní výsadbě, které však když jsou zasazeny ještě před zimou, dávají větší výnosy. U takových odrůd je oprávněná "co možná nejpozdější výsadba" na podzim nebo dokonce až začátkem zimy, aby nevyrašily ještě před zimou.
U odrůd určených k podzimní výsadbě není "co možná nejpozdější" výsadba nutná, protože tyto odrůdy vyraší spolehlivě až na jaře. Ale i kdyby se stalo, že následkem velmi teplého podzimu by vyrašily ještě před zimou, přežijí zimu v pohodě, protože do příchodu mrazů již mají dostečně rozvinutý kořenový systém.
Co je a co není "sázení zbytečně brzy a "sázení co nejpozději" je navíc závislé na místních klimatických podmínkách.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Česnek

02 Dec 2022, 12:30

Jiří II napísal:
02 Dec 2022, 11:34

... Ale i kdyby se stalo, že následkem velmi teplého podzimu by vyrašily ještě před zimou, přežijí zimu v pohodě, protože do příchodu mrazů již mají dostatečně rozvinutý kořenový systém.
Mohu potvrdit, že ten kořenový systém je skutečně obdivuhodný. Na loňském záhonu zrovna vyrazily zapomenuté cibulky s velmi silnými kořeny. Nechám něco na spotřebu za zelena a část možná i vysadím. Je mi to líto vyhodit.
Prílohy
Screenshot_20221202_121817.jpg
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Česnek

02 Dec 2022, 13:00

Jiří II napísal:
02 Dec 2022, 11:34
Podle mých poznatků takhle rychle na podzim vyraší odrůdy určené k jarní výsadbě, které však když jsou zasazeny ještě před zimou, dávají větší výnosy. U takových odrůd je oprávněná "co možná nejpozdější výsadba" na podzim nebo dokonce až začátkem zimy, aby nevyrašily ještě před zimou. .....
Co je a co není "sázení zbytečně brzy a "sázení co nejpozději" je navíc závislé na místních klimatických podmínkách.
Ok, ale nie je jednoduchšie vysadiť neskôr a neriešiť či je to pre tú sadbu nutné, aký bude november, aká silná bude zima,...? Nie som žiadny pestovateľ cesnaku. Každý rok vysadím jednu hriadku (zakaždým inú odrodu}, občas polejem a v júli zozbieram. Nič viac okolo toho neriešim. Na radu známeho sadím ale neskoro za 8 rokov mi nikdy nevyrašil predčasne. Všetko čo som napísal sa samozrejme týka drobného pestovania pre seba (za pol hodinu - hodinu mám zasadené).
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Česnek

02 Dec 2022, 13:34

Jožo ZA napísal:
02 Dec 2022, 13:00

Ok, ale nie je jednoduchšie vysadiť neskôr a neriešiť či je to pre tú sadbu nutné, aký bude november, aká silná bude zima,...? Nie som žiadny pestovateľ cesnaku. Každý rok vysadím jednu hriadku (zakaždým inú odrodu}, občas polejem a v júli zozbieram. Nič viac okolo toho neriešim. Na radu známeho sadím ale neskoro za 8 rokov mi nikdy nevyrašil predčasne. Všetko čo som napísal sa samozrejme týka drobného pestovania pre seba (za pol hodinu - hodinu mám zasadené).
Pro mne je nejjednodušší sázet jak psala paní IvaP. v tričku s krátkými rukávy. :D Představa, že bych měl v počasí jaké je dnes (teplota kolem 0 a ledový průvan) sázet česnek, mě děsí. :D Sázím v týdnu kolem 28.10. Obvykle potřebuji 2-3 hodiny odpoledne po dobu tří dnů, abych zasadil něco kolem 1000 stroužků bez jakéhokoli moření, ze své sklizně. Kdyby se mi chtělo do té zimy, mohl jít vyfotit záhon, abych dokladoval, že česnek není vyrašený. Půl hodiny sázení bych asi vůbec neřešil.
Ještě přidávám odkaz na stránky Ing. Kozáka, https://www.cesnek.cz/zmrzly-cesnek ,kde popisuje vymrznutí česneku.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Česnek

02 Dec 2022, 13:50

:)
Jožo ZA napísal:
02 Dec 2022, 13:00
Všetko čo som napísal sa samozrejme týka drobného pestovania pre seba (za pol hodinu - hodinu mám zasadené).
Jiří II napísal:
02 Dec 2022, 13:34
Obvykle potřebuji 2-3 hodiny odpoledne po dobu tří dnů, abych zasadil něco kolem 1000 stroužků
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Česnek

