Česnek

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Česnek

04 Júl 2022, 23:37

včera jsem sklidil poslední česnek. Letos je tak na 2/3 běžné velikosti, přes veškerou nadstandardní péči. Letos Gliorex nebyl, ale Sulka, síran amonný, ledek vápenatý, odlehčená půda, zálivka i odplevelení, zálivka za sucha... Krom běžných odrůd (Kozáci, Dukát, Štěpán, Karel IV) jsem zkusil Španěláka, kterého známí dovezli, palice tak 10 cm v průměru, nafialovělý, jen více stroužků. Vyrašil o měsíc dříve a o 14 dní dříve lehnul než český. Palice průměru kolem 5-6 cm. Prostě asi nebyl ideální rok. Všechen česnek byl u mně letos ale napaden částečně rzí.
Vše jsem odhlávkoval a asi jen 3 hlávky nechal jako signální, tam byly palice o průměru tak 2cm :D
ariadna30
Príspevky: 2817
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Česnek

05 Júl 2022, 06:52

Moj cesnak, bez zalievky, 1/2 velkost z toho co zvycajne. Takze tohto roku velmi rozdavat nebudem. Ale tak aspon som mudrejsia, ze aj cesnak v suchach potrebuje vodu.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Česnek

05 Júl 2022, 22:04

Tak já se na sklizeň teprve chystám příští týden , pokud nebude pršet. Ale už teď vím, že to bude bída , vzal jsem vzorky
a cibule jsou proti jiným rokům podstatně menší. Přitom bych řekl, že u nás byly podmínky dobré.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Česnek

17 Júl 2022, 23:14

Daník napísal:
04 Júl 2022, 23:37
Letos je tak na 2/3 běžné velikosti, přes veškerou nadstandardní péči.
Letos mám taky menší česnek, ale mělo by to stačit, loňský mi zbyl.
IMG_20220717_192524_HDR.jpg
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Česnek

18 Júl 2022, 06:36

roman napísal:
17 Júl 2022, 23:14
...mělo by to stačit, loňský mi zbyl.
Myslíte tým nejako spracovaný, alebo dokážete udržať hlávky tak dlho? Keby to druhé, zaujímalo by asi nielen mňa, ako sa to dá.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Česnek

18 Júl 2022, 08:21

Jožo ZA napísal:
18 Júl 2022, 06:36
Myslíte tým nejako spracovaný, alebo dokážete udržať hlávky tak dlho? Keby to druhé, zaujímalo by asi nielen mňa, ako sa to dá.
ako spravne a co najdlhsie ukladnit cenak, by zaujimalo aj mna. dlhodobo s tym zapasim. naposledy som skusal cesnak uskladnit v soli v 4-litrovych poharoch (info z internetu), ale zial, nevydrzali nejako extra dlho. zial nemam doma studene suche miesto, idealne s prievanom. asi vacsinu pomeliem, nasolim a dam do mraznicky - to je istota. alebo skusim cele struciky zamrazit, co to povie. neskusali ste niekto?
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Česnek

18 Júl 2022, 09:31

Jožo ZA napísal:
18 Júl 2022, 06:36
Myslíte tým nejako spracovaný, alebo dokážete udržať hlávky tak dlho? Keby to druhé, zaujímalo by asi nielen mňa, ako sa to dá.
Myslím nezpracovaný.
kvas napísal:
18 Júl 2022, 08:21
zial nemam doma studene suche miesto, idealne s prievanom.
Dalo by se říct, že takové místo ve sklepě mám. Přes zimu mám česnek zavěšený venku pod stříškou nebo v boudě pokud mrzne a jak se na jaře začne dělat víc teplo přenesu ho do sklepa. Ale i tak je ten česnek v červnu už jen tak na kuchyňské zpracovaní, ale je lepší než kdyby zůstal pořád venku, tam býval jen na vyhození.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Česnek

18 Júl 2022, 12:59

kvas napísal:
18 Júl 2022, 08:21
ako spravne a co najdlhsie ukladnit cenak, by zaujimalo aj mna. dlhodobo s tym zapasim. naposledy som skusal cesnak uskladnit v soli v 4-litrovych poharoch (info z internetu), ale zial, nevydrzali nejako extra dlho. zial nemam doma studene suche miesto, idealne s prievanom. asi vacsinu pomeliem, nasolim a dam do mraznicky - to je istota. alebo skusim cele struciky zamrazit, co to povie. neskusali ste niekto?
Zhrnutie cca mojich 10 ročných skúseností z teplej a suchej nížiny - faktory úspechu podľa dôležitosti:
1.) pestovať vhodnú odrodu. Pestujem Vekan, Lukan, Anton, Japo 2 a Benátčan. Z nich Vekan vydrží max do Vianoc, Lukan a Anton možno o mesiac viac. Japo 2 a Benátčan vydržia vo veľmi dobrom stave cca do apríla, v prijateľnom stave s klíkmi cca do júna (a to už je nová úroda). Niekedy udávanej až takmer dvojročnej skladovateľnosti Benátčana na základe mojich skúseností absolútne neverím. Ak by som mal zvoliť cesnak len na čo najdlhšie skladovanie, tak odporúčam Japo 2. Benátčan nevydrží o nič dlhšie a robí menšie hlavičky s menšími strúčikmi. Ja Benátčan držím už len kvôli tomu dlhoročnému porovnávaciemu pokusu.
2.) skladovať na suchom mieste. Určite je výrazne lepšie miesto suché a teplejšie než chladné a vlhkejšie. Ja skladujem na nezateplenej povale nad hospodárskou budovou. Na zimu nikam neprenášam, cesnak vydrží bez poškodenia tuším cca -15 °C a to už ani nepamätám kedy na tej povale naposledy bolo.
3.) zberať v optimálnej fáze (ešte cca 4-5 sukničiek na hlavičke), sušiť na tmavom suchom a vzdušnom mieste (u mňa je to podlaha tej povaly) v tenkej vrstve spolu s koreňmi aj vnaťou. Tým sa dosiahne pomalé a kvalitnejšie vysušenie. Až po niekoľkotýždňovom sušení orežem korene aj vňať.

Udržiavanie kvalitnej sadby a vitálnych rastlín:
1.) Sadbu zásadne nekupujem (nemám dobré skúsenosti s kvalitou, zavlečením chorôb atď), používam výber z predchádzajúcej úrody - najkrajšie a najväčšie strúčiky. Mám tendenciu vyberať obvodové strúčiky, ale asi na tom nezáleží.
2.) Sadbu nemorím ničím - nemám na to čas; nerád riešim, že som namoril menej/viac než sa vojde do riadku; a asi to ani nie je potrebné (aj podľa niektorých odborných názorov). Pri kupovanej sadbe by som určite moril - z obavy, čo by som si mohol zavliecť do záhrady.
3.) Dôsledne striedam plochy - zatiaľ sa mi darilo sadiť vždy na iné a dostatočne vzdialené miesto.
4.) Sadím čo najneskôr ako je ešte rozumne možné, podľa počasia cca medzi 15.11-15.12 (kým ešte nie je bahno a zároveň ešte nie je zamrznutá zem). Jarný (Vekan, Lukan Anton) aj jesenný (Japo 2, Benátčan) cesnak sadím v spoločnom termíne na jeseň, jarná výsadba trpí prísuškami, dáva menšie rastliny a nižší výnos. Vymrznutie cez zimu u nás nehrozí. V chladnejšej oblasti, kde nenastáva už v marci prudký prechod do suchého a hlavne teplého počasia by možno aj jarná výsadba dosiahla rovnaký výnos ako jesenná, ale aj tak nevidím zmysel babrať sa v zemi v dvoch termínoch (dôvodov pre jsennú výsadbu je viac, nebudem rozpisovať).
5.) porast udržiavam bez burín pravidelným plečkovaním cca každé 3 týždne a najmä v skorej jari si dávam záležať, aby mladé rastliny mali dostatok vlahy. Pridávam aj nízke dávky močoviny. Neskôr už nehnojím, iba udržiavam vlahu.
6.) cca 3 týždne pred zberom už nepolievam
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Česnek

18 Júl 2022, 13:57

dakujem za vycerpavajucu odpoved. :thumbup:

odroda bude zrejme kamen urazu. ja pestujem Stepan a Lukan - co bude na zvazenie, kedze ten Lukan zrejme viac nevydrzi - presne aj u mna to je tak cca 1 max. 2 mesiace po sviatkoch. Stepana by som si rad nechal, ma pekne velke struciky, takze k nemu dokupim Japo 2 a porovnam ako dlho vydrzia.

ja sadbu morim, ale tiez sadim co najneskor (ako radi p. Kozak). susim v senniku, rovnako cele rastliny az do neskorej jesene, potom ho beriem do vnutra. ale skusim nechat par cibuli cely cas v senniku, uvidim, co povie na mraz.
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Česnek

18 Júl 2022, 22:57

Tak já mám ještě několik palic loňského paličáku, kterému se tu říká rusák. Sklizený byl před více než rokem. Nechávám v šopě do prvních mrazů, pak je v květináči na stojáka v dílně vedle garáže, teplota v zimě cca 18 st.
Prílohy
ces.jpg
ces2.jpg
U Přerova, 270 m.n.m.
Napísať odpoveď