Mochyně peruánská, Inka třešeň

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Mochyně peruánská, Inka třešeň

12 Aug 2020, 19:21

Nevím jestli to nemá blíž k ovoci, ale spíš to bude nějaká rajčatovina. I když chuťově dost vzdálená.
physalis-2_20200812190327793.jpg
physalis-2_20200812190327793.jpg (43.02 KiB) 3376 zobrazení
_vyr_873mochyne-peruanska-tresen-inka-1_20200812191413127.jpg
_vyr_873mochyne-peruanska-tresen-inka-1_20200812191413127.jpg (51.42 KiB) 3376 zobrazení
Pěstoval jsem to kdysi pár let. Celkem odolná, dobrá klíčivost a ujímavost semen, ale jinak nic co by mě zaujalo. Jen takový pokus to tehdy byl.
*
Pěstuje to někdo delší dobu a proč?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mochyně peruánská, Inka třešeň

12 Aug 2020, 22:42

Nepěstuju delší dobu, měla jsme párkrát před lety, jenže jsem se přejedla, pozvr... a od té doby nevysadila. Vloni mi nevzešly, kamarádka mi darovala sazenici a za měsíc bylo po ní, uschnula jako všechno ostatně. Letos jsem na ni zapomněla, tak jsem si sazenici nakonec koupila při objednávce asimin.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mochyně peruánská, Inka třešeň

13 Aug 2020, 07:01

Nám mochyně (ovšem ty pěstované) docela chutnají. Je to vcelku nenáročné na pěstování a pěkně to ozdobí některá jídla.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 14 Aug 2020, 12:59, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Mochyně peruánská, Inka třešeň

13 Aug 2020, 07:55

pamatuju si jako kluk v Brně na Lesné byl porost této rostliny, nebo její příbuzné Židovské třešně. Byly toho celé koberce a rostlo to samo (bývalé zahrady). Samozřejmě jsme to ochutnali, ale nezaujalo.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
ivan z okenka

IP:  97.51

Mochyně peruánská, Inka třešeň

13 Aug 2020, 08:44

Na prvním snímku je tzv. mochyně židovská (třešeň), trvalka s pochybnými informacemi okolo jedlosti a léčivosti.
Na druhém pak u nás jednoletá nejspíše mochyně peruánská (pěstuje se i menší druh, lépe plodící, s drobnějšími plody mochyně pýřitá), na 100 %jedlá.
Špatně tedy může být i z menšího množství té první, ale ne každému. Jsou lidi, kteří je po trochách bez problému jedí, ale i tací, po málo plodech postižení nevolností, zvracením.

Pokud jde o historii pěstování v ČSR a ČSSR, tak měly sušené plody nahradit hrozinky dovážené z devizové ciziny. Pěstovala se za tímto účelem v 50., možná počátkem 60. let, pak se ztratila z pokusů, udržela se jen v málo zahrádkách. Mám takovou, která se v zahradě množí sama. Stačilo, aby spadlo pár plodů na zem a nesebral jsem je (třeba byly nakousané od hlodavců nebo ožrané od slimáků) a už mám po polovině května v zahradě "vyšší desítky" mladých rostlin. Pár jich nechám, něco oberu, teda posbírám. Ona totiž zralé plody pouští na zem.. Ta moje je lepší na jídlo, když nějaký čas po opadnutí ještě leží. Ztratí hořkosladkou chuť, dostane trochu ananasové aroma.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mochyně peruánská, Inka třešeň

13 Aug 2020, 10:59

Ne, ne, židovskou znám, to byla kytka našich babiček, většinou tu byla v koutě každé zahrádky. Já si pěstovala peruánskou, žlutoplodou. Jenže jak nedočkavec jsem musela ožírat ty ne úplně zralé, tak mi z nich bylo pak zle jak psovi ;) Od té doby jsem ji nesadila, skoro 10let :)
Jitka

IP:  133.224

Mochyně peruánská, Inka třešeň

13 Aug 2020, 15:33

Na mne je to moc kyselé, spíš to chutná mámě. Stačí na podzim vyrýt rostlinu, ořezat a přezimovat v květináči. Na jaře se hodně vytahovala i u okna nevytápěné chodby, ale bylo z ní asi 12 asných sazenic. U mne jsem zasadila zase tu původní, aby přežila. Kdyby se o ní někdo staral, tak by i plodila hned zjara. Takhle je z ní křoví a plody budou později. Letos jí moc pomohly deště (i když jí občas zaleju, je to málo).
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Mochyně peruánská, Inka třešeň

13 Aug 2020, 16:17

Může být, že každý píše o nějaké jiné variantě té rostliny. Nebo o nějaké jiné něčím příbuzné. Třeba jen synonymy...

Čímž se omlouvám za ty fotky. Nejsou autentické, jen pro ilustraci stažené z netu.
*
To co jsem měl já se množilo semeny jako plevel. I na kompostu a občas i v trávníku a o záhonech ani nemluvě.
Chutné, nikomu z toho zle nebylo a vcelku to všem chutnalo.
*
(Získal jsem to kdysi od kolegy, velkého pěstitele rajčat, paprik apod. Prý ať z toho zkusím udělat nějaký likér...).
Nešlo to, nebo jsem to nedokázal přetvořit do pitelné podoby :(
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka

IP:  133.224

Mochyně peruánská, Inka třešeň

14 Aug 2020, 16:27

To, co přezimuje a je jako plevel schopné vyrůst z malého kořínku je ta červená, židovská třešeň, ovšem taky je to mochyně peruánská (tedy tak to zdůvodnil brácha, který jí jeden rok koupi)l a rostlo to jako stromy a ten první rok vůbec neplodila.
Ta se světlými měchýřky u nás nepřezimuje, ale může se vysemenit ze ztracených plodů. Dá se zimovat jako přenosná rostlina, nebo pěstovat jako letnička.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mochyně peruánská, Inka třešeň

14 Aug 2020, 16:46

Ano, jen ta židovská, není peruánská ;) Taky se mi ta peruánská ještě léta jako semenáčky objevovala v zahradě, v kompostu...
Napísať odpoveď