Švábky nerodí

boby / bôb, cizrna / cícer, čočka / šošovica, fazole / fazuľa, hrách / hrach ...
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Švábky nerodí

27 Sep 2023, 12:33

MrBig46 napísal:
26 Sep 2023, 17:03
Paní Jitko, odkud máte informaci, že fazol šarlatový kvete při délce dne 10-14 hodin? U mne kvetl ten řecký 14.7. jak je vidět na snímku. To znamená, že den byl asi delší než čtrnáct dnů. Myslím si, že spíš není nikdo, kdo by ty květy opyloval nebo pyl je v těch vysokých teplotách neklíčivý. Chtělo by to vyzkoušet nějak je opylovat ručně, nemyslím tím, že bych opyloval velké množství květů ale vybrat jeden dva květy a zkusit je opylit.
Vladimír
Obrázok
Sjížděla jsem překlady wikipedií a ještě nějaké jiné stránky. Takže ty hodiny nevím odkud byly. Je to podobné tvrzení, jako že nenasazuje lusky, když mu jiné zrají. Pchá, teď má třeba 5 malinkých lusků za sebou a dole sbírám nažloutlé na dosušení. Taky se přikláním k tomu, že rostlina nedává vysoké letní teploty. Ve francouzské wiki je uvedeno hodně odrůd, ale některé jsou určené na lusky a některé budou menší, než ty mnou preferované.
Štýrské fazole je chráněné zeměpisné označení a zase je to krajina kopců a vrchů. Mimochodem, v nizozemské wiki je fazol pravotočivý...
A podle obrázku z https://www.radtouren.at/cz/fazol-sarlatovy/ mají taky lusky spíš po 2-3 semenech, než ty slibované 6-8.
ivan z okenka

IP:  169.26

Švábky nerodí

04 Okt 2023, 12:39

Tohle je odrůda Kontra. nešplhá nijak vysoko, je proti běžným spíše keříková. Stačí jí opora cca 1,5 m, dobře dozrává, je vcelku plodná. Z polohy nad 520 m nad mořem.
Dříve byly sklizně větší, prakticky celou sezonu. Byla sice kratší, v tuhle dobu už jsme měli vše poničené od mrazíků, které bývaly okolo Marie (12.9).
Prílohy
DSC_0177.JPG
DSC_0178.JPG
DSC_0176.JPG
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Švábky nerodí

08 Okt 2023, 13:09

Odrůda Kontra je zajímavá, Polák jí označuje jako bob - vicia faba, osej.cz jako fazol obecný. Ale velká semena jsou vždy vítaná :thumbup:
Šarlatové fazole přestaly kvést, obrala jsem menší lusky na jídlo. Výjimečné počasí možná nechá dozrát úrodu i nahoře. Pátrání po hlíze se tedy odkládá :D
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Švábky nerodí

08 Okt 2023, 15:55

Sáček Osiva Moravia se semeny odrůdy Kontra jsem zakoupil teprve nyní v Olomouci. Na sáčku je popis Phaseolus vulgaris tzn. fazol obecný , s výškou rostliny 60 cm, zatímco na slovenských a polských stránkách se píše, že se jedná o fazol šarlatový (Phaseolus coccineus) s výškou rostliny 1,4 metru. Tak jsem zvědavý, co se z toho vyklube. :o
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Švábky nerodí

08 Okt 2023, 17:48

Odrůdu Kontra jsem před pár lety pěstovala a nevrátila se k ní. Jednak je na sáčku "fazol keříčkový" a vyrostla jako u Ivana z okenka, tedy potřebuje spíš oporu.
Neměla úspěch ani v kuchyni. Fazole byly odolné jakémukoliv prostupu chutí při vaření, takže v jídle to byly poměrně velké fádní kusy.
Prílohy
IMG_2351.jpg
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Švábky nerodí

08 Okt 2023, 17:57

Díky za vaše informace, naštěstí jsem byl podezíravý a koupil na zkoušku jen jeden sáček. Zůstanu tedy u svých osvědčených keříčkových odrůd.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Švábky nerodí

22 Okt 2023, 18:41

Tak jsem sezbírala v minulých dnech všechno. Vyluštila jsem, co nebylo úplně k usušení a uvařila pořádný hrnec polévky. A suším jeden plech lusků na suchá semena.
Hlízky (jsou-li to ony) udělaly pouze slabší rostliny, rozvětvené stonky měly kořeny rovné. Takže se tomu zkusím přes zimu vyhýbat a na jaře se ukáže.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

01 Jan 2024, 18:30

Chci již začátkem dubna začít předpěstování těch řeckých fazolí. Velkým problémem je, že stonek roste velmi rychle a pokud bych chtěl chránit rostlinu proti chladu ev. mrazu je problém s tím jak ji ochránit. Proto potřebuji, aby vysazovaná sazenice byla co nejnižší. Myslíte, že když uříznu vrchol, tak vyrazí dva nové výhony z paždí těch dvou listů, které na rostlině jsou? Máte někdo s tím zkušenost?
Vladimír
Obrázok
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Švábky nerodí

02 Jan 2024, 14:58

Myslím, že by se rozvětvit měla, venku taky jede na víc výhonů. Ale i tak pojede pořád nahoru. Ono otužovat pak dvoumetrovou liánu bude docela úkol. Už jsem si takhle hrála s ačokčou i okurkou.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

02 Jan 2024, 17:38

Včera jsem namočil a dal naklíčit tři fazole. Chci odzkoušet, jak by se dala udržet doma výška rostliny tak do 50 cm. Zatím vůbec nevím jaká teplota by jim mohla vyhovovat-aby rostly ale pomalu. Také chci zkusit přisvěcování. Chtěl bych sazenice s pořádným kořenovým systémem.
Vladimír
Napísať odpoveď