Ozimá cibule

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Ozimá cibule

06 Sep 2023, 20:17

Pro Mistr Bigg. Každý máme jiné informace a zkušenosti. Jinak to je na zahradě, jinak na poli. Protože jsem si myslel, že roste špatně a pomalu, ptal jsem se v Semu. A posílal i fotky pro srovnání, jak cibule roste. Ten stav, o kterém píšu (stejný nebo jen trochu tenčí než tužka) byl označen jako správný na přezimování. No a vyšlo to. Byly jí tři řádky cca 60 m dlouhé (seté v řádku cca 3 cm od sebe), přezimovaly na 100 %, i když v zimě nebyl sníh, mrzlo střídavě s teplou periodou. Na poli byla do srpna a ještě by jí to bylo v části porostu málo.
Pro srovnání letos je u nás cibule ještě na poli, jen sazečka Všetany a tuším Centurion už dorostla, pokládá všechny krky, ostatní ještě ne.
Po několika letech zkoušení výsevů už jsou na poli jen ozimé a jarní sazečky, jarní výsev některé velmi rané odrůdy cibule. Nevyrovnané srážky výsevům ať už ozimým nebo jarním nepřejí, ty pak vzcházejí nevyrovnaně a je mezi nimi ve vegetaci rozdíl třeba i měsíc. Bez závlahy je to risk vysévat přímo, nedělat jako to děláte Vy, nitkovou cibuli. Sazečka vychází vyrovnaněji a lépe se se suchem vyrovnává. No a Vy sázíte, pečujete i v zimě, podle potřeby zaléváte, sklízíte dle potřeby kuchyně, ve velmi teplé oblasti s velmi mírnou zimou a ještě s dekou, kde cibule roste o dost déle na podzim a mnohem dříve na jaře.
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Ozimá cibule

06 Sep 2023, 20:26

Chci zasadit Winterii do skleníku a použít k jarní sklizni.

Moje zkušenost je, že skutečnou vegetační dobu ovlivňuje počasí a asi i délka dne. Průběžně vysazované jarní výsevy cibule tady končí všechny přibližně stejně a čím později vysazené, tím míň jsou narostlé.

Jestli chcete mít cibuli opravdu brzo, kupte si hrst ozimé sazečky. Otázka je jestli chcete cibuli nebo nať. Na nať by byla lepší cibule zimní nebo lahůdková.
Průběžně vysazované výsevy budou končit vegetaci v podobnou dobu, tehdy kdy dosáhnou +- svou vegetační dobu. Tak to má být. Odrůda, která má veg. dobu 105-110 dnů bude hotová za ty dané dny (u nás obyčejně připočítáváme deset až patnáct dnů na nm. výšku 540 m, sumu teplot a kvalitu půdy), odrůda, která má veg,. dobu 130 dnů je v dobrých podmínkách hotová za cca 130 dnů od výsevu. Nehraje velkou roli, jestli ji vysadíte měsíc po výsevu nebo jí držíte v sadbovači ještě další měsíc. Takovou odrůdu už na pole dát nemůžeme, její růst by se protáhl oproti Moravě o měsíc a možná více a to už začínají mrazíky.
[/quote]
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimá cibule

07 Sep 2023, 12:38

Pro Okénkodozahrad. Na jedné straně pěstitelů cibule jsou firmy, které pěstují cibuli na prodej. Tyto musí hlídat ekonomiku ( co nejméně mzdových prostředků, co nejranější sklizeň- dobré ceny, atd.) a optimalizovat svůj zisk. Potom je řada pěstitelů zahrádkářů, kteří se snaží zásobovat vlastní rodinu výpěstky ze své zahrady. A na druhém konci jsou ti, kteří se chtějí pěstováním zeleniny bavit a přitom ještě něco přinést na svůj domácí stůl. Když porovnám první a tu poslední skupinu, tak asi těžko budeme pěstovat cibuli stejným způsobem. Naprosto chápu, že nejjednodušší a pro firmy nejlevnější je nastrkat někdy v listopadu sazečku do země a velmi brzy na jaře začít sklízet cibuli v různém stadiu vývoje a prodávat za velmi zajímavé ceny. Pro mne například pěstovat ozimou cibuli ze sazečky není žádná zábava, momentálně mne zajímá, jak to s tou mou přesazenou Winterií nakonec na jaře dopadne. Udělám vše pro to, co si myslím, že je třeba udělat aby tento pokus č.2 byl úspěšný. A o tom se budu snažit psát v tomto vlákně.
Vladimír
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Ozimá cibule

