Rajčiny pre sezónu 2021

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Rajčiny pre sezónu 2021

04 Nov 2020, 08:57

Mne našťastie pleseň chytili až začiatkom októbra, chemické postreky som nepoužívala.Mala som však tento rok v skleníku molice a taksom tam už tiež rastliny zlikvidovala, rajčiny boli od ich exkrementov čierne a najmä cherry bolo nechutné umývať. Na budúci rok skúsim v skleníku aj nejaké vhodné bifteky . Dobre padlo si tu prečítať aj o liečivých účinkoch rajčín. No a Bloody Mary nemá chybu.
Eva
ivan z okenka

IP:  165.38

Rajčiny pre sezónu 2021

04 Nov 2020, 13:16

Paní Evo, pokud by to mělo změnit Váš pohled na černá rajčata, nejsou to exkrementy, ale medovice, na které se uhnízdily černě. Molice, svilušky, mšice tu medovici vylučují z těla jinými otvory. Dokáží oddělit bílkoviny v té sladké šťávě, kterou sají a ty šoupnou do trávicí soustavy, nadbytečné cukry "vypotí". No a pak jsou různé možnosti. Buď je spláchne voda, nebo je třeba z lesa těží včely, nebo se na nich uhnízdí černě.
Neregistrovaný

IP:  133.37

Rajčiny pre sezónu 2021

05 Nov 2020, 21:54

ivan z okenka napísal:
03 Nov 2020, 08:28
Zkouška v nádobách nedopadla dobře. Plody špatně vyzrávaly, u Zisky se nevybarvovaly. Na druhou stranu vrátím do nádoby Costoluto Genovese, to u stěny na jižní, JZ straně zrálo mnohem lépe než ve volném záhoně.
Já nedám dopustit na Dulcii, ale na záhoně se jí prostě nevede. Mám jí v čedičových trubkách asi těch 40 l by mohly mít a v květináči 10l s knoty posazaném v kbelíku, tam se jim vede. Letos bez plísně, ale byl takový suchý ostrý vítr, že jim listy zhnědly, přesto neopadaly a vše dozrálo. A v záhonu jsou to takoví chcípáčci, přitom tyčková mám přes 2 m, Pálava měla hrozny plodů, že se musely vyvázat, aby se nevylomily.
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Rajčiny pre sezónu 2021

07 Jún 2021, 07:07

Nová sezóna začína pomerne nepriaznivo pre rajčiny, extrémnne studený apríl a máj s dažďami aký si nepamätám, k tomu studený severák. Aj teraz, dokonca keď je cez deň horúco, ráno je u nás stále teplota nad ránom iba okolo 9-10 stupňv, hoci avizovaná je vyššia.Rajčiny aj v noci by potrebovali min 12 stupňov.

Včera ráno o pol šiestej som si nafotila niečo z mojich rajčín vysadených vonku - väčšina 8. mája, zopár až 1.a 2. júna. Otužilci to ustáli vďaka tomu, že boli sadené v nádobách bez dna, alebo zopár v nopových ohrádkach, kde sa aspoň trocha vez deň zemina prehriala. V tom chlade aspoň spevneli. Stonky majú niektoré silnejšie než palec. Uvidíme, aký bude ďalší vývoj počasia, Hlási sa už sucho.
Eva T.

IMG_9410.JPG
IMG_9393.JPG
IMG_9397.JPG
Otužilec True Colors z Kanady


IMG_9401.JPG
Alice´s Drea


IMG_9400.JPG
skoré srdce Crushed Heart


IMG_9394.JPG
Novinka od Sema Brunito


IMG_9404.JPG
Noire D ´Crime


IMG_9406.JPG
Lucky Agi F1 od Artisanu


IMG_9398.JPG
Picollino F1


IMG_9361.JPG
A takto vyzeral pohľad do skleníka 29. mája.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Rajčiny pre sezónu 2021

07 Jún 2021, 16:06

Evi, kdyby jste viděla rajčata moje, i veškerých sousedů, jak dopadly po výsadbě ven - máte osypky :D Vy máte rajčátka krásná :thumbup:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rajčiny pre sezónu 2021

07 Jún 2021, 18:00

Já jsem dovezl na zahradu vytáhlá rajčata a zasadil na osluněný záhon. Některá byla zlámaná a některá se spálila. Mají však výborné teplotní podmínky a poměrně dobrou zeminu. Takže už rostou jako o závod. Dneska jsem vylámal zálistky. Některé byly silné jako prst a bylo mi jich líto vyhodit. Tak jsem 12 vybraných zálistků po vylámání listů zařízkoval. Snad zakoření jako obvykle a nahradí předešlé ztráty.
Prílohy
Rajčata řízky 1.jpg
Rajčata řízky 1.jpg (105.28 KiB) 2162 zobrazení
Rajčata řízky 2.jpg
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rajčiny pre sezónu 2021

07 Jún 2021, 20:49

Moje paradajky od kedy som ich vysadila skoro pred mesiacom vyrastli mozno o 5 cm max. Takze ja mam skor take paradajkove bonsaje😀 Pocasie im dalo zabrat, uvidim, co povedia na to oteplenie teraz.
Jitka

IP:  143.5

Rajčiny pre sezónu 2021

09 Jún 2021, 22:39

Taky tak, zálistky nejsou, rostou jen Dulcie v nádobách, na záhonech je to bída.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rajčiny pre sezónu 2021

26 Jún 2021, 14:35

Tematické okienko 'Poučme sa zo starého fóra': v jednom z príspevkov o pestovaní paradajok/rajčat tam padla táto veta (viď foto). Ak by to mala byť pravda, tak spánombohom...
Nestotožňujem sa s týmto názorom, v pestovaní paradajok som síce na úrovni laika, ale v minulosti som ich pestoval takmer úplne bez chémie a výsledky neboli vôbec zlé. Veľmi by ma však zaujímalo, čo si o uvedenom názore myslia odborníci - teda tí naozaj špičkoví. A takých tu máme - najmä pani Evičku Tomišovú, pána Vladimíra (Mr.Big), ale aj ďalších. Pani Eva T. tu (aj 'tam') opakovane prezentovala úžasné výsledky svojho pestovania. Bol by som veľmi zvedavý (ak to nie je tajné 😃), koľko je v tom 'chémie' - tým mám na mysli organické fungicídy.
Inak - na starom 'admin-totáč-fóre' je zopár ozajstných "chemických alchymistov" - nad ich indikáciami a hlavne frekvenciou (počtom) chemických postrekov ovocnín občas len neveriacky krútim hlavou. IH
IMG_20210626_141851.png
IMG_20210626_141851.png (52.95 KiB) 1973 zobrazení
Jitka

IP:  143.81

Rajčiny pre sezónu 2021

29 Jún 2021, 15:37

Nejsem expert, takže se spíš vnutím - bez brambor v okolí naprosto bez postřiku už 20 let. Prostě jak se začnou kazit, tak končíme. Většinou do konce září vydržíme. A když vidím, co stojí postřiky vína, tak to je podle mne ekonomický nesmysl.
S oteplením mi za těch pár dnů narostly pořádně, mšice na nich jsou, ale za postřik to nestojí. Ukázalo se, že už musím hnojit, králičí hnůj je asi slabý a v suchých letech vůbec nebyl kompost z posekané trávy. U slepičinců se bojím popálení, tak jsem dvakrát cukrovala NPK, teď už jen počkám na počasí a preventivně dám ledek vápenatý na list.
Letos mám Pálavy - loni vydržely nejdéle, jsou na záhonu, Uragán, Crimson Crush a Dulcie. V sobotu jsem vylévala 100mm ze srážkoměru a včera jsem zjistila, že je sucho! Dneska už to nemá cenu zalévat, ráno spadlo 5mm a v noci má být lijavec.

Jenom k úvaze - vždycky, když si myslím, jak mi to roste, tak u máti zjistím, že má vše větší a bujnější. Ale zase loni jí černaly papriky už 1cm velké (pomohl ledek vápenatý na list) a rajčata jí taky hynou o 2-3 týdny dříve. Hnojí slepičím trusem, možná ta přemíra dusíku vadí? Jenže má taky vždycky nějaké brambory, jako zdroj plísně.
Napísať odpoveď