Pestovanie mrkvy

mrkev / mrkva, petržel / petržlen, křen / chren, reďkev / ředkvička, řepa červená / cvikla ...
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Pestovanie mrkvy

13 Sep 2020, 13:41

Mate nejake tipy na dopestovanie peknej mrkvy? Sadite len do normalnej zahradnej zeminy, ci miesate s pieskom? Prip. s niecim inym? Mrkvu som este nepestovala,ale chystam sa, tak skusenosti inych isto pomozu. Vysievate na jar, ci na jesen?
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Pestovanie mrkvy

14 Sep 2020, 11:14

Čau, vysévám zjara a tím, že je u nás těžká výživná a vododržná zem, tak mrkev celkem naroste, jen jsou to takové příšerky, jak ti stromoví mužici z Mrazíka :D Kouknu k sousedce, ona letos sadila do hrůbků a říkala jsem si, že to na jaře tedy zkusím taky - pokud se jí to osvědčilo ;) Jen aby to zase nevysychalo, na těch kopečkách...
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Pestovanie mrkvy

14 Sep 2020, 12:47

V těžké půdě pěstuji odrůdy typu Chantenay nebo Kuroda - mají kratší kořen, širší vrchní část a prakticky se "nevětví".
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Pestovanie mrkvy

22 Sep 2020, 11:57

zasetá před měsícem do hrůbků, líp se tak udrží kyprá vyšší půda. jinak zkušenost s mrkví- nejlepší byla když měla šanci udělat 4-5 pravých listů a pak se nechala zarůst plevelem. Drželo to bezvadně vodu. Těsně před zimou se vzaly rycí vidle a vyrylo se co vyrostlo, byly toho dva bramborové koše. stejně tak petržel.
DSC_3193.JPG
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Pestovanie mrkvy

22 Sep 2020, 13:35

No ty vo.e, já kdybych něco vysela před měsícem, tak nemám ani h...z toho. Je sucho a sucho zase, chtěla jsem to dostat ze země, ale by se to rovnou upeklo asi a zlomila bych vidle :( Musím počkat, až snad něco naprší. Přes měsícem jsem po jahodách udělala ďolíky, naházela tam posekanou trávu, bramboru, zalila. Za čas zase zalila. A nic. Ani nevylíčily, natož nějaká nať :(
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Pestovanie mrkvy

22 Sep 2020, 22:43

před měsícem to vypadalo takhle:
Screenshot_20200922-191929.png
záhon je po sklizni hrachu, a že ho bylo :)
Samozřejmě že než to vzejde tak ranní a večerní zálivka aby to bylo stále mokré. bez toho to nejde.
taky sem to letos sel třikrát. poprvé to vymrzlo, podruhé jsem tam potřeboval montovat skleník tak se to pošlapalo.
z nouze jsem pak nahusto vedle skleníku nasel nahusto kelímek špagetových dýní a ten hrách. neuvěřitelně se povedly, dnes už odcházejí na plíseň.
letošní brambora vám nevyroste, dormance ji to nedovolí. i brambory přehlédnuté na poli při sbírání vyklíčí až na rok.
člověk se nesmí vzdát a musí to stále zkoušet :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Pestovanie mrkvy

23 Sep 2020, 06:28

P. Vlasatej: člověk se nesmí vzdát a musí to stále zkoušet ...
Toto mi teraz strasne velmi pomohlo, ten vyrok prisiel vo chvili, ked som sa zrovna chcela na kopu veci vykaslat, lebo sa mi proste nedaria. Tak dik za zachranu👍
Ta mrkva vysadena pred mesiacom bude hotova kedy?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Pestovanie mrkvy

23 Sep 2020, 08:37

je to nějaká ranna F1, asi Aneta, takže vegetační doba 8-11 týdnů. Stejně půjde na kostičky a do mrazáku :thumbup:
Jinak je nasetá v hrůbku ve dvou řádcích, místa je dost, hrůbky jsou široké. Na internetu jde najít spoustu navodu na pestování mrkve, třeba v tubusech atd. ale s tím se babrat nebudu :)
Není zač. Na kole když přišla krize, tak se říkalo "když nemůžeš, tak přidej" :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Pestovanie mrkvy

23 Sep 2020, 16:32

Ježíš..tak to jsem o té bramboře nevěděla, někdo psal, že ty malé rovnou sadí a bude mít na podzim ještě ,,nové" brambory. Ariadno, nebyla jsi to ty nakonec?!? :shock:
Napísať odpoveď