Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Mittwoch_

IP:  136.147

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

22 Feb 2021, 14:48

Ještě zde nezazněl můj favorit - Goldkrone. Maloplodé, žluté cherry mimořádné plodnosti a chuti. Každému, komu jsem vnutil pěstuje dál. Dá se i přesévat.;-)
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

23 Feb 2021, 18:11

Mne sa zdá Goldkrone moc sladké, chýbajú mu typické rajčinové kyselinky pre vyváženú chuť a dosť mi praskalo pri výkyvoch počasia a to aj v skleníku.. ;)
Eva T.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

23 Feb 2021, 18:22

Já bych se ještě vrátil k Tornádu F1. Chtěl bych, aby zde nevyznělo, že je to špatný (vodový) hybrid. Pěstoval jsem ho mnoho let spolu se sousedy ve spíše teplejší lokalitě (210m). Všichni jsme si chválili, že dobře roste, hodně plodí, do určité míry odolává nemocem a dobře chutná.
Možná by taky chtělo uvést, co znamená anglická zkratka DTM. Znamená počet dnů od výsadby sazenice do zeminy do uzrání prvého plodu.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

24 Feb 2021, 19:36

DTM je pocet dni od kvetu do uzretia plodu nie od vysadby to sa mylite
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

24 Feb 2021, 19:44

Guest napísal:
24 Feb 2021, 19:36
DTM je pocet dni od kvetu do uzretia plodu nie od vysadby to sa mylite
DTM "days to maturity" je pocet dni od vysadenia sadenice rajciaka po prve plody. - aspon podla google

google "days to maturity tomato"
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

24 Feb 2021, 22:35

Ano, DTM sa ráta všeobecne od posadenia sadenice na definitívne miesto až po dozretie prvých plodov. Je to ale veľmi nepresné, preto sa DTM uvádza v určitom rozpätí. Sadiť sa predsa môže malá rastlinka, ktorá bude kvitnúť aj o mesiac, alebo už kvitnúca. Ešte je v hre samozrejme aj podnebie a pestovateľské prostredie, kde rastlina rastie. Rusi uvádzajú obyčajne DTM od vysiatia semienok( najskoršie odrody ho majú okolo 90 dní), čo je samozrejme tiež nepresné, lebo v závislosti od teploty závisí aj doba klíčenia môže sa líšiť aj o 2 týždne. Najmenej nepresné teda je, keby sa uvádzala od doby kvitnutia. Ja si to tak aj pre seba rátam- aby som mohla porovnávať najmä skoré odrody a odrody s kratšou vegetčnou dobou, ktoré ma najviac zaujímajú.
Eva T
Naposledy upravil/-a Eva Tomišová v 25 Feb 2021, 16:36, upravené celkom 2 krát.
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

25 Feb 2021, 16:34

Môj dobrý známy odborník na rajčiny p. Vladimír ma upozornil na to, ako možno nesprávne zareagovať na všemožné informácie na nete a uviedol všetko logicky na správnu mieru preto ho tu citujem:


" Musím zopakovat to co mně napsal Ing. Gajdoštín tehdy vedoucí pracovník v SEMO, dnes majitel Dobrá semena:"Internet snese všechno".

1. Nechodím moc na ruské weby s rajčaty, ale svého času jesm něco kupoval na tom estonském webu. U ruských rajčat nikdy neuváděli DTM ,ale psali slovně třeba od výsevu (nebo výsadby) 90 dní.

2. DTM je jednoznačně údaj používaný v Americe. Česky to znamená dny do uzrání. Myslí se tím uzrání plodu, takže se jedná o dobu od opylení do konzumní zralosti. Za okamžik, kdy dojde k opylení se považuje den, kdy se prvně otevře květ. Je známá věc, že v době otevření květu už je pestík často opylený (to vědí hlavně ti, kteří kříží rajčata a musí ještě z uzavřeného květu odstranit pylové tyčinky). To, že některý plod se vyvine dřív nebo později vůbec nic neznamená. Na rostlině je často několik desítek květů a kdybys chtěla opravdu zjistit jak to s tím DTM je, musela bys zjišťovat tuto dobu u každého květu. Jistě by se to lišilo dle průběhu počasí atd. Potom bys musela udělat nějaký průměr, ale nevím k čemu by to bylo.

3.DTM je tedy definovaný od rozkvětu do zralosti. To je konsenzus mezi šlechtiteli, pěstiteli, prodejci, atd. v USA. Žádná jiná interpretace není možná. Někkteří se tomu chtějí vyhnout a tak používají klasifikaci obdobnou jako u nás -very early, early, midseason,... Rusové zase píší třeba 90 dní od výsevu. Když chci mít nějaké rané rajče, tak si vyberu velmi rané, very early nebo DTM třeba 55. Když se podíváš na web Tatiany Beloševič (Croatian seeds), tak tam uvidíš, jak uvádí ranost odrůd různým způsobem, podle toho, kde původní semena vzala.

4. DTM pokud je uvedeno u rajčete, tak slouží jen k tomu, aby se porovnaly různé odrůdy a abych si mohl podle něho vybrat třeba nějakou ranou odrůdu. Pro prodejce osiva slouží jako reklama a proto se je často snaží uvést co nejkratší."


Takže som rada, že môžem na odrody, z ktorých si robím databázu veselo uviesť DTM( DAYS TO MATURITY) dobu od rozkvitnutia po dozretie

Eva T.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

25 Feb 2021, 17:12

To s tym udajom od rozkvitnutia po dozretie mi pride take najlogickejsie👍 Vlastne nechapem preco sa to neudava takto😲
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

25 Feb 2021, 19:21

Ono sa to takto vlastne aj všeobecne väčšinou uvádza a tak to funguje u väčšiny rajčinárov,- je to najlogickejšie ( ako napr. u skorých a neskorých odrodách jabĺk podľa dozrievania na strome),ale asi na nete to nemá kto zjednotiť a uviesť na správnu mieru, preto sa to v rôznych eshopoch u rovnakých odrôd dosť líši.
Eva T
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Vaše osvedčené odrody rajčín a paprík

27 Máj 2021, 15:51

Pěstovali jste někdo Skvrnitého římana a Kimberly? Potřebuji vědět, jak dlouhé tyčky ;)
U Přerova, 270 m.n.m.
Napísať odpoveď