Paprika

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Paprika

15 Sep 2022, 17:17

"někde dělám chybu a už mě to docela štve, zbytečná práce s nimi..."
IvaP, vitajte v klube😀
Papriky sa mi zatial tiez nedaria. Moj tip je ze je to podou.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Paprika

15 Sep 2022, 17:21

Donedávna jsem žil jako začátečník mezi neodborníky na papriku, kteří měli obdivuhodné výsledky. Stále tomu moc nerozumím, ale něco jsem odkoukal. Myslím, že výsev, předpěstování a výsadbu děláte dobře. Paprika musí mít při klíčení sterilní substrát. Sám jsem používal perlit nebo substrát propařený vařící vodou. Rozsazení mi stačilo až po prvních pravých lístcích. Na stanoviště jsme vysazovali tak, že polovina sazenice šla pod zem. Tedy hlouběji než v kelímku. Pak nebylo potřeba opěry. Paprika se liší od rajčat tím, že snese i nižší osvětlení, ale chce více tepla a vláhy. Papriky se mají aspoň občas zalévat celé (na rozdíl od rajčat). Hnojení provádíte asi dobře. Teplota ve skleníku je vysoká. Vidím jen dva rozdíly. K opylení je potřeba vítr, hmyz nebo občasné protřepání rostlin. Pokud větráte, je to splněno. Zbývá vydatná zálivka. Tam jsou největší rozdíly v produkci plodů. Odrůdou to nebude a o škůdcích (kněžice...) nepíšete.
Na snímku je profesionálně vedený záhumenek se závlahou, po druhé letošní sklizni. Foceno 10.9.2022 v Bulharsku.
Prílohy
Paprika.jpg
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Paprika

15 Sep 2022, 19:43

Mimmo, díky. V tom skleníku mi jdou okurky, rajčata jakž takž a jen ty papriky nee. Je tam přes den i stín, ale asi to bude tou vodou, ony v podstatě musí stát ve vodě, jinak vadnou. A dost bojujeme se škůdci, bo máme okolo chmelnice, takže svilušky, třásněnky, molice se k nám slétají, když je vyženou z družstevního. Až se papriky zlikvidují, tak uděláme vaničku z nopové fólie, aby mi vodu nevyžíral jilm a uvidíme.
U Přerova, 270 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Paprika

15 Sep 2022, 20:46

Ona ne každá odrůda papriky se hodí do skleníku (podobně jako rajčata). Nevím, jaké pěstujete odrůdy, ale vyzkoušel bych jich více.
V nekvalitním skleníku, který se v létě nedá pořádně odvětrat (nad 45 °C) a s ne moc dobrou půdou je část, která denně přesychá, přesto se tam paprikám kupodivu daří.
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Paprika

15 Sep 2022, 22:43

Mikeš13 napísal:
15 Sep 2022, 20:46
Ona ne každá odrůda papriky se hodí do skleníku (podobně jako rajčata). Nevím, jaké pěstujete odrůdy, ale vyzkoušel bych jich více.
V nekvalitním skleníku, který se v létě nedá pořádně odvětrat (nad 45 °C) a s ne moc dobrou půdou je část, která denně přesychá, přesto se tam paprikám kupodivu daří.
Mám tam odrůd vícero, nedaří se žádné.
U Přerova, 270 m.n.m.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Paprika

16 Sep 2022, 13:54

Jsem také členem klubu "nemám na papriky". Letos jsem měla ubohou sadbu , o kterou jsme se rozdělily. Máti je má na písčité půdě, leč pohnojené opršelým hnojem a podryté buď hraboši, nebo hryzci. Papriky se vyvracejí, ale jsou dvojnásob vysoké a šestkrát úrodnější. Zalévá podle potřeby, často denně, buď kačenou, nebo sama hadicí.
Půdu jsem letos měla vlhkou prakticky pořád, vody bylo dost a papriky hned u zdroje. Moji skřítci dali po jedné paprice. Lepší sadba ze zahradnictví má víc paprik, ale až teď budu sklízet.
Vzhledem k dobré dostupnosti kapií v obchodech je vypustím.
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Paprika

17 Sep 2022, 11:43

Papriky se mi ve skleníku taky vůbec nedařily. Byly nohaté a s chabou násadou plodů. Venku v záhoně plodí mnohem lépe a až do zámrazu. Vloni jim nevadilo ani chladné léto. Vysela jsem letos v lednu, sadba se s přisvětlováním vydařila. Před vysazením jsem záhon pohnojila superfosfátem a cereritem. Přesto, že jsem sela rané odrůdy, začaly plodit až v srpnu. K časnější zralosti je nedokážu donutit. Papriky jsou zamulčované trávou, zalévám je velmi málo (dosud cca 10x). Letos mi zbyla v postřikovači kyselina boritá (na násadu plodů na rajčatech), tak jsem papriky taky stříkla. Nedokážu ale zhodnotit, jestli to na ně mělo vliv. Našla jsem jedinou fotku, je na ní Amy 2.8.
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Paprika

17 Sep 2022, 11:46

Amy
Prílohy
AMY 2.8..jpg
AMY 2.8..jpg (67.72 KiB) 2039 zobrazení
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Paprika

19 Sep 2022, 19:36

tak to je nádhera, ty vaše Amy. :thumbup:
Já jsem v minulých letech s paprikami v skleníku moc spokojený nebyl, stále jsem bojoval především s mšicemi a molicemi. Letos ale žádní škůdci, papriky velké jako už dlouho ne, některé rostliny (Parade) až 1,5m vysoké, moje paní už žádné lečo nechce dělat a zelených je v skleníku stále ještě dost. Semena těch baculatých jsem vybral z velké červené papriky z obchodu, dále odrůdu Parade a Hamík, celkem asi 30 rostlin. Hnojil jsem občas kristalonem start, krist. plod a květ, cereritem, sír. draselným. Tady jsou nejlepší úlovky. Walter
Prílohy
20220819_195629.jpg
321218.jpg
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Paprika

23 Sep 2022, 08:32

Toto je sortiment mnou pěstovaných paprik že skleníku. Syn pěstuje papriky v samozavlažovacím truhlíku venku druhým rokem a má je exkluzivní. Taky bych rád věděl, čo dělám špatně.
20220922_195232.jpg
Napísať odpoveď