Hnojení česneku na list

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Hnojení česneku na list

18 Apr 2020, 10:12

U Kozáka se píše, že je možné hnojit močovinou na list v koncentraci 5%. Zkoušel jste to někdo? Mně se to zdá dost silné. Ale asi to steče do hlíny...
U Přerova, 270 m.n.m.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Hnojení česneku na list

18 Apr 2020, 14:30

Vím, že to Kozákovi propagují, možná je to i docela ekonomické hnojení s malými ztrátami. Za sebe se držím spíš toho, že hlavní živiny přes kořeny a listem spíš stopové prvky. Každopadně se hnojí do skanutí, tedy aby nic neteklo na zem. Používá se smáčedlo, aby kapky držely na rostlině a nesvezly se po voskové vrstvě. A hnojí se takto večer, aby se předešlo popálení.
Možná to taky někdy zkusím.
5% močovina je vyzkoušena i na brambory, za uvedených podmínek je pravděpodobně bezpečná na mnoho rostlin.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Hnojení česneku na list

19 Apr 2020, 11:03

Loni jsem močovinu poprve zkoušel, odměrku rozmíchat v konvi, večer zalil. Podle mne smáčedlo je zbytečné a je naopak plus, když roztok steče. Výsledek pro omezení žloutnutí listů diskutabilní. Nyní nepoužívám, skladovatelnost OK, ještě v této době používáme paličák, na jarní (sázím před koncem roku) se ještě nedostalo. Před lety jsem si k oživení objednal česnek od Ing. Kozáka přes deset odrůd česneku a to co mi došlo se v žádném případě nedalo nazvat sadbovým česnekem a hrozilo zavirování zahrady (vyjma Lukana). Kdejaká tetka u nás má kvalitnější česnek ke spotřebě a ne nadarmo okolí bylo vyhlášené jako česnekářská oblast. Družstva již česnek nevysazují, daly přednost řepce. Já sázím léta převážně česnek nepaličák no name od bývalého sedláka a maximální spokojenost. Stroužky velké, trvanlivé.
IMG_20200419_065316.jpg
IMG_20200419_103936.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hnojení česneku na list

19 Apr 2020, 13:12

5%ní roztok, to je půl kila na 10l konev. Popálení asi nehrozí, močovina není nijak agresivní, ale přijde mi to hodně hnojiva naráz, nejsem si jistý, jestli to rostlina stihne využít. Já hnojím česnek 2 - 3 x za vegetaci. Poprvé ledkem vápenatým, podruhé síranem amonným. Pokaždé formou zálivky, koncentrací o řád nižší než zmiňovaných 5%, tedy něco kolem půl procenta.
Jinak postřik 5%ní močovinou se doporučuje na ovocné stromy před opadem listí. Prý to pomůže stromům přezimovat a urychlí rozpad spadaného listí. Párkrát jsem to bez problémů zkusil, účinek nedovedu posoudit.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Hnojení česneku na list

19 Apr 2020, 15:45

Hnojení na list konví dělat nejde. Zalít z konve hnojivem samozřejmě možné je, ale pak to není na list a je potřeba mnohem víc vody, aby se to dostalo ke kořenům. Při správném postupu je těch 10l s použitím rozprašovače/ mlžiče tak na 5 arů. To s konví moc udělat nejde. Výhodou má být přibližně stoprocentní vstřebání močoviny během několika hodin, což přes kořeny udělat nelze.

Přes kořeny je to s močovinou složitější. Jednak není tak pohyblivá v půdě jako ledek vápenatý, jednak ji kořeny jako takovou nepřijímají. Musí projít rozkladem na NH4+ nebo až na dusičnanový aniont a to může trvat. Česnek má kořeny dost hluboko, tak je potřeba dost vody, než se to k nim dostane.

Už proto bude efekt proti žloutnutí při zálivce diskutabilní.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Hnojení česneku na list

19 Apr 2020, 17:16

[quote=Lysenko post_id=1194 time=1587303934 user_id=55]
Hnojení na list konví dělat nejde.
Zní to přesvědčivě. Nemám však ary, ale v přepočtu na jednořádek cca 20bm. Takže to nějak neřeším. Můj známý se tomu leta věnuje více, mohu se na postřik močovinou zeptat.
Napísať odpoveď