Ozimá cibule

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Ozimá cibule

31 Aug 2023, 21:20

MrBig46 napísal:
31 Aug 2023, 15:52
Tak už to mám přesazené, v každém kelímku čtyři sazenice.
Vladimír
Obrázok
Vyzera to super👍 A presne take stojany na kelimky potrebujem. Z coho su vyrobene?
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimá cibule

31 Aug 2023, 22:31

Ty bílé jsou ze sololaku, tan hnědý ze sololitu. Vykružoval jsem to na sloupové vrtačce v bývalém zaměstnání, ten materiál byl většinou ze starých skříní (záda). Nožky jsou přidělány každá jedním vrutem. Velikost je přizpůsobena velikost pečícího plechu na který se vejde 20 kelímků z automatu na kávu.
Vladimír
Obrázok
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Ozimá cibule

31 Aug 2023, 23:29

MrBig46 napísal:
31 Aug 2023, 22:31
Ty bílé jsou ze sololaku, tan hnědý ze sololitu. Vykružoval jsem to na sloupové vrtačce v bývalém zaměstnání, ten materiál byl většinou ze starých skříní (záda). Nožky jsou přidělány každá jedním vrutem. Velikost je přizpůsobena velikost pečícího plechu na který se vejde 20 kelímků z automatu na kávu.
Vladimír
Obrázok
Vykruzovak mi napadol dufam ze budeme mat taku velkost. A sololit mame. To by vyriesilo dost vela. Dobry napad👍
Neregistrovaný

IP:  97.51

Ozimá cibule

01 Sep 2023, 10:54

Zkoušel jste vyset tu Senshyu? Vyklíčilo vám něco?
Na jaře jsem si koupila semínka - expirace 2023 a nic mi nevylezlo. Tak zbytek zkouším máčet půlku v kyselině jantarové a druhou v giberelové
[/quote]
Cibule by měla být vždycky čerstvá. Přímý výsev jen z čerstvého osiva. Už druhý rok ztrácí osivo na kvalitě, vitalitě, hodí se víc na nitkovou cibuli, setou, sázenou z kontejnerů.
Lepší je koupit sazečku a nasázet jí v říjnu. Má na jaře lepší start, lepší už druhý rok rostlo, v zimě drželo červené Akado než žlutý Shakespeare. Zkoušeli jsme odrůdy Rolein, Senhu Yellow, Snow Ball, Rote Winter. Byly to malé partie, kdyby se daly sehnat, krom té poslední. Bílé bývají menší, i odolnost plísni je menší.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimá cibule

03 Sep 2023, 07:35

Jak jsem už psal. Zkoušel jsem tu Shenshyu, klíčivost nebyla moc dobrá a výsledek byl srovnatelný s Augustou a Hibernou. Přitom cena semen včetně poštov néhobyla několikrát vyšší než ty české odrůdy, které jsem koupil v obchodě. Už ani nevím, kde jsem ji sehnal. Letos měli v obchodě navíc Winteriu, tak jsem si ji také koupil, jen tak pro zajímavost. Potřebuji stále něco nového. Pokud jde o sazečku, tak o něčem takovém neuvažuji.
Vladimír
ivan z okenka

IP:  97.51

Ozimá cibule

05 Sep 2023, 09:07

Winteria má dost dlouhou vegetační dobu, ale u Brna by to neměl být problém. Ve vyšších polohách se hodí spíše ta sazečka, už má při výsadbě pár měsíců vegetace za sebou, sklidí se včas.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Ozimá cibule

05 Sep 2023, 12:04

ivan z okenka napísal:
05 Sep 2023, 09:07
Winteria má dost dlouhou vegetační dobu, ale u Brna by to neměl být problém. Ve vyšších polohách se hodí spíše ta sazečka, už má při výsadbě pár měsíců vegetace za sebou, sklidí se včas.
Jak to myslíte s dlouhou vegetační dobou? Že při srpnovém výsevu nestihne dorůst do rozměrů schopných přezimovat? Tahle cibule se přece sklízí až koncem jara.
ivan z okenka

IP:  97.51

Ozimá cibule

05 Sep 2023, 15:54

Ne to ne. Ta cibule jde do zimy tenčí než tužka, ale na jaře jí to trvá dost dlouho než naroste a je ke sklizni. Takže sazečka podzimní už byla ze země, Všetana a další jarní sazečka už poléhala v nati a Winteria stála jak jak vojáci ještě v polovině září. Ale jak jsem psal, ve výškách okolo 520-540 m je vše jinak než okolo Brna nebo ve Všetatech, v Polabí, Poohří. ..
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Ozimá cibule

06 Sep 2023, 12:44

Chci zasadit Winterii do skleníku a použít k jarní sklizni.

Moje zkušenost je, že skutečnou vegetační dobu ovlivňuje počasí a asi i délka dne. Průběžně vysazované jarní výsevy cibule tady končí všechny přibližně stejně a čím později vysazené, tím míň jsou narostlé.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ozimá cibule

06 Sep 2023, 19:11

Zdravím Vás Ivane, ale nemohu s Vámi souhlasit. V roce 2020 jsem vyséval ozimé cibule okolo 1. srpna a všechny Jsem postupně sklízel dle potřeby, poslední 19.6.2021. Celý průběh tohoto pokusu jsem popsal v článku na Zahrada.cz – doporučuji k přečtení. Byl to můj první pokus o pěstování ozimé cibule a musím přiznat, že i přes některé nedostatky jsem byl s výsledkem spokojený. Letos jsem se k tomuto pěstování vrátil jen jsem místo Senshuy zařadil Winterii. Předpokládám, že před zimou budou moje sazenice podstatně silnější než je tužka, kterou zde připomínáte, protože do listopadu je ještě dlouhá doba po kterou budou moct na záhoně růst. Momentálně mám všechny sazenice přesazeny, jsou vždy čtyři v jednom kelímku, který je rozdělený na čtyři samostatné části přepážkami. Příští týden jedu na dovolenou a hned jak přijedu vysadím sazenice na záhon, který už mám připravený. Abych urychlil jejich růst, tak přes ně přehodím bílou NT, zatím nevím, jestli teď ještě použiji tu 19 g/m2 nebo tu 50g/ m2, kterou chci použít přes zimu. Pokud je Winteria pozdnější než třeba Augusta, tak to mně vůbec nevadí, nemám kam spěchat a na nějaké skladování stejně tuto cibuli nepotřebuji. K obrázkům: Takto momentálně vypadají sazeničky Winterie, na druhém obrázku jsou záhony na ozimou cibuli vpředu a vzadu záhon na ozimý květák včetně tunelu „záclonovníku“.
Vladimír
Obrázok
Obrázok
Napísať odpoveď