Švábky nerodí

boby / bôb, cizrna / cícer, čočka / šošovica, fazole / fazuľa, hrách / hrach ...
ivan z okenka

IP:  97.51

Švábky nerodí

26 Sep 2023, 10:06

U mě něco okolo fazolí začalo, tak to možná i zakončím:
Kdyby si Ambrož nastudoval potřebné informace o fazolu šarlatovém, nemusel se pak podivně hájit, možná i na sebe vztekat. S věkem u většiny lidí přichází spíše smíření a ověřování si informací, ale u něho je vidět, že ne vždycky. Našel jsem se, i s těmi kořeny v Hobby naší doby z 21. ledna letošního roku, podívejte se. https://www.ceskatelevize.cz/porady/103 ... .seznam.cz
Informace že: "Fazol je jednoletka, na kořenech vytváří hlízky, takže žádná hlíza se nekoná, zbytky porostu po ukončení vegetace se po zarytí velmi rychle rozkládají a obohacují půdu dusíkem. Dosáhnout dobrých výnosů, můžete jen, když budete pěstovat fazole adaptované na danou zeměpisnou šířku. Takže krásné bílé fazole z Řecka, vám ve střední Evropě, nezaplodí." není celá pravdivá.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

26 Sep 2023, 12:02

Video se mně líbilo. Díky za ně.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Švábky nerodí

26 Sep 2023, 13:27

Jednoletka je fazol obecný.
Kvetla šarlatová fazole z Maďarska, i fazole ze SEMO. Problém je v opylení. Postupně se propracovávám dál. Fazol kvete při délce dne 10-14 hodin, jednou mi ho zničil vítr zkraje září během jediného dne, vysušil a omlátil o kari síť.
Od fazole obecného ( P. vulgaris ) se liší v několika ohledech: děložní listy zůstávají během klíčení v zemi a rostlina je vytrvalá liána s hlízovitými kořeny (v chladnějších podnebích je však často považována za letničku).
Vzdálenost výsadby je 30-50 cm v řadě a 120-140 cm mezi řadami. Obvykle se na kůl klade jedno až dvě semena. S větším počtem semen na sázku později dojde k velkému padání květů, zejména v teplém a suchém počasí.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

26 Sep 2023, 17:03

Paní Jitko, odkud máte informaci, že fazol šarlatový kvete při délce dne 10-14 hodin? U mne kvetl ten řecký 14.7. jak je vidět na snímku. To znamená, že den byl asi delší než čtrnáct dnů. Myslím si, že spíš není nikdo, kdo by ty květy opyloval nebo pyl je v těch vysokých teplotách neklíčivý. Chtělo by to vyzkoušet nějak je opylovat ručně, nemyslím tím, že bych opyloval velké množství květů ale vybrat jeden dva květy a zkusit je opylit.
Vladimír
Obrázok
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Švábky nerodí

26 Sep 2023, 18:02

ivan z okenka napísal:
26 Sep 2023, 10:06
U mě něco okolo fazolí začalo, tak to možná i zakončím:
Kdyby si Ambrož nastudoval potřebné informace o fazolu šarlatovém, nemusel se pak podivně hájit, možná i na sebe vztekat. S věkem u většiny lidí přichází spíše smíření a ověřování si informací, ale u něho je vidět, že ne vždycky. Našel jsem se, i s těmi kořeny v Hobby naší doby z 21. ledna letošního roku, podívejte se. https://www.ceskatelevize.cz/porady/103 ... .seznam.cz
Informace že: "Fazol je jednoletka, na kořenech vytváří hlízky, takže žádná hlíza se nekoná, zbytky porostu po ukončení vegetace se po zarytí velmi rychle rozkládají a obohacují půdu dusíkem. Dosáhnout dobrých výnosů, můžete jen, když budete pěstovat fazole adaptované na danou zeměpisnou šířku. Takže krásné bílé fazole z Řecka, vám ve střední Evropě, nezaplodí." není celá pravdivá.
Proč by Ambrož, měl studovat botaniku, potažmo fazole, různých druhů, když na toto téma je kopec informací, ale lichých. Myslím si, že kdyby byl tento portál skutečně poučný, tak by se to určitě nestalo. No a protože z nedostatku správných informací, se upnu na něco , je průšvih na světě. Ostatně ani vy, přestože o tom víte dost, tak na třetí straně tohoto tématu, jste poskytl informací, která je horší, než kusá kolej, která není ukončena řádnou předepsanou zarážkou, takže když v jednom městečku, spíše v neuspořádané vesnici posunovačům ujel na takové koleji vagon, tak ten příčně položený pražec upevněný na kolej několika šroubečky M12, ubrnkl, aniž by to jedoucí vagon zaregistroval a zastavil se až projel celé přednádraží o vzrostlého jírovece maďala, ale tak šikovně, že hosté nádražní restaurace mohli použít jen vstup na perón, parádní průšvih byl na světě a drážní inspekce měla práci. Když to zhrnu, tak i vy na tom nesete lví podíl.
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Švábky nerodí

26 Sep 2023, 18:31

Ambrož napísal:
26 Sep 2023, 18:02
...přestože o tom víte dost, tak na třetí straně tohoto tématu, jste poskytl informací, která je horší, než kusá kolej, která není ukončena řádnou předepsanou zarážkou, takže když v jednom městečku, spíše v neuspořádané vesnici posunovačům ujel na takové koleji vagon, tak ten příčně položený pražec upevněný na kolej několika šroubečky M12, ubrnkl, aniž by to jedoucí vagon zaregistroval a zastavil se až projel celé přednádraží o vzrostlého jírovece maďala, ale tak šikovně, že hosté nádražní restaurace mohli použít jen vstup na perón, parádní průšvih byl na světě a drážní inspekce měla práci. Když to zhrnu, tak i vy na tom nesete lví podíl.
Pán Ambrož, dávno som sa tak nenasmial, a čo sa týka absurdného humoru, už dlho som nič lepšie nečítal (najmä tá geniálna pointa poslednou vetou)😀. Ionesco aj Beckett sú oproti Vám šuviks. Bolo by to na veľký palec hore 👍, keby... Keby Vaším cieľom bol naozaj ten absurdný humor, a nie snaha uraziť oponenta. Takže takto je to na palec dolu 👎. Ale talent máte veľký, len ho správne nasmerovať ... 😀 H.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

27 Sep 2023, 07:35

Našel jsem si jaká teplota byla v ten den 14.7.2018 kdy očividně byly ty řecké fazole v květu. Ve stínu bylo 29 °C.Když k tomu připočtu minimálně 10 °C na přímém slunci, tak mně vyjdou teploty, při kterých všechny zeleniny původně pocházející z vyšších nadmořských výšek v tropické části Jižné a Střední ameriky (fazeolus coccineus, paprika, rajčata, lilek nevím) nejsou schopny se opylit, protože pyl je při těchto teplotách neklíčivý. Pokud budu příští rok opět pěstovat ty Gigantes fazole, tak část jich přistíním a uvidím jak na to budou reagovat.
Vladimír
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Švábky nerodí

27 Sep 2023, 08:03

Hawkeye napísal:
26 Sep 2023, 18:31
Ambrož napísal:
26 Sep 2023, 18:02
...přestože o tom víte dost, tak na třetí straně tohoto tématu, jste poskytl informací, která je horší, než kusá kolej, která není ukončena řádnou předepsanou zarážkou, takže když v jednom městečku, spíše v neuspořádané vesnici posunovačům ujel na takové koleji vagon, tak ten příčně položený pražec upevněný na kolej několika šroubečky M12, ubrnkl, aniž by to jedoucí vagon zaregistroval a zastavil se až projel celé přednádraží o vzrostlého jírovece maďala, ale tak šikovně, že hosté nádražní restaurace mohli použít jen vstup na perón, parádní průšvih byl na světě a drážní inspekce měla práci. Když to zhrnu, tak i vy na tom nesete lví podíl.
Pán Ambrož, dávno som sa tak nenasmial, a čo sa týka absurdného humoru, už dlho som nič lepšie nečítal (najmä tá geniálna pointa poslednou vetou)😀. Ionesco aj Beckett sú oproti Vám šuviks. Bolo by to na veľký palec hore 👍, keby... Keby Vaším cieľom bol naozaj ten absurdný humor, a nie snaha uraziť oponenta. Takže takto je to na palec dolu 👎. Ale talent máte veľký, len ho správne nasmerovať ... 😀 H.
Pane Hawkeyy, do Švandrlíka, mám nekonečně daleko.Vše co napíši, je ze života. Za ten ujetý vagon, mi bylo těžce vyhrožováno klíčovým průmyslem.
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Švábky nerodí

27 Sep 2023, 08:28

Pane Ambroži, když Ivan z okenka něco napíše, tak přes to prostě vlak nejede. Hovgh. Ještě časem přidám fotku "švábek" z vyšších poloh ČR, ale to až se dostanu na pole kde jsem sel a budu mít foťák v ruce.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Švábky nerodí

27 Sep 2023, 11:51

okenkodozahrad napísal:
27 Sep 2023, 08:28
Pane Ambroži, když Ivan z okenka něco napíše, tak přes to prostě vlak nejede. Hovgh. Ještě časem přidám fotku "švábek" z vyšších poloh ČR, ale to až se dostanu na pole kde jsem sel a budu mít foťák v ruce.
Pane Ivane, věřím vám, ale jaksi tomu chybí ta správná šťáva. To je detailnější popis, který by měl, jaksi více napomoci. Říká se, že foto řekne vše, ale bez správného popisu, je k ničemu, vidím jen fotku.
Napísať odpoveď