Cibule z přímého výsevu

cibule / cibuľa, česnek / cesnak, pórek / pór , pažitka / pažítka ...
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Cibule z přímého výsevu

09 Aug 2021, 12:53

Cibule z přímého výsevu semene na záhon se ne každý rok vydaří, ale je šťavnatější a trvanlivější při skladování, než cibule pěstovaná ze sazečky, jejíž pěstování je zase mnohem jednodušší. Letos se zřejmě díky častým dešťům cibule z přímého výsevu vydařila.
Prílohy
Cilbule.JPG
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Cibule z přímého výsevu

11 Aug 2021, 10:22

Já mám letos naopak velmi špatnou úrodu - cibule pěstovaná ze sazečky je velmi drobná. Tak špatnou kvalitu jsem snad ještě nikdy neměl. Může být příčinou letošní deštivá sezóna? :?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Cibule z přímého výsevu

11 Aug 2021, 10:34

Jiri II, kedy ste ju vysievali? A normalne hned vonku alebo ste predpestovavali v kvetinacoch?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cibule z přímého výsevu

11 Aug 2021, 11:46

Je pravda, že cibule ze semene vydrží déle, ale je menší a taky je s ní víc práce než se sazečkou. Dnes už ji vysévám jenom kvůli konzumaci zazelena (většinou volím červenou), kdežto na uskladnění ze sazečky. Když nevydrží, koupím. Deštivá sezóna přispěla k tomu, že obě cibule jsou spíš větší. Ale roli může hrát i místo na záhoně, hnojení, odrůda.
Když jsem vyséval kvůli vypěstování velkých cibulí, vyséval jsem přímo na záhon, ale velmi brzy. Sice to dlouho trvalo, než vzešla (a mezitím vzešel plevel), ale z pozdnějších výsevů byly cibule malé. U cibulky "nazeleno" vyset později nevadí.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Cibule z přímého výsevu

11 Aug 2021, 12:57

ariadna30 napísal:
11 Aug 2021, 10:34
Jiri II, kedy ste ju vysievali? A normalne hned vonku alebo ste predpestovavali v kvetinacoch?
Adriano, vysévám ji co nejdříve po rozmrznutí a oschnutí vrchní vrstvy půdy tak, že se s ní dá pracovat, tzn, uhrabat povrch, nadělat brázdičky, vyset cibuli a utužit půdu v řádcích. Hned poté přikrývám celý záhon bílou netkanou textilií, dobře ji zatížím pruty a/nebo deskami, aby ji neodfoukl vítr. Netkanou textilii odstraňuji po třech až čtyřech týdnech, až pod ní vidím vzcházející rostlinky cibule. Povyrostlé cibulky vyjednotím - vytrhané rostlinky jsou lahůdková zelenina, mnohem lepší než v té době pažitka.

Navíc doplňuji, že při nákupu semen je potřeba věnovat pozornost výběru odrůd. Pro pěstování z přímého výsevu na záhon se hodí pouze jarní odrůdy cibule, k tomuto způsobu pěstování určené, mám odzkoušené odrůdy Alice, Dagmar a nově zkouším některé hybridy F1. Např. taková Všetana, Štuttgartská a jiné, jsou k takovému způsobu pěstování nevhodné-nevyrostou do patřičné velikosti, protože jsou určené pro pěstování ze sazečky, tzn. první rok vypěstovat sazečku a druhým rokem ji sázet.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Cibule z přímého výsevu

21 Aug 2021, 08:10

Cibule ze semen se sklízí později než pěstovaná ze sazečky, protože dlouho vegetuje, často bez polehnutí natě. Doporučuje se sklízet koncem srpna. Při deštivém počasí v září, mohou být potíže s potřebným zatažením natě v krčku.
Prílohy
Cibule.JPG
Naposledy upravil/-a Jiří II v 21 Aug 2021, 11:32, upravené celkom 1 krát.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Cibule z přímého výsevu

21 Aug 2021, 10:44

Krásná :thumbup:
Napísať odpoveď