Mochyně peruánská, Inka třešeň

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Mochyně peruánská, Inka třešeň

15 Aug 2020, 20:54

Peruánská se mi vždy vysemeňuje ve skleníku, tak na jaře jen vyberu pár rostlin a dopěstuju je (ve skleníku).
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Mochyně peruánská, Inka třešeň

15 Dec 2020, 13:49

Jitka napísal:
14 Aug 2020, 16:27
To, co přezimuje a je jako plevel schopné vyrůst z malého kořínku je ta červená, židovská třešeň, ovšem taky je to mochyně peruánská (tedy tak to zdůvodnil brácha, který jí jeden rok koupi)l a rostlo to jako stromy a ten první rok vůbec neplodila.
Zdá se, že jsem ji získal tím, že prorostla plotem od sousedů. Asi se to skutečně chová jako plevel. Po zmrznutí už není tak dekorativní jako snímek na začátku vlákna. Ale jinak už na žádné zahradě není nic tak barevného. Odstraňovat ji nebudu.
Prílohy
Zidovska tresen.jpg
Zidovska tresen.jpg (126.84 KiB) 3612 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mochyně peruánská, Inka třešeň

15 Dec 2020, 17:19

Jitka napísal:
14 Aug 2020, 16:27
To, co přezimuje a je jako plevel schopné vyrůst z malého kořínku je ta červená, židovská třešeň, ovšem taky je to mochyně peruánská (tedy tak to zdůvodnil brácha, který jí jeden rok koupi)l a rostlo to jako stromy a ten první rok vůbec neplodila.
Ta se světlými měchýřky u nás nepřezimuje, ale může se vysemenit ze ztracených plodů. Dá se zimovat jako přenosná rostlina, nebo pěstovat jako letnička.
Peruánská mochyně (Ph. peruviana) je jenom ta žlutá, jedlá. Židovská (alkekengi) je příbuzná, ale je to jiný druh.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mochyně peruánská, Inka třešeň

16 Dec 2020, 15:48

A dodala bych, že mochyně peruánská tu nepřezimuje. Venku tedy.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Mochyně peruánská, Inka třešeň

06 Máj 2021, 20:48

ivan z okenka napísal:
13 Aug 2020, 08:44
Na prvním snímku je tzv. mochyně židovská (třešeň), trvalka s pochybnými informacemi okolo jedlosti a léčivosti.
Na druhém pak u nás jednoletá nejspíše mochyně peruánská (pěstuje se i menší druh, lépe plodící, s drobnějšími plody mochyně pýřitá), na 100 %jedlá.
Špatně tedy může být i z menšího množství té první, ale ne každému. Jsou lidi, kteří je po trochách bez problému jedí, ale i tací, po málo plodech postižení nevolností, zvracením.

Pokud jde o historii pěstování v ČSR a ČSSR, tak měly sušené plody nahradit hrozinky dovážené z devizové ciziny. Pěstovala se za tímto účelem v 50., možná počátkem 60. let, pak se ztratila z pokusů, udržela se jen v málo zahrádkách. Mám takovou, která se v zahradě množí sama. Stačilo, aby spadlo pár plodů na zem a nesebral jsem je (třeba byly nakousané od hlodavců nebo ožrané od slimáků) a už mám po polovině května v zahradě "vyšší desítky" mladých rostlin. Pár jich nechám, něco oberu, teda posbírám. Ona totiž zralé plody pouští na zem.. Ta moje je lepší na jídlo, když nějaký čas po opadnutí ještě leží. Ztratí hořkosladkou chuť, dostane trochu ananasové aroma.
Zdá se, že plody jsou zralé až na jaře. Tohleto mi z ní zbylo. Jestli vyrazí z kořenů, nevím.
Prílohy
mochyne zrala.jpg
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mochyně peruánská, Inka třešeň

07 Máj 2021, 13:37

Měla jsem ji na zimu doma, vyryla jsem ji do velkého květníku, protože jsem ji vloni koupila a bylo mi ji líto ji vyhodit. No...jedna větev zašla hned, druhá postupně do jara a je to přes občasné polití suché a dle mě i mrtvé koště. Ještě jsem ji nevyhodila, i když tiky už jsem měla. Nemyslím si, že to rozchodí :?
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Mochyně peruánská, Inka třešeň

08 Máj 2021, 18:02

Nemá zmysel pokúšať sa pestovat physalis ako viacročnú rastlinu. Treba to brať ako paradajky, len ich treba predpestovať zavčasu. Zo začiatku rastú veľmi pomaly, o to silnejšie potom. Fotka je robená predchvíľou, vysievané boli 6.1. Ešte ich treba pomaly priviknúť na priame slnko a možu sa vysadiť von.
Prílohy
pp.jpg
Jitka

IP:  143.5

Mochyně peruánská, Inka třešeň

31 Máj 2021, 22:17

Každému to jeho, mám místo na zimování a z řízků to jde rychleji, než ze semínek. Jak jsem psala, stihla vykvést ještě v jarní krátké dny. Byla na chladném místě - na podestě se netopí a musí se včas vyrýt, než mrzne. A během zimy občas zalévat.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Mochyně peruánská, Inka třešeň

15 Júl 2021, 12:30

Prvé plody už začínajú dozrievať.
Prílohy
pp.JPG
Napísať odpoveď