Pastinák

mrkev / mrkva, petržel / petržlen, křen / chren, reďkev / ředkvička, řepa červená / cvikla ...
ivan z okenka

IP:  97.51

Pastinák

26 Apr 2023, 10:49

Pěstuje se kozí brada porolistá, tzv. ovesný kořen. "Kvete modře, ve Francii si ho váží velice, hážou ho do hrnce,..." Pěstoval jsem ho na botance, doma i ten planý, před časem jsem modrý našel v prodeji semen.
Prílohy
_vyr_1021kozibrada.jpg
_vyr_1021kozibrada.jpg (59.9 KiB) 932 zobrazení
_vyrp11_1021kozibrada2.jpg
_vyrp11_1021kozibrada2.jpg (43.6 KiB) 932 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Pastinák

26 Apr 2023, 11:53

jak to chutná?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
ivan z okenka

IP:  97.51

Pastinák

26 Apr 2023, 12:16

Trochu chřest, trochu černý kořen, takové chuťově nenápadné, ale dobré i pro diabetiky. Místo cukru inulin.
Jirka61

IP:  60.21

Pastinák

26 Apr 2023, 12:40

Zatím jsem ho neviděl, ale budu koukat. Kultivar by mohl být lepší než planý. J.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Pastinák

26 Apr 2023, 15:11

díky, asi nic pro mne :D , křen je křen :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Pastinák

26 Apr 2023, 16:19

ivan z okenka napísal:
26 Apr 2023, 07:29
Pastinák je prevít na klíčení, pokud není čerstvý. Když by mi mělo zbýt osivo, vyhodím ho. A kupuju od firem, které šlechtí, ne od překupníků. Seju 2x. V březnu na kořeny velké (do svíčkové, pod pečené maso), v květnu na kořeny tak akorát do vývarů. To promytí a namočení třeba na půl dne do vody s pokojovou teplotou pomůže, ale záhon nesmí až do doby vyrašení dvou pravých lístků proschnout do hloubky setí. Jinak vzcházející porost skoro celý odejde.
U mě byl problém spíš to zalévání, o čerstvosti semen vím.
Zajímalo by mě, které české firmy šlechtí, případně produkují vlastní osivo pastiňáku? Raději jsem koupila polská.
Březnový pastiňák máte už vylezlý ze země?

Ke Kozí bradě: Uvádí se, že je dvouletá. Je to jako u miříkovitých - první rok zeleň (a sklizeň kořene) a květ druhým rokem? Nebo kvete už prvním rokem a květ nemá na kvalitu kořene vliv?
ivan z okenka

IP:  97.51

Pastinák

27 Apr 2023, 07:05

Také občas sahám po polských odrůdách, dříve na Fajne semena. Ovesný kořen je dvouletka, první rok nekvete, ale nevím jestli je to konečná. Černý kořen se stává trvalkou, u které nedřevnatí kořen, ani když kvete, u toho druhého to nemám vyzkoušené. "Divoká" kozí kvete ve druhém roce, po dozrání semen hyne.
No a pokud jde o výsev pastináku, budu letos dělat pozdní. Nikdo to nechce, dávám ho králíkům. A to je škoda, mohl jsem mít na záhoně třeba více hrášku a fazolky.
ivan z okenka

IP:  97.51

Pastinák

27 Apr 2023, 07:16

No a k tomu, kdo u nás dává na trh kvalitní osivo? Oba semenáři. Semo i Moravoseed. Vybírám si odrůdu s kratším kořenem, i když pastinák docela dobře hojí utržené konce, nehnije. Rýč má 30 cm a u dlouhých odrůd je to málo. Teď mi leze zapomenutý pastinák ze země, ale ne moc daleko od nás roste v talutách planý nebo zdivočelý, kdoví, co by z toho bylo.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pastinák

27 Apr 2023, 09:06

ivan z okenka napísal:
27 Apr 2023, 07:05
Také občas sahám po polských odrůdách, dříve na Fajne semena. Ovesný kořen je dvouletka, první rok nekvete, ale nevím jestli je to konečná. Černý kořen se stává trvalkou, u které nedřevnatí kořen, ani když kvete, u toho druhého to nemám vyzkoušené. "Divoká" kozí kvete ve druhém roce, po dozrání semen hyne.
No a pokud jde o výsev pastináku, budu letos dělat pozdní. Nikdo to nechce, dávám ho králíkům. A to je škoda, mohl jsem mít na záhoně třeba více hrášku a fazolky.
Pastiňák neuskladňujeme. Nastrouhám ho robotem na kolečka jako okurkový salát a usuším. V sušičce je to velmi rychlé. Spolu s další kořenovou zeleninou se v kuchyni spotřebuje.
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Pastinák

27 Apr 2023, 10:46

U nás - s jílovým podložím - tak dlouhý pastiňák asi nehrozí. Kořenovou zeleninu (celer, mrkev i řepu a ředkve) taky neuskladňuju, ale nechávám přes zimu v záhonu. Při větších mrazech nakrývám textilií. Snad to půjde podobně s pastiňákem.
Díky za tip na semínkový e-shop. Zatím jsem kupovala polská semínka na Farmaření a v Baumaxech.
Napísať odpoveď