Švábky nerodí

boby / bôb, cizrna / cícer, čočka / šošovica, fazole / fazuľa, hrách / hrach ...
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

17 Sep 2023, 22:47

Já jsem pěstoval ty řecké Gigante fazole a také byl v létě problém s tím, že se neopylovaly a začaly nasazovat lusky až se ochladilo. Problém byl ten, že potom v pozdním podzimu nedozrály a byly většinou na vyhození. Asi by to chtělo vyšší nadmořskou výšku, i v tom řecku se pěstují v kopcích, možná jsou to i hory (nevím). Aspoň kilo semen stále mám, kdyby někdo chtěl, jsou to opravdu velké bíle fazole až tři centimetry v délce.
Vladimír
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Švábky nerodí

18 Sep 2023, 04:54

Peb napísal:
17 Sep 2023, 20:17
Mám podobný problém .fazule sú pomerne veľké kríky sadene už 3 rok rôzne ...najprv samostatne potom po dva a teraz takto ako je na fotke...
Fazuľa bohato kvitne okolo je mnoho opelovacov ..modré včely ktoré tu nebolo vidieť su uz pomaly v prevahe ..no je problém nájsť nejaké fazule na kríkoch ..skúsil by som možno ešte tu fazuľu obecnú ..
Zaujímavé je že na poli par metrov ďalej kde nieje toľko slnka bývalo pred rokmi fazule viacej ..

viete prosím niečo nové k tejto téme ? Ďakujem ..
Peb, neviem, aku odrodu pestujete, ale ja dlhodobo pestujem Albenu (biele velke fazule, chutovo vyborne.) a urodu mam vzdu bohatu. Dokonca som aj v podobnej nadmorskej vyske (480mnm) ako vy. Vzdy sa snazim najst fazuli miesto s celodennym slnkom, ale ako to tu citam, asi by jej bolo este lepsie v polotieni, musim skusit o rok.
MrBig46 napísal:
17 Sep 2023, 22:47
Já jsem pěstoval ty řecké Gigante fazole a také byl v létě problém s tím, že se neopylovaly a začaly nasazovat lusky až se ochladilo. Problém byl ten, že potom v pozdním podzimu nedozrály a byly většinou na vyhození. Asi by to chtělo vyšší nadmořskou výšku, i v tom řecku se pěstují v kopcích, možná jsou to i hory (nevím). Aspoň kilo semen stále mám, kdyby někdo chtěl, jsou to opravdu velké bíle fazole až tři centimetry v délce.
Vladimír
Ak by boli este vacsie ako spominana Albena, tak by som tie grecke skusil. Cim vasia fazula na lyzici, tym lepsie ;)
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Švábky nerodí

18 Sep 2023, 07:50

Šarlatový fazol je původem sice ze střední Ameriky, ale z hor. Drvodělky i čmeláci ho navštěvují, ale plody jsou nějaké dole při zemi (ty obírám jak zežloutnou na dosušení) a nějaké jsou teď nahoře - tzn. ochlazení na konci srpna a zřejmě i krátký den. Lusky jsou bídné, po 2-3 fazolích. Dala jsem je letos na východní dvorek, kam po jedné hodině už nejde přímé slunce.
Ale vytrvám, příští rok jdou na předzahrádku na sever, když nebudou plodit, aspoň z nich bude kryt okna do ulice.
A je to kus půdy vyrvaný denivkám, jen při sázení trošku substrátu, aby držel vodu, takže na zeminu náročné nejsou.
Prílohy
Pohled od severu
Pohled od severu
Pohled od jihu
Pohled od jihu
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Švábky nerodí

18 Sep 2023, 08:13

ja uz mam fazulu bez kvetov a postupne zospodu dozrieva. aktualny stav na foto.

IMG_20230918_075600768_HDR.jpg
IMG_20230918_075847854.jpg
IMG_20230918_075741133.jpg
IMG_20230918_075909240.jpg
IMG_20230918_080246886_HDR.jpg
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Švábky nerodí

18 Sep 2023, 09:48

Peb napísal:
17 Sep 2023, 20:31
Vyzerá byť že tento problem ma veľa ľudí ..

https://youtu.be/W5kn6K5lYt4?si=um77aA3AQGzAymXS

Dôvodom bude naozaj horúci vzduch a veľa slnka ..
Možno by pomohlo ranné rosenie rastlin ...ciastocne zatienenie ..
Sice nerada sleduji videa, plná natahování, aby nakonec informace chyběla, ale zaujalo mě, že tyčkové seje 11.4.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

18 Sep 2023, 13:05

kvas napísal:
18 Sep 2023, 04:54
Peb napísal:
17 Sep 2023, 20:17
Mám podobný problém .fazule sú pomerne veľké kríky sadene už 3 rok rôzne ...najprv samostatne potom po dva a teraz takto ako je na fotke...
Fazuľa bohato kvitne okolo je mnoho opelovacov ..modré včely ktoré tu nebolo vidieť su uz pomaly v prevahe ..no je problém nájsť nejaké fazule na kríkoch ..skúsil by som možno ešte tu fazuľu obecnú ..
Zaujímavé je že na poli par metrov ďalej kde nieje toľko slnka bývalo pred rokmi fazule viacej ..