07 Sep 2023, 13:23

okenkodozahrad napísal:
06 Sep 2023, 20:17
Sazečka vychází vyrovnaněji a lépe se se suchem vyrovnává.
Sazečka (jarní) tady u mě má jednu zásadní nevýhodu. Likviduje ji vrtalka. Když jsem se snažila pěstovat cibuli ze sazečky, byl propad cca 50%. Tak jsem pěstování cibule na víc let zanechala a vrátila se k němu cibulí z předpěstovaného výsevu. Není mi úplně jasné, jak přímé výsevy zvládnete v tom množství uplet? Používáte herbicidy?
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Ozimá cibule

07 Sep 2023, 20:46

Na poli jsou jiné plevele než v zahradě. Mezi rovnými řádky se dá jet se šintovačkou (plecím rámečkem) a pak se zbytek vytrhá. Na poli není ptačinec, šrucha, starček. Jen sem tam pěťour (ten kdyby se rozjel, byla by to katastrofa) a pak lebedy, merlíky a další, ke kterým se nemusí moc klekat, jdou dobře vytrhnout i větší. Nehorší plevel byl jetel, který se vysemenil a rostl další tři roky, znova a znova. Nešel vytrhnout bez poškození cibule, takže ta šla do kopru. Je to hospodaření bez herbicidů.
Vrtalku na cibuli znám zatím naštěstí jen z vyprávění. Možná že nad 500 nejde. O 150 m níže v zahradách je.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Ozimá cibule

09 Sep 2023, 23:11

MrBig46 napísal:
06 Sep 2023, 19:11
Obrázok
Obrázok
Trošku mimo téma - ty spojky to pokládání rámů vydrží opakovaně? A převracíte to sám, nebo ve dvou, aby se nenamáhaly?
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimá cibule

10 Sep 2023, 06:52

Ty spojky mám(e) víc jak čtyřicet let. Používám je skoro každý rok. Dřív jsem s nimi dělal i vysoký foliovník, do kterého jsem v pohodě vešel, něco jako jsou dnes ty skleníky, které se prodávají. Na podzím rozeberu a na jaře znovu složím. Ten plast je nezmar. Za celou tu dobu mně praskly dvě tři spojky, ale jsou stále použitelné. Před pár lety jsem četl, že byla snaha výrobu těchto spojek obnovit, ale nemělo to úspěch, protože ten plast praskal (škoda). Konstrukci skládám někde, kde mám pro to prostor a pak ji celou bez problémů přesunu na potřebné místo (sám).
Vladimír
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Ozimá cibule

10 Sep 2023, 10:21

Takže to není výrobek https://www.reproplast.cz/412-katalog-z ... acedoplnky ale něco z dob minulých.
Tohle je pro latě 2,5 na 4,5.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimá cibule

10 Sep 2023, 10:36

Díval jsem se na ty nové, jsou úplně stejné jako ty moje. Jsou stejně jako ty moje na použití v kombinaci s běžnými střešními latěmi 4,5 x 2,5 cm. Jak trvanlivý je ten plast nedokáži posoudit. Bylo by dobré zkusit na internetu najít nějaké hodnocení.
Vladimír
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Ozimá cibule

10 Sep 2023, 10:45

Střešní latě se označují 5*3, sice jim něco chybí, ale tolik? Asi bych je musel vzít pořízem, nebo bruskou...
Napísať odpoveď