Rajčata trvalky

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rajčata trvalky

13 Mar 2020, 18:05

Třetím rokem pěstuji v interiéru rajče Vilmu a druhým Azték. Rajčata dobře plodí a netrpí nemocemi. Jsou izolována od patogenů a od škůdců. Rajčata vyrytá na podzim na zahradě však obvykle zimu nepřežijí. Ani papriky. Vždycky si s sebou donesou nějakou malou nemoc.
Prílohy
rajcata a+v.jpg
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rajčata trvalky

13 Mar 2020, 18:30

Takze tieto rastli vonku len v kvetinaci?A co v lete? vnutri ci boli vonku? Pamatam si este asi pred dvomi rokmi ste o nich pisali na byvalom fore,ale v zivote by som nepovedala,ze uz preslo tolko casu :shock:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Rajčata trvalky

13 Mar 2020, 18:38

Napište prosím o tom způsobu pěstování víc.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rajčata trvalky

13 Mar 2020, 20:42

Vilmu jsem zasil v r. 2018 z jara. Z vypěstovaných semenáčků jsem všechny až na ten nejslabší rozdal. Od té doby je stále v interiéru na západním okně ve druhém nadzemním podlaží. V okně je síť proti hmyzu. Venku se poblíž žádná rajčata ani brambory nepěstují. Rostlina není záměrně osvětlovaná ani chemicky ošetřovaná. Občas ji přihnojuji Kristalonem apod. Květináč má skoro 4 litry zeminy. Když je rostlina nezvladatelně přehuštěná, ostříhám ji. Vylamuji také listy pokud nevypadají dobře nebo je jich moc. V loňském roce jsem vysil i Aztéky se žlutými rajčátky. Postup obdobný. Pěstuji obě rostliny 5 km od dolního toku Dunaje (43,5 st. s. š.), takže v prosinci je tu mírně delší den (asi o 50 min. oproti např. Bratislavě) a v létě naopak kratší. Teď je den všude stejně dlouhý. Teploty bývají v průběhu roku v interiéru vyšší než bych např. v zimě chtěl, cca 18-35st., průměr snad 25. Rostliny stále plodí, ale musím s nimi občas zatřepat k vůli opylení. Kolega, který má doma jednu Vilmu z původního výsevu, zrovna sklízí zralá rajčátka, ale tvrdí, že ta letní jsou mnohem sladší.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Rajčata trvalky

13 Mar 2020, 21:41

Děkuji za zajímavé info. Škoda, že nemám podmínky to vyzkoušet.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Milan HP

IP:  6.138

Rajčata trvalky

15 Mar 2020, 08:15

Ahojte,
musím potvrdit to, co Mimmo říká o rostlinách pěstovaných venku a pak přenesených do interiéru. Udělal jsem to loni s paprikou Jablinou. Má nějakého parazita a už nakazila i novou papriku, vysetou loni v listopadu. Naštěstí jsem je prozřetelně držel v izolaci na východním okně v malém pokojíku, takže ostatní rostliny v bytě to nechytly. Přidal jsem k nim ještě rajče Strabenu, ta už má plody a zatím se zdá, že odolává. Rovněž nepoužívám chemii, ale od 14.12. jim přisvětluju. Uvidíme, jak to celé dopadne.
Ovšem svého snu o rajčatovém stromu se nevzdávám. Zrovna tady mám nadějné Mickey Mouse, které jsem vypěstoval v rámci zkoušení klíčících metod jaksi nadplán. Tak 3 z nich přesadím do velkého, přes dvacet litrového květináče a budu je pěstovat pouze uvnitř. Jen nevím, kam je nejlépe umístit. Mám všechna okna obsazená jak velkými, tak malými rajčaty a paprikami. Zatím je ale tenhle plán až na konci seznamu nutných prací.
Pokud se chcete dozvědět víc, popisy událostí budu dál uveřejňovat na starém fóru. Je velice obtížné, možná až nemožné, přenést takové množství dat sem.

Milan HP
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Rajčata trvalky

15 Mar 2020, 08:46

Navrhuji vám, abyste pokračoval zde. Správce starého fóra se chová velmi zle, několik významných uživatelů už bezdůvodně zablokoval, mně se z ničeho nic začala objevovat u každého příspěvku informace, že můj příspěvek je v rozporu s pravidly a bude zveřejněn až po schválení adminem, u anonymních uživatelů jsou příspěvky taktéž zveřejňovány až po schválení. Máte tu už např. i p.Evu. Doporučuji se přesunout sem, stalo se velmi ponižujícím funngovat na starém fóru, brzy budou zapuzeni všichni. :(
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Rajčata trvalky

15 Mar 2020, 09:19

Mimmo napísal:
13 Mar 2020, 18:05
Třetím rokem pěstuji v interiéru rajče Vilmu a druhým Azték. Rajčata dobře plodí a netrpí nemocemi. Jsou izolována od patogenů a od škůdců. Rajčata vyrytá na podzim na zahradě však obvykle zimu nepřežijí. Ani papriky. Vždycky si s sebou donesou nějakou malou nemoc.
Perfektné Mimmo, len tak ďalej škoda len, že nemám svetelné podmienky ako Vy v Bulharsku a hlavne trpezlivosť pre takéto pokusy, páči sa mi aj spôsob, ako ste vyriešili ich zavlažovanie. Určite potrebujú izoláciu. Mne tiež kedysi zopár krát zlyhal pokus a prenesením rastlín zvonku na jeseň dovnútra- nevydržali ani do Vianoc, tak som to už odvtedy neskúšala.
Eva T
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rajčata trvalky

21 Mar 2020, 10:15

Délku dne máme teď všichi stejnou. Je to takové spravedlivé období. Při té nejistotě, která nyní panuje, jsem si rajčátka aspoň vyfotil a připojil jsem je tkaničkou ke 14-ti denní zásobě vody. Je otázkou, zda to bude stačit.
Prílohy
Aztek 20.3.2020.jpg
Aztek 20.3.2020.jpg (118.37 KiB) 5065 zobrazení
Vilma 20.3.2020.jpg
Vilma 20.3.2020.jpg (119.6 KiB) 5065 zobrazení
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rajčata trvalky

25 Mar 2020, 20:08

Dneska jsem sklidil několik rajčátek z mých trvalek. Aspoň malá radost v jinak problematické době.
Prílohy
Rajcata sklizen v breznu.jpg
Rajcata sklizen v breznu.jpg (62.33 KiB) 5051 zobrazení
Napísať odpoveď