Dýně - redukce

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Dýně - redukce

17 Júl 2020, 19:19

Pěstujete někdo dýně? hodil sem jednu do kraje záhonu , a postupně se ho začíná zmocňovat, což se mi nelibí. Rád bych zredukoval výhony směřujíci do středu záhonu a nechal ty co rostou do trávníku, řekněme půlku hmoty pryč. Lze to udělat bez následku? díky.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Dýně - redukce

17 Júl 2020, 21:50

Ja tak redukujem šalátové uhorky, okrasné tekvice a občas aj cukety.Nebadám nejaké problémy.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Dýně - redukce

18 Júl 2020, 18:35

díky, vyzkouším jak snese když odstraním některá chapadla.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Dýně - redukce

18 Júl 2020, 21:02

paraji napísal:
17 Júl 2020, 21:50
Ja tak redukujem šalátové uhorky, okrasné tekvice a občas aj cukety. Nebadám nejaké problémy.
Vy máte na cuketách boční výhony, které se dají odstranit?
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Dýně - redukce

19 Júl 2020, 08:08

No s tými cuketami som sa vyjadril trochu nesprávne.Odstraňujem z nich veľké listy s celými stonkami.Buď z dôvodu, že zavadzajú na chodníku alebo aj kvôli presvetleniu a lepšiemu prehľadu.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Dýně - redukce

10 Aug 2020, 18:06

Vracím se k dýním ;) Jo, pěstuju dýně(a melouny) každoročně. Normálně jsem hokaida a máslové rozdávala. Vloni byl první rok, co jsem neměla nic, všechno zaschnulo. Letos, jelikož i sem tam sprchlo, vypadalo všechno nadějně, rostliny pěkné leč...neplodí! První jsem teda s uspokojením skoukla, že bezsemená hned nasadila plody - má dva. Zbytek jsem si říkala, že bude pozděj. Melouny chcípnuly, když jsem je přesadila z domu ven..takřka vzápětí a udělali to i různě sousedům. Ty ani neřeším, nové rostliny tam jsou, ale stejně by melouny už nedozrály, tak tam prostě...jen jsou ;) Ovšem jdu dnes koukat na cukety, že velké otrhám, rostliny pěkné...cukety ale žádné :shock: A to jsem je minulý týden vezla babčám na pečovák...že však bude hromada dalších. Nenasadily či zaschly...horkem? Suchem? Tak vlezu do dýňoviště, které je prorostlé svazenkou, jdu po šlahounech a dýně nikde :shock: No pak jsem na dvou velkých rostlinách našla celkem tři plody máslové :? Které už by mohly tedy i uzrát, jsou celkem velké. Co jsem našla dál, byly jako-by zhnilé drobné plodíčky...neopylené, nebo proč? Myslíte, že vadí překryv svazenkou? Tu tam rozhazuju proto, že jinak se to masivně zaplevelí vším možným. Teď tedy taky, ale přece jen je tam víc svazenky. Šlahouny dýní občas povytáhnu a hodím nahoru na svazenku. Asi to nepomáhá :(
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Dýně - redukce

10 Aug 2020, 18:18

U nás mají odpoledne dýně tak svěšené listy, že vypadají na umření. Ráno je to lepší. A cukety v tom horku neplodí. A když, tak jsou plody zdeformované nebo hned žloutnou. Možná v září ještě něco dají. Líbilo by se mi, kdyby měly celou sezónu tak 3 plody týdně ze 3 rostlin. A ne deset a pak nic.
Prílohy
cuketa zdeformovaná.jpg
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Dýně - redukce

10 Aug 2020, 22:19

Jo, jo, takovéto invalidy mám taky :) Zajímavé, že hlavně na zelené cuketě. Nejsem si jistá, ale ty zelené mám snad nějaké virozní, či co to je. Rostly normálně, pak jim začali flekatět a zakrňovat listy, rostou čím dál menší, takové prostě divné. Ale plody podivně krpaté měly zase pro změnu ze začátku a teď i přes to podivné listí, rostou normální cukety. Teda rostly uvidím, jak se to bude vyvíjet dál.
Jitka

IP:  133.224

Dýně - redukce

10 Aug 2020, 22:47

Zalévám cukety denně a žlutá je obsypaná snad 15 malými plody. Zelená při stejné péči ani tolik nezarodila, ani nenasazuje. A jak se někdo divil výhonům na cuketě, vloni se mi rozvětvila. Asi že se to nehodilo, utiskovala papriky, musela jsem olamovat listy, pak jsem tam dala zábranu z klacků a najednou měla vršky 3.
Dýně jsou letos trápení, jeden plod na Goliáši a zbytek bude asi jen dekorace listem.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Dýně - redukce

11 Aug 2020, 11:32

Letos poprvé pěstuji Tykev olejnou pro její jedlá semena. Mám dvě rostliny vzdálené od sebe asi 50 cm, na louce v hnízdě, kde jsem na podzim zaryl trochu koňských kobližků a rostlinné zbytky. Hnojím vykvašenou močůvkou ze slepičáků a ovčích bobků. Doposud se tykvím daří velice dobře, rozrůstání výhonů do trávníku mi nevadí. Násada plodů se mi jeví dobrá, také ale nevím, jestli je ponechat všechny nebo kolik jich ponechat na jedné rostlině.
Prílohy
Tykev olejná 2.JPG
Tykev olejná.JPG
Napísať odpoveď