02 Dec 2022, 19:00

To předčasné vyrašení česneku v zimě je určitě odrůdou. Kolega sadí roky co zrovna koupí, často dovozový španělský česnek - minulé roky vyrašil před zimou, naše odrůdy vedlejší řádky nikdy nevyraší. Sází obvykle nakonci 10. mešíce.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Česnek

03 Dec 2022, 10:26

Vzhledem k tomu, že tady zelinářka dělá sadbu česneku pro Sempru, jsou podivení nad subdodavatelským systémem úsměvná. Ale Kozákův česnek nedělá, protože jí běhal po záhonech a kontroloval, jestli nepěstuje jeho česnek bez smlouvy. A asi u toho padala hodně drsná slova.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Česnek

04 Dec 2022, 18:43

Každý máme své osvědčené postupy i termíny výsadby. Nikdy nesadím na čerstvě vyhnojený záhon chlévským hnojem. Místa střídám, takže čenek po česneku nebo jiné cibulovině přijde nejdříve po deseti létech. Dlouhé roky sázím vždy co nejpozději, před zamrznutím půdy. Letos koncem listopadu. Záhon kypřím rotavátorem do hloubky 15 cm. Spon v řádku 10 cm, mezi řádky 25 cm. Zásadně nesázím sázecím kolíkem. Stroužky zatlačím do čerstvě nakypřené půdy, hlídám si orientaci růstovým vrcholem nahoru. Po výsadbě povrch záhonu utužím deskou. Sadbu těsně před výsadbou mořím v Sulce proti roztočíku. Sadbu mám svou, provádím positivní výběr. Zbytkem Sulky pokropím vysazený záhon. Nestává se mi, že by došlo k předčasnému vyrašení. Poslední roky sadím odrůdy Džambul, Dukát, Havel, Ivan. U Džambulu je sice nízká množitelnost, ale zato sklízím velmi velké cibule. Přes zimu povrch vysazeného záhonu postupně sypu popelem ze dřeva, kterého mám dostatek . V posledních létech jsou u nás mírné a suché zimy. Na jaře musím zalít a přihnojit ledkem vápenatým a kombinovaným hnojivem Yara Milla Complex. / Jinak u rostlin česneku zasychaly špičky nejstarších listů./ Během vegetace třikrát projedu v meziřadí plečkou. Plevel v řádku vypleji ručně. Květní stvoly u paličáků vyštipuji co nejdříve po jejich objevení. Termín sklizně určuji podle termínu napřímení květního stvolu u paličáků. Rozhodně to v posledních létech bývá dříve, než na Annu. U sklizených rostlin opatrně odříznu kořínky, nasvazkuji a zavěsím pod střechu na stinné místo, kde je nechám 5 týdnů proschnout. Poté stvoly zakrátím, odstraním nať a skladuji na chladném, suchém místě, kde neklesne teplota pod nulu. / V teple hrozí rozvoj roztočíka česnekového . / Nevím, jestli je tento postup z agrotechnického hlediska zrovna ideální, ale dlouhodobě jsem se sklizněmi spokojen.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Česnek

08 Dec 2022, 14:28

Následující názor pěstitele jsem zkopíroval z diskuze na stránkách Ing. Kozáka. V podstatě se s jeho názory shoduji, protože moje poznatky jsou stejné s jeho.

