Nároky cibule x česneku

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 07:58

Na zahradě se mi daří pěstovat parádní česnek, ale cibuli kvality podle toho, jak moc je na slunci. Bohužel se mi střídáním plodin ne vždy dostane na všechnu cibuli celodenní slunce a část je menší. Proto jsem chtěl udělat pokus v sadu, kde je slunce dostatek - udělat si záhonek a část zkusit vypěstovat tam. Struktura byla takováto: vrstva hlíny navežené z hromady, co vybagrovali splavenou půdu v přikopu v lese, pak vrstva hnoje, a pak opět vrstva půdy. Pokus dopadl velmi příznivě pro cibuli, byla parádní silná a velká. Bohužel česneku se tak nedařilo, byl celkově slabší, nať více od konců žloutla a výsledné stroužky byly menší.
Letos jsem záhon poryl, takže se vrstvy půdy a hnoje promíchaly, přidal ještě popel a trochu NPK. A opět vysadil cibuli a česnek. Cibule vypadá, že se má opět k světu, a česnek opět vypadá neduživě.
Nenapadá někoho, v čem by mohl být problém, co cibuli nevadí, ale česnek nesnáší? Nedostatek něčeho, nebo naopak přebytek?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 11:03

Podle toho co jste popsal a mého názoru chybí česneku N. (Já ho dávám dvakrát. V roztoku, polévková lžíce na konev, jedna konev na záhon, pak opláchnu čistou vodou. V polovině března ledek, na konci dubna síran.) JZ Morava 450 m/m, JG
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 12:02

Na iných záhonoch v minulosti sa Vám toto nedialo? Ja by som možno tipoval rozdielnu citlivosť cibule a cesnaku na nedostatok pôdnej vlahy. Veľmi som to nesledoval a cibuľu už dlho nepestujem, ale z dlhdobého pestovania cesnaku mám dojem, že potrebuje intenzívnejšie zavlažovanie než cibuľa, t.j., že cesnak je citlivejší na sucho než cibuľa. Žlté špičky na cesnaku na jar sa mi darí potláčať primárne najmä vďaka závlahe (tento rok som pre iné povinnosti zavlažovať nestíhal), dusík vo forme močoviny dávam len v minimálnej miere.
Neregistrovaný

IP:  186.2

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 12:20

žloutnutí od špiček je zpavidla nedostatek rychle dostupného dusíku v intenzivním růstu, řeší se to zpravidla 3 dávkami dusíku po měsíci (březen, duben, květen) v podobě ledku vápennatého či síranu amonného. %Cesnek je rostlina druhé tratě, zrovna hnojem bych ho nehnojil. Daník
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 13:43

Vláhy měl letošní jaro bohatě, takže tím to určitě není. I vloni jsem ho zalíval. Zkusím to tedy přisoudit dusíku a dodám. Díky.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 14:42

Tak já Vám to prozradím, aby Vám spadly klapky z očí. To máte z toho, že ho okopáváte, nepěstujete ho v drnu z bylinek nebo trávníku a plýtváte na něj drahocenou vodou , která se mohla využít při výrobě iPhonu :D Musíte být víc vnímavý a informace si Vás sama najde. Algoritmus nabídne i "něco z jiného soudku" :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 15:01

Ajaj, pravda, to bude ono. Já hlupák na něj zapomněl naházet hromadu slámy, pak by mu přeci nescházel ani ten dusík, a i bez deště by měl vláhy dost. Jen kde sehnat tu slámu, když v okolí žádné pole není? Asi si dojet pár desítek kilometrů do nějakého družstva, jenže to mi zase nezapadá do nákladů na pěstování, jaké by měly u správného permakulturisty absentovat. (vozík za auto, benzín, scházející sláma na zpermakulturnění pole, ...)
Ale to zásadní, co mi na tom pokulhává, je fakt, že nejmenší cibule a česneky vždy byly po okraji záhonku, kde by jim přeci měl živiny a vláhu dodávat okolní trávník! Mno, budu nad tím hloubat a třeba na nějaké originální vysvětlení přijdu. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 15:20

Petr z H. napísal:
05 Máj 2023, 15:01
Ajaj, pravda, to bude ono. Já hlupák na něj zapomněl naházet hromadu slámy, pak by mu přeci nescházel ani ten dusík, a i bez deště by měl vláhy dost. Jen kde sehnat tu slámu, když v okolí žádné pole není? Asi si dojet pár desítek kilometrů do nějakého družstva, jenže to mi zase nezapadá do nákladů na pěstování, jaké by měly u správného permakulturisty absentovat. (vozík za auto, benzín, scházející sláma na zpermakulturnění pole, ...)
Ale to zásadní, co mi na tom pokulhává, je fakt, že nejmenší cibule a česneky vždy byly po okraji záhonku, kde by jim přeci měl živiny a vláhu dodávat okolní trávník! Mno, budu nad tím hloubat a třeba na nějaké originální vysvětlení přijdu. ;)
😀😀😀 Rozumiem. Dobra uvaha😀
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 16:27

S tou slámou dejte pozor. Tak jako burčák "žere" kyslík, tak sláma "žere" dusík, a to velmi zásadně. Navíc způsobuje svým rozkladem fytotoxicitu. Ale zpět k Vašemu problému, mám stejnej problém a nevyřešil sem ho. Resp. vyřešil, viz. na konci příspěvku. Mám taky cibuli vedle česneku a cibule krásná, česnek zezačátku krásnej, postupně žloutnutí od špiček až zmizel . I přes zálivku a dávku cereritu. Vyřešil sem to tak, že sem tu sadbu odepsal a už ho tam nedávám. Praxe mne naučila necpat konkrétní rostliny tam kde se jim nedaří, s přírodou se nedá bojovat. ;)
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nároky cibule x česneku

05 Máj 2023, 19:25

Vzhledem k česnekovým silicím, nepotřebuje taky síru?
U nás to bylo opačně, česnek narostl, cibule ze sazečky byla větší o chlup, než jsme jí sázeli.
Napísať odpoveď