Švábky nerodí

boby / bôb, cizrna / cícer, čočka / šošovica, fazole / fazuľa, hrách / hrach ...
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Švábky nerodí

22 Sep 2023, 12:39

Asi by bolo vhodne ujasnit ze nie je fazula ako fazula.
Phaseolus vulgaris je jednorocna.
Phaseolus coccineus je viacrocna.
V nasich podmienkach ta Coccineus teda Sarlatova vonku neprezimuje. V pivnici ze vraj ano. Dam vediet na jar ako to dopadlo
Hawkeye
Príspevky: 2408
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Švábky nerodí

22 Sep 2023, 13:11

ariadna30 napísal:
22 Sep 2023, 12:36
...Korene po latinsky neviem😀
Latinsky: koreň = radix, korene = radices. 😀 H.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Švábky nerodí

22 Sep 2023, 13:32

Pepina napísal:
22 Sep 2023, 12:06
Jitka napísal:
22 Sep 2023, 08:29
Měl by se zimovat uvnitř ve vlhké bezmrazé místnosti a dokonce je hlíza jedlá.
Tohle mě zaujalo, nedokázala jsem ale nikde na netu najít foto kořenu.

Pěstovala jsem letos turecké Barbunye v pnoucí verzi. Jsou to taky velké fazole (i když asi menší než švábky) a plodí bez problémů. Gurmány vysoko hodnocené.
Myslím, že jsou stejné jako italské Borlotto.
Borlotto je fazol obecný, turecká by mohla být šarlatový. S tím jídlem je to v každé národní wikipedii jinak, někde, že to používají jako koření, někde, že se to jí.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Švábky nerodí

22 Sep 2023, 15:18

Barbunya je taky p.vulgaris. Objednala jsem včera troje různé Borlotto pro příští rok na porovnání. Barbunye pnoucí mají delší lusk než nízké.
Předpokládám, že cílem je dobrat se úrody a nezáleží, zda se pěstuje coccineus nebo vulgaris.

Do google obrázků jsem zadávala phaseolus coccineus plant. Root by bývalo lepší.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Švábky nerodí

22 Sep 2023, 15:51

Náhodou jsem natrefila na článek:
https://dobrasemena.cz/clanky/fazol-sar ... lusku.html
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Švábky nerodí

22 Sep 2023, 16:20

Pepina napísal:
22 Sep 2023, 15:51
Náhodou jsem natrefila na článek:
https://dobrasemena.cz/clanky/fazol-sar ... lusku.html
Takze nesadit echinaceu😀 alebo ked tak priamo ku fazuli. Aj ked ja pozorujem vseobecne postupny ubytok cmeliakov v poslednych rokoch.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

22 Sep 2023, 17:49

Všechny fazole pocházejí z tropické jižní Ameriky. Problémem s pěstováním velkých řeckých fazolí nebude asi délka dne (obratník Raka je úplně někde jinde), ale to, že i v Řecku se tyto fazole pěstují jen v hornaté části na severu Řecka, jinde se jim snad nedaří. Tam je nejdelší den něco nad patnáct hodin, kdežto u nás o trochu víc- konkrétně v Brně 16h 20min. To zas tak nebetyčný rozdíl není. Podle mne bude u nás asi spíš problém s vysokými nočními teplotami ve vrcholném létě.
Jen pro informaci: Fazole a třeba také rajčata patří k rostlinám fotoperiodicky neutrálním, to znamená, že přechod do reprodukční fáze (kvetení) probíhá bez ohledu na délku dne.
Fazole Gigantes jsem pěstoval tři roky, část úrody byla začátkem léta, potom pauza a od září znovu úroda. Neměl jsem s nimi žídný problém, jen jsem neměl pořádnou konstrukci, ve třech metrech s mně to obrátilo a rostlo to dolů.
Pokud jde o opylovače, tak jsem nikdy neviděl žádnou včelu medonosnou, fazolové květy snad nemají žádný nektar. Četl jsem, že včela snad jen květ napíchne a když zjistí že tam žádný nektar není , jde od toho. Ani čmeláky jsem tam neviděl i když na rajčatech jich bylo pravidelně plno. Ale když jsem slyšel takový zvuk jako od helikoptéry, tak jsem se byl podívat a viděl jsem tam černou včelu cca 2 cm. Nevěděl jsem že je to včela, musel jsem si to najít (tip jsem dostal z USA), byly to včely tesařky, které tam pravidelně lítaly a díky nim jsem měl úrodu.
Loni ani letos jsem ty fazole nesázel, spíš proto, že nejsem kuchař a manželka mně z toho nic vařit nechce. Vladimír
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Švábky nerodí

22 Sep 2023, 18:32

MrBig46 napísal:
22 Sep 2023, 17:49
... fazolové květy snad nemají žádný nektar ...byly to včely tesařky, které tam pravidelně lítaly a díky nim jsem měl úrodu.
Některému hmyzu stačí aspoň pyl a vůně.
Ty "tesařky" je asi to, čemu tady na fóru říkáme "drvodělky" (?).
Peb
Príspevky: 1983
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Švábky nerodí

23 Sep 2023, 08:34

Po ústupe vysokých teplôt sa začínajú tvoriť struky ,tie už ale u nás nemajú šancu dorast ..

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Švábky nerodí

24 Sep 2023, 08:42

A proto máme pěstovat v daném místě, to co spolehlivě zakvete, zaplodí a sklidíme. Proto jsem popínavé fazole přestal pěstovat, protože na nějaké pokusničení, již vzhledem k věku, nemám čas. Přešel jsem na keříčkové a po několika pokusech s různými druhy, jsem skončil u odrůdy Dalmatin, jsou opravdu tak jako pes, bílé s černýmí fleky. Jsou chutné. Z celkem malé plochy, jsem dosáhl sklzně 45kg zrna. Což považuji, za velmi vynikající. Akorát s luštěním, byl problém. Bylo třeba vymyslet způsob, blížící se velkovýrobě. Jsem dokonale vyléčen z touhy po pěstování zavlečených pnoucích exotů, které, když náhodou zakvetou, mohou maximálně sloužit k ozdobě. No a co s tím nožstvím zrna a jeho ochranou proti zrnokazovi. Žádný problém, abych měl na setí, ošetřím mrazem a na uskladnění teplem a uložím do těsně uzaviratelných dóz.
Napísať odpoveď