Dobrý den všem pěstitelům,

Díky této diskuzi, zde můžeme najít mnoho rad a zkušeností pěstitelů česneku a s jednou zkušeností bych se s vámi chtěl
podělit i já. Pěstuji česnek zhruba 20 let a vždy jsem měl nádherný velký česnek. Jednalo se o odrůdu tzv. ruského klonu. Před pár lety jsem se však rozhodnul pro změnu a nakoupil Kozákovi odrůdy paličáku i nepaličáků. Výnos byl však žalostný a měl jsem velice nevyrovnaný výnos, zhruba 50 procent malých palic velikosti 2-3 cm. Řekl jsem si, asi špatný rok nebo těch pár odrůd nejsou vhodné do mé půdy a klimatických podmínek. Rozhodnul jsem se nakoupit téměř všechny Kozákovi odrůdy, abych vyzkoušel, která odrůda bude v mých podmínkách nejlépe prospívat. Bohužel výnos nebyl lepší, nýbrž snad ještě o něco horší. Pro další sezonu jsem se rozhodnul nakoupit sadbové česneky od konkurence (Provozovatel diskuse odstranil informace, které se neslučují s "Pravidly diskuse cesnek.cz"). Bohužel výnos a velikost palic byla obdobná až na jednu
vyjímku, která podala stabilní a vyrovnaný výnos palic střední velikosti. Jen bych chtěl dodat, že jsem vždy dodržoval čtyřletý odstup sázení česneku na jedno místo a také jsem si nechal udělat rozbor půdy kde výsledek kvality a živin byl výborný. Pěstuji mnoho zeleniny s velkým úspěchem a na volné plochy sázím zelené hnojení. Všichni z okolí vypěstovali vždy krásný velký česnek a nikdo mi nedokázal pomoci najít příčinu mého neúspěchu. Jelikož jsem měl dostatek času a volné půdy, rozhodnul jsem se pro experimentování.
Nejprve jsem se zaměřil na půdu a začal přidávat více rozleželého hnoje, nakoupil jsem granulované hnoje jako cererit, síran draselný, draselná sůl, různé půdní houbičky, dezinfekce půdy dusikatým vápnem, použítí mletého vápence atd.
Samozřejmě vše přiměřeně/postupně. To však ke zvýšení výnosu nevedlo. Zaměřil jsem se tedy na termín výsadby, hloubku sázení, moření, mulčování, vyvýšený záhon atd. Na základě pětiletého experimentování jsem dosáhl úspěchu a našel
příčinu mého nezdaru. Za prvé: Pozdní výsadba snižuje výnos česneku o 20 procent (rozdíl sázení ŘÍJEN-PROSINEC), vše mám z dokumentováno a vyfoceno. Později jsem si uvědomil, že jsem se začal držet rad, že čím pozdější výsadba tím lepší co se týká napadení fusaria. S tou jsem se však nikdy nesetkal. Sázel jsem v prosinci a někdy i kolem vánoc vzhledem k teplýmzimám a uvědomil jsem si že kdysi jsem sázel v říjnu. Za druhé: velmi mě překvapil vlil moření sulkou na výnos česneku jak v září nebo před výsadbou.
Sulka v mých podmínkách jednoznačně snižuje následný výnos česneku o 15procent. Zkoušel jsem i vliv použití přípravku GLIOREX a CLONOPLUS. Žádnou lepší kondici, dynamiku růstu a celkový zdravotní vliv na výnos česnek jsem však
nezaznamenal jak je uvedeno od výrobce. Možná to funguje na různé houbové choroby a fusarium, avšak jak jsem zmínil, nikdy jsem se s ní nesetkal. Jsou to tedy pro mě vyhozené peníze. Co se týká experimentování hloubky výsadby, tam
jsem nezaznamenal nějaký větší vliv na výnos. Jen snad pokud byl česnek velmi hluboko (cca 15cm) snížilo to výnos o cca 15 procent. Jako ideální hloubka sázení se mi jeví 5 cm. Dva měsíce zpátky jsem viděl u souseda česnek a požádal ho o ukázku a informace jak sází atd. Jeho rostliny jako celek dosahovaly víc jak dvojnásobek větší velikosti než jaké jsem měl já, měl naprosto perfektní a výrovnaný výnos všech zasazených česneku a jeho rada zněla: sázet nejpozději na konci října, neupoužívat žádná mořidla typu sulka a další chemie a další chemické hnoje které zasolují půdu a je lepší dávat do políčka čerstvé posekanou trávu pokud není hnoje. Škoda, že jsem toho souseda neoslovil dříve..Ještě jedna výborná věc je postupné přidávání AGRO PROTEC SOIL, který zlepší struktury půdy pokud ji máte hutnější a jilovitější. Již to praktikuji druhým rokem
s dobrým výsledkem. Pokud máte tedy někdo podobné problémy s velmi nevyrovnaným výnosem a malých česneků, můžete vyzkoušet jednu z mých rad, které jsem popsal.
Záleží však zřejmě i na vašich klimatických podmínkách, kvality půdy atd. Ještě mám mnoho poznatku a infomací, které bych mohl s vámi sdílet, avšak potřeboval bych snad k tomu mnoho prostoru či vlastní webovou stránku :-) Děkuji vám všem za informace a vaše zkušenosti, které v této diskuzi sdílíte a které mohou pomoci mnohým pěstitelům
Napísať odpoveď