viete prosím niečo nové k tejto téme ? Ďakujem ..
Peb, neviem, aku odrodu pestujete, ale ja dlhodobo pestujem Albenu (biele velke fazule, chutovo vyborne.) a urodu mam vzdu bohatu. Dokonca som aj v podobnej nadmorskej vyske (480mnm) ako vy. Vzdy sa snazim najst fazuli miesto s celodennym slnkom, ale ako to tu citam, asi by jej bolo este lepsie v polotieni, musim skusit o rok.
MrBig46 napísal:
17 Sep 2023, 22:47
Já jsem pěstoval ty řecké Gigante fazole a také byl v létě problém s tím, že se neopylovaly a začaly nasazovat lusky až se ochladilo. Problém byl ten, že potom v pozdním podzimu nedozrály a byly většinou na vyhození. Asi by to chtělo vyšší nadmořskou výšku, i v tom řecku se pěstují v kopcích, možná jsou to i hory (nevím). Aspoň kilo semen stále mám, kdyby někdo chtěl, jsou to opravdu velké bíle fazole až tři centimetry v délce.
Vladimír
Ak by boli este vacsie ako spominana Albena, tak by som tie grecke skusil. Cim vasia fazula na lyzici, tym lepsie ;)
Vzal jsem si k tomu šupleru a největší byly 27 mm. Je fakt, že jsou už dva roky staré a pořádně vyschly. Ale klíčivé jistě budou. Já jsem je předkličoval doma v misce a když nasály vodu tak byly až 4 cm. Stejné je to když se namáčí před vařením. Mám dojem, že se prodávají v supermarketech povařené a s olivovým olejem a bylinkami. Cena vysoká. Na obrázku jsou vlevo, vpravo nějaká odrůda maďarská. Pokud máte zájem, stačí poslat adresu. Budu posílat nějaká semena do Polska a tak bych poštu sfrkl jedním rázem.
Vladimír
Obrázokpost a picture
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Švábky nerodí

18 Sep 2023, 13:46

ok, adresu pisem do sukromnej spravy.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Švábky nerodí

18 Sep 2023, 14:23

Ještě tento týden pošlu. Našel jsem ještě toto:
Gigantes se vyznačují svou velikostí, ledvinovitým tvarem a bílou barvou. Jsou velmi jemné, jejich chuť je bohatá a plná a jsou delikátní i samotné bez omáčky. Nicméně my je doporučujeme připravovat v troubě s omáčkou a nebo si je vychutnat v salátech nebo s masem.
Oblast: Prespes jezero, prefektura Florina, severozápadní Řecko
Kultivace: BIO gigantes jsou pěstovány kolem jezera Mikri Prespa v nadmořské výšce 860 m, v národním parku Prespes v malých rodinných farmách. Místní farmáři stále zachovávají tradiční metody pěstování. Půda je lehká, teplá a úrodná, bohatá na organické látky. Její pH ise blíží optimálnímu, což je 5,8-6.
Obří fazole z Prespu (Gigantes Elephantes) jsou řecká odrůda fazolí vysoké kvality, s tenkou slupkou a velmi snadnou přípravou (krátká doba vaření), která byla kultivována v oblasti Prespu od 16. století.
Na sáčku je napsáno: Řecké obrovské fazole z malých rodiných farem
Vladimír
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Švábky nerodí

18 Sep 2023, 14:54

U nás se těm fazolím říká Becoky a myslím, že to jsou ony Švábky.
*
Při úklidu půdy jsem jich našel větší pytlík. Starý snad desetiletí. Po babičce. Ze zajímavosti jsem je zkusil uvařit. A dobré byly. Moc dobré i po takové dlouhé době.

Tak jsem se jal je pěstovat. Natáhnul jsem u plotu mezi stromy vysokou drátěnku mezi dvěma stromy. Sousedka z toho měla skoro Vánoce, když jsem ji řekl, že budu pěstovat obří fazole a že ony fact potřebují opěru a vyrostou do velké výšky.
Semena jsem si sehnal na nějaký inzerát, nesadil jsem ty původní. Ale ani tak nebyly výsledky dobré a sousedka měla z mého počínání Druhé Vánoce...

Vícekrát jsem už to nezkoušel a ani nevím, nevzpomínám si, kde se stala chyba.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Peb
Príspevky: 1987
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Švábky nerodí

19 Sep 2023, 04:40

Ďakujem pekne za reakcie .. niekde som čítal že tmavá fazuľa má v sebe viacej vitamínov a je chutnejšia preto sme pestovali tmavú veľkú ..ale posledné dva roky nejak veľmi nechceli ísť ..fotky fazul sem pridané su ale naozaj pekne aj tie veľké aj tie malé ...
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď