Nároky cibule x česneku

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 20:51

Vlasatej napísal:
05 Máj 2023, 16:27
S tou slámou dejte pozor. Tak jako burčák "žere" kyslík, tak sláma "žere" dusík, a to velmi zásadně. Navíc způsobuje svým rozkladem fytotoxicitu.
Ale permakulturista tvrdí, že seno a sláma hozená na záhon dodá záhonu veškeré potřebné živiny, že není potřeba zalévat, a že zelenina naroste do ohromné úrody na menším prostoru, než potřebuje běžný zemědělec. A každopádně nerýt.
Nechcete snad tvrdit, že permakulturista nemá pravdu, to snad ne? ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 20:53

Jitka napísal:
05 Máj 2023, 19:25
Vzhledem k česnekovým silicím, nepotřebuje taky síru?
U nás to bylo opačně, česnek narostl, cibule ze sazečky byla větší o chlup, než jsme jí sázeli.
Takže síranem draselným + LAD bych ho mohl povzbudit? Vyzkouším.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 21:00

Petr z H. napísal:
05 Máj 2023, 20:51
Vlasatej napísal:
05 Máj 2023, 16:27
S tou slámou dejte pozor. Tak jako burčák "žere" kyslík, tak sláma "žere" dusík, a to velmi zásadně. Navíc způsobuje svým rozkladem fytotoxicitu.
Ale permakulturista tvrdí, že seno a sláma hozená na záhon dodá záhonu veškeré potřebné živiny, že není potřeba zalévat, a že zelenina naroste do ohromné úrody na menším prostoru, než potřebuje běžný zemědělec. A každopádně nerýt.
Nechcete snad tvrdit, že permakulturista nemá pravdu, to snad ne? ;)
Mnohe permakulturne myslienky sa mi pacia😀 Ale konkretne to s tou slamou co vsetci nadsene odporucaju tak s tym sa nestotoznim. Nechcem vediet kolkokrat ani cim bolo to obilie postriekane. A aby som si to potom vo velkom hadzala do zahrady tak to mi velmi rozumne nepride. Staci mi ku nestastiu uplne ze jem tu muku😀😀
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 21:31

ariadna30 napísal:
05 Máj 2023, 21:00
Mnohe permakulturne myslienky sa mi pacia😀 Ale konkretne to s tou slamou co vsetci nadsene odporucaju tak s tym sa nestotoznim. Nechcem vediet kolkokrat ani cim bolo to obilie postriekane. A aby som si to potom vo velkom hadzala do zahrady tak to mi velmi rozumne nepride. Staci mi ku nestastiu uplne ze jem tu muku😀😀
Ano, slámu rozhodně ne. ŽÁDNÝ skutečný zemědělec, který pěstuje obilí kvůli obživě, nikoli jako okrasnou zahrádku, pesticidy nevynechá.

Taky mi jsou mnohé postupy sympatické (od pohledu), vyzkoušel jsem už kdeco - od nesekání trávy, mulčování záhonů, pěstování více druhů zeleniny pospolu, vyvýšené záhony, výroba dřevěného uhlí a zarývání ho do země, nerytí záhonu, nepoužívání chemie, pěstování semenáčů, všemožné druhy plodin na malých flecích uprostřed trávníku atd. Mám tedy docela dobrou představu a zkušenosti, co který postup obnáší a co způsobí. Můžu s čistým svědomím říct, že většina z tvrzení permakulturisty se nezakládají na pravdě. Nakonec jsem od velké části z nich upustil, protože se z různých důvodů neosvědčily, výsledky byly výrazně horší než běžné způsoby pěstování. Bez vhodného klimatu, polohy pozemku, vhodné půdy a hlavně dostatku srážek mnohá z tvrzení neplatí.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 21:35

Máti i babička měly na dvou rozdílných stanovištích přímo výstavní a trvanlivé česneky i cibule.
Já to pak na obou těch místech zkoušel a vůbec se mi nedařilo. Nakonec jsem to vzdal a rezignoval na to.

Samí nedomrlí zakrslíci se mi vždy urodili.
*
OT. K tomu mulčování. Dělal jsem to v rybízovně. Ale ne s trávou. Taky proč bych si do bezplevelných pásů pod keři tahal nějaká semena z trávního porostu?
Používal jsem dřevěné piliny z pily. A keře i ten mulč stříkal pravidelně rosičem s listovým hnojivem.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 23:38

Tady je ukr. video k výživě česneku. https://www.youtube.com/watch?v=3s-XMA0coIg
Na podzim fosfor, zjara dusík (nitrátový), hořčík, síra.

Video měsíc před sklizní https://www.youtube.com/watch?v=sQS4dDZlQp0
draslík (síran draselný)
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nároky cibule x česneku

06 Máj 2023, 09:31

Petr z H. napísal:
05 Máj 2023, 20:51
Vlasatej napísal:
05 Máj 2023, 16:27
S tou slámou dejte pozor. Tak jako burčák "žere" kyslík, tak sláma "žere" dusík, a to velmi zásadně. Navíc způsobuje svým rozkladem fytotoxicitu.
Ale permakulturista tvrdí, že seno a sláma hozená na záhon dodá záhonu veškeré potřebné živiny, že není potřeba zalévat, a že zelenina naroste do ohromné úrody na menším prostoru, než potřebuje běžný zemědělec. A každopádně nerýt.
Nechcete snad tvrdit, že permakulturista nemá pravdu, to snad ne? ;)
S tím "žraním dusíku slámou" to není tak jednoznačné. Ano, bakterie rozkládající hmotu s vysokým poměrem C/N potřebují ke své práci dusík, který - při jeho nedostatku v substrátu - si vezmou z půdy. Ale ten dusík se z velké části neztratí, zůstane v té rozložené slámě. Proto nemá smysl přihnojovat aktuálně vegetující rostliny slámou, pilinami nebo štěpkou, ale z dlouhodobého hlediska to půdě prospěje. Koneckonců i několikaletý dobře vyzrálý kompost ze slámy a štěpky dokáže půdu obohatit.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nároky cibule x česneku

06 Máj 2023, 10:05

vysloužil napísal:
06 Máj 2023, 09:31
S tím "žraním dusíku slámou" to není tak jednoznačné. Ano, bakterie rozkládající hmotu s vysokým poměrem C/N potřebují ke své práci dusík, který - při jeho nedostatku v substrátu - si vezmou z půdy. Ale ten dusík se z velké části neztratí, zůstane v té rozložené slámě. Proto nemá smysl přihnojovat aktuálně vegetující rostliny slámou, pilinami nebo štěpkou, ale z dlouhodobého hlediska to půdě prospěje. Koneckonců i několikaletý dobře vyzrálý kompost ze slámy a štěpky dokáže půdu obohatit.
Však ano. Jak se asi bude chovat zelenina v půdě chudé na organiku a živiny (můj případ), kterou jednak nepřihnojíte, a na kterou ještě navíc položíte vrstvu slámy? Jakou lze očekávat úrodu?
Něco zcela jiného je chránit slámou kvalitní půdu s dostatkem živin.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Nároky cibule x česneku

06 Máj 2023, 10:48

Čest a sláva odborníkům na přihnojování česneku.
Cér!!! Není potřeba třeba cér?
Aspoň aktuální obrázek česnekového záhonku. (cibule v pozadí) JZ Morava, 450 m/m, JG
Prílohy
IMG_0053.JPG
IMG_0052.JPG
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Nároky cibule x česneku

06 Máj 2023, 12:53

No vidíte, buďte rád, že nemusíte problémy se žloutnoucím česnekem řešit. Zřejmě má vaše půda uvedených prvků dostatek.
Naposledy upravil/-a Pepina v 06 Máj 2023, 12:56